(10.00 hodin)
(pokračuje Kopřiva)

Tahle salámová metoda ukrajování Ústavy a vlastně upírání svobod občanům ze strany státu, stavění státu do role silnějšího, mocnějšího, proti komu nebude vlastně už dovolání. Takový ten kafkovský svět, do toho já se opravdu dostat nechci. A je mi jedno, jestli se v tom ocitne cizinec, který je podezřelý z kriminality, nebo pokud to bude občan České republiky s čistým trestním rejstříkem. Jde zkrátka o nějaký princip odvolatelnosti.

Dneska už vystupovat nebudu. Na závěr bych možná odcitoval... Koukám, že už nemám čas, tak už nic radši citovat nebudu. (Potlesk několika poslanců.) Spíše si půjdu znovu přečíst Ústavu a doufám, že uděláte totéž, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré dopoledne. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, bylo to těsně na hraně jednacího řádu. Máme před sebou ještě dvě faktické poznámky, ale nejprve mi dovolte, abych přečetl omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny, a to paní ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, a to na celý dnešní den z pracovních důvodů.

Pokračovat budeme tedy faktickou poznámkou Radka Kotena a připraví se Lubomír Volný. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Radek Koten: Dámy a pánové, jenom tady lehounce zareaguji prostřednictvím pana předsedajícího na kolegu Bartoška z bezpečnostního výboru. Ty pozměňovací návrhy jsou celkem dva, abychom si tedy nalili čistého vína. Není to jenom jeden pozměňovací návrh. A stanovisko u jednