(10.20 hodin)

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Svým chováním a v praxi i hlasováním část sociální demokracie, hnutí ANO a komunisti jasně prokázali, že zradili mladé rodiny. (Bouřlivé projevy nesouhlasu z levé a střední části sálu.) Nezáleží jim na rodinách. Protože kdyby byla vůle, tak jsme to dneska mohli projednat a schválit. To, o co se jedná, je, že vy primárně to, co chcete, je zdanit lidi, sebrat jim peníze, o to vám jde hlavně. A já jsem přesvědčen, že dokud nebude prohlasován daňový balíček, vy tu rodičovskou prostě nepustíte. To znamená, nehrajte si tady na to, že vám jde o lidi. Vám jde především o to je zdanit! (Velmi důrazně.) A až potom jste ochotni se bavit, jestli náhodou schválíte rodičovský příspěvek. To, co zde v současné době pácháte, je zrada na mladých rodinách. (Potlesk zprava. Nesouhlasné hlasy v řadách poslanců ANO.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Paní místopředsedkyně Valachová vzala svoji přihlášku zpět, takže s přednostním právem pan ministr. Další už nemůžu připustit.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Kolegyně a kolegové, já jsem v Poslanecké sněmovně zvyklý na hodně věcí, ale prosím pana předsedu Bartoška, aby neodcházel a poslouchal, protože to bude k němu.

Tohle už je moc. Sociální demokracie prosadila do programového prohlášení vlády navýšení rodičovského příspěvku, nikoho z vás to nenapadlo. Nikdo z vás to tady nepředložil! Prostě jste na to zapomněli. My jsme byli jediní, kteří jsme s hnutím ANO to vyjednali, dali jsme si to jako svoji prioritu, shodli jsme se na tom, našli jsme na to peníze a chceme to schválit. A vy nás budete obviňovat ze zrady? (Bouchnutí do řečniště. Potlesk v levé a střední části sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další přednostní právo, paní poslankyně Pekarová, potom pan předseda Kováčik a další už asi nezvládneme. Říkám to otevřeně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dopadlo to přesně tak, jak tady opozice říká, to znamená, jde o obstrukci přímo vládní koalice. Nic jiného tady dnes na této mimořádné schůzi, za hodinu a půl jsme mohli v pohodě odhlasovat úplně všechny pozměňovací návrhy i celý zákon a dostat se k dalšímu vládnímu návrhu o daňovém balíčku. Je vidět, že skutečné priority jsou jinde, než které jsou proklamované. Slova a činy se zcela v tomto případě vládní koalice rozcházejí. Takže tady prosím nehrajte na voliče habaďůru. (Neklid v sále.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za stručnost. A poslední, opravdu poslední přednostní právo pan předseda Kováčik, poté jsem ještě zaznamenal přihlášku pana předsedy Chvojky. Prosím. (Výkřik z řad poslanců ANO: Ticho!)

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedo, paní a pánové, já se tady cítím jako v nějakém špatném snu. Paní ministryně, aniž bych se jí chtěl zastávat, mluvila sotva hodinu, a už je tady obrovská bouře nevole a obviňování snad z nějaké obstrukce. My si nepamatujeme snad uplynulé týdny, kdy se tady hodiny a hodiny mluvilo opakovaně o tomtéž a naprosto se odmítalo, že jde o obstrukci? My si nepamatujeme ty dlouhé řeči, které tady byly? A veřejnost, alespoň ta, která komunikuje se mnou, nám říkala: proboha, mluvíte tam úplně naplano. To, že není odhlasovaný rodičovský příspěvek, to, že není odhlasovaný daňový balíček, ale to, že nejsou odhlasovány další zákony, které jsou potřebné, to přece není vina paní ministryně Maláčové, která tady, jak říkám, hovoří sotva hodinu. My jsme dávno mohli mít i ten rodičovský příspěvek odhlasovaný, kdyby tady neprobíhala obstrukce, a já se to nebojím nazvat obstrukcí, ze strany zejména tady zprava, tedy ze strany pravicové opozice. Mně to tady připadá, jako když je to podle onoho přísloví "zloděj křičí chyťte zloděje". To teď zrovna velmi intenzivně cítím, že to tak vypadá.

