(15.20 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A co se týče církevních restitucí, ty stejně dneska hlasovat nebudeme. K tomu nepotřebujeme zařazovat žádný bod, protože máme k tomu co říct, protože zrovna dnes, když jsme slavili 20 let vstupu do NATO a slyšeli jsme hezké, řekl bych, antikomunistické projevy od prezidentů okolních zemí, tak nejsme připraveni pro to, abychom za vás platili komunistům za podporu vaší vlády. Církevní restituce se možná dneska zahájí, ale určitě se dneska neukončí bez ohledu na to, jestli bod 149 bude první, nebo nebude. To je jistota. A můžete mi věřit, můžeme si říci ve 20.00 hodin, kdo měl pravdu, zda se o tom bodu dneska hlasovalo, nebo ne. Já vám říkám, že se o tom bodu hlasovat dnes nebude. Stačí, kdybychom četli stenozáznam ze Senátu, aby ty pádné argumenty, které přednášeli senátoři z různých politických stran, z různých klubů v Senátu, kteří v jiných otázkách spolu často nesouhlasí, jak argumentovali ve shodě proti tomuto zjevně protiústavnímu návrhu zákona. Tak za to se neschovávejte.

My jsme si to nevymysleli, my jsme ty schůzky s šéfem ÚOHSu neorganizovali, my jsme na nich nebyli, my jsme vazebně stíhaného politika ANO do dozorčí rady ČD Cargo neposlali. To byl někdo z vás a my chceme vědět, kdo. A chceme to vědět pokud možno už dneska. A pak - omlouvám se, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana místopředsedy - pokud řeknete větu "nám je to jedno, jestli v úterý, nebo ve čtvrtek", tak hlasujte pro úterý, když vám to je jedno. Nám to jedno není, my jsme pro úterý.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan kolega Michálek. Připraví se pan předseda Bartošek, potom pan ministr Jan Hamáček. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, jsem velmi rád, že přes víkend se tady změnila atmosféra. Když jsem tady navrhoval ve čtvrtek, aby se k tomu vyjádřili příslušní aktéři, tak se tady bouchalo do lavic. Tak jsem rád, že teď po víkendu se to rozleželo v hlavě a teď to tady ANO dokonce samo navrhuje.

Já bych nicméně nesouhlasil s tím, jak ten bod vymezil pan předseda Faltýnek, protože ho vymezil tak, že se bude týkat historie od roku 2006. A přece jenom když si vzpomeneme na to, jakým způsobem se tady zneužívala ta vystoupení, například v případě pana Babiše, který tady popsal všechny korupční aféry, aby pak skončil tou svou, když se měl vyjadřovat pouze k té své, k tomu Čapímu hnízdu, tak bych byl velmi nerad, abychom to rozplizli nějakým způsobem, že se tady budeme vyjadřovat k historii mýtného systému, protože to určitě není meritem věci.

Nicméně ty argumenty, které tady zazněly, zejména, myslím si, že je určitou slušností, když tady máme zástupce Senátu, tak jim dát možnost vystoupit, takže vzhledem k tomu, abychom vypořádali aspoň ty nepříliš sporné záležitosti, které rozhodneme hlasováním o vrácených návrzích Senátu, tak navrhuji, abychom bod 149, který se týká mýtného, pokud neprojde ten návrh pana předsedy Stanjury, zařadili za bod 2, což je změnový zákon GDPR; anebo neprojde-li tento návrh, tak potom za bod 3. To znamená, vyhovíme té námitce, že se budeme zabývat zákony vrácenými Senátem, stihneme to, doufám, ještě dneska, protože přece jenom minimálně si myslím, že diskuse k tomu zpracování osobních údajů nezabere celý dnešek a podaří se nám to projednat. Naopak si myslím, že kdybychom tam dávali ještě církevní restituce, tak se dneska určitě nestihne. Takže pokud to chcete konstruktivně řešit, tak dávám i tento návrh, aby se nám podařilo dosáhnout nějakého kompromisu a projednali jsme to dneska.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Poznamenal jsem si vaše alternativní návrhy. Nyní pan kolega Bartošek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Po dohodě s poslaneckým klubem ODS dávám veto dvěma kluby, KDU-ČSL a ODS, na návrh pana poslance Faltýnka. Alternativně navrhuji, jestliže neprojde návrh poslance Stanjury a případně návrh Pirátů, aby se bod 141 projednával ve čtvrtek jako první.

Jinak krátce k programu. Kdyby to bylo, pane... Jako první v jedenáct hodin. (Obrací se k předsedovi Faltýnkovi.) Abychom komunikovali když tak přes mikrofon, pane předsedo, jo? Jinak kdyby bylo, pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího, jedno, kdy ten bod je, tak o tom teď nediskutujeme. Jsem přesvědčen, že na ten bod je potřeba mít dostatek prostoru i z toho důvodu, že hnutí ANO se mnohdy - a dost často - vymezovalo proti politickým stranám a tomu, co se v nich děje, a proti těm praktikám. Ukazuje se, že v praxi ani hnutí ANO není imunní. A jsem přesvědčen, že má-li to být seriózní debata, nechť proběhne, je na ni dost času a můžeme o tom společně diskutovat. Z toho důvodu větší logiku dává dnešní den.

Sympatický je ten návrh Pirátů, nechť se projednají senátní vratky, protože senátoři zde čekají, a pak po zbytek dne nechť se projedná bod, který byl navržen. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Prosím, pane místopředsedo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Já to nechci prodlužovat. Jenom bych chtěl zareagovat na pana předsedu Stanjuru ve věci práce policie. Vy víte, že jsem v neděli v pořadu Partie na Primě řekl, že nechám prověřit, zda ty informace, které jsou v médiích, nemohly uniknout od policie. Mně šlo o to, aby hned od začátku této, řekněme, exponované kauzy bylo jasné, nebo aby se potvrdilo, že informace od policie neunikají. Pan policejní prezident tu věc prošetřil a ujistil mě o tom, že informace, které se objevily ve sdělovacích prostředcích, od policie neunikly, že mohly uniknout z těch sdělení obvinění, popřípadě z těch povolení k domovním prohlídkám.

Přiznám se, že spekulaci o tom, že policie to píše naschvál tak, aby si vytvořila alibi, tak to je docela novum a přijde mi to trošku přitažené za vlasy. Chci jenom upozornit na to, že já samozřejmě nevím, co v těch sdělovačkách a povoleních je, já jsem to nečetl. Jestli experti ODS je četli, tak si kladu otázku, jak se k nim dostali, protože to jsou dokumenty, jejichž příjemci by o nich měli zachovat mlčenlivost. Já se mohu dotázat, jestli je obvyklou praxí takto věci odůvodňovat. Nicméně chci říci obecně, že předpokládám, že ten policista je povinen svůj úkon nějak odůvodnit. Pokud ho odůvodňuje tím, co se dozvěděl na základě použití operativní techniky, tak to je asi možnost. Ale to je prosím spekulace z mojí strany.

Každopádně je pro mě důležité to, že se nepotvrdilo, že by ty informace unikaly od policie, protože to by bylo samozřejmě špatně. Pokud to pouštějí advokáti, popřípadě ti adresáti těch dokumentů, to už je jejich problém, ale pro mě bylo důležité si potvrdit, že od policie ty informace neunikly. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní poslanec Lukáš Bartoň, přihlášený do rozpravy k programu. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, chtěl bych vás požádat o pevné zařazení bodu číslo 151, kontrola usnesení číslo 66 ve věci platu učitelů, na program jednání této schůze na variabilní týden, na úterý 26. 3. 2019, tuším, že to je, po již pevně zařazených bodech.

Krátké zdůvodnění. Toto usnesení, které jsme přijali téměř jednohlasně, hovoří o tom, že Poslanecká sněmovna vyzývá vládu k tomu, aby zvýšila platy učitelů o 15 % a ostatních pracovníků ve školství nejméně o 10 % pro dosažení průměrného platu učitele 130 % průměrné mzdy ve státě nejpozději v roce 2020. Pan premiér v lednu uvedl, že by rád zvýšil platy učitelům zase skokově o 15 %, což když se spočítá, tak by mohlo dosáhnout námi požadovaných 130 %, která máme v usnesení. "Mohlo by" říkám proto, protože je těžko odhadnout, jaká bude průměrná mzda ve státě za rok, natož tento rok.

Bohužel objevují se i další informace, a to z minulého týdne, že v pracovním rozpočtu paní ministryně již škrtá. A právě platy učitelů byla jedna z položek, která v pracovním rozpočtu byla škrtnutá. Já bych rád dostal informace od vlády, jestli hodlá splnit výzvu v tomto usnesení a zdali jsou informace, které se objevují v médiích, pravdivé, nakolik a jak. Děkuji.***
Přihlásit/registrovat se do ISP