Paní a pánové, za chvíli začíná další schůze. Já deklaruji, a deklarovali jsme to mnohokrát, naposledy včera, respektive předevčírem s kolegyní Aulickou na tiskové konferenci, my samozřejmě podporujeme, vždyť jsme to podepsali, onen zákon o rodičovském příspěvku. Ale současně víme, a myslím si, že je to velmi rozumné, alespoň my to tak vidíme, že je třeba, aby - ostatně vy jste zejména zprava ti, kteří nás nabádáte k rozpočtové odpovědnosti - na to, co chceme vydávat, nejprve bylo vyděláno, nejprve bylo přijato, potom teprve můžeme vydávat. A tak říkáme, maminky, nebojte se, dostanete, co je třeba. Rodičové, nebojte, dostanete, co je třeba, dostanete to včas. Paní ministryně Maláčová jaksi nemluvila do větru, ona je hluboce přesvědčena, a já také, že rodičovský příspěvek projde, a projde tak, jak má, a bude vyplácen včas. Ale je třeba, abychom společně, to znamená Sněmovna jako celek, my všichni, kteří jsme to podepsali, také vzali v úvahu ten fakt, že rozpočtová odpovědnost je také naší povinností. A když jde o to, jestli někomu přidáváme více, nebo méně - pardon, přidáváme, vládní koalice přidává více nebo méně, také si pamatujeme, zejména my starší, že tady byla období, kdy se jako velký úspěch propagovalo, když se důchodcům přidalo 39 korun. Takže prosím pěkně, nechme na hlavě, a když už na hlavě máme, alespoň nelezme s máslem na hlavě na slunce.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z levé a střední části sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. Opravdu je 10.26, za čtyři minuty začíná jiná schůze. Prosím o ohleduplnost k personálu, abychom zvládli přenastavit zařízení a připravit se. Nemohu dát další prostor pro přednostní práva. Jenom připomínám, že byl přihlášen pan předseda Bartošek, poté pan předseda Chvojka, pan místopředseda Bauer, pan předseda Faltýnek - pro záznam.

Nyní bych bez dalšího mohl buď přerušit bez pevného určení, ale avizoval mi pan předseda Chvojka, že má procedurální návrh na přerušení.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo. Hezké dopoledne. Kolegyně a kolegové, evidentně tento bod dnes nestihneme, ale je potřeba si říci, kdy v něm budeme pokračovat. Já si myslím, že by bylo vhodné, abychom pokračování tohoto bodu a ideálně i zakončení tohoto bodu udělali bezprostředně po skončení 36. schůze.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Je to procedurální návrh. Nebudu nikoho přivolávat. Myslím, že jsme přítomni, všichni víme, o čem hlasujeme. Hlasujeme o přerušení této schůze a tato by pokračovala po skončení schůze 36. Zahajuji hlasování. (Požadavek z pléna na odhlášení.) Pardon, končím hlasování, prohlašuji jej za zmatečné. Je zde žádost o odhlášení. Já jsem avizoval, že jsme tady snad všichni, ale budiž, tak znovu. (Neklid v sále.) Hlasujeme o přerušení schůze.

Protinávrh? Pan předseda Bartošek - protinávrh.

 

Poslanec Jan Bartošek: Jenom, kdyžtak mi vyvraťte můj názor, já jsem přesvědčen, že jestli chcete hlasovat a jednat o této schůzi dnes po skončení schůze, která bude, tak za předpokladu, že skončí po 14. hodině, tak o ní není možné jednat, protože jsme ve třetím čtení a podle jednacího řádu se třetí čtení po 14. hodině nemohou konat. Já jsem přesvědčen, že to není možné. Ten návrh podle mě není hlasovatelný. (Nesouhlasné hlasy ze sálu.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Je hlasovatelný. V případě, že by schůze skončila třeba v jednu, tak můžeme pokračovat. To nemůžeme předjímat. Já zřejmě potom v 10.30 zahájím schůzi a z technických důvodů ji přeruším na pět minut, protože fakt je potřeba přenastavit a nachystat novou schůzi.

 

Teď už jsme všichni. Budeme hlasovat o přerušení této schůze, která bude pokračovat po skončení 36. schůze.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

hlasování pořadové číslo 5 přihlášeno 148, pro 88, proti 2. Návrh byl přijat. Konstatuji, že 37. schůze byla přerušena.

 

My budeme pokračovat v 10.30. Já s dovolením v 10.30 zahájím schůzi, nicméně ji přeruším na dobu pěti minut, abychom technicky vše připravili, takže fakticky začneme v 10.35 hodin. Pro tuto chvíli děkuji.

 

(Schůze přerušena v 10.29 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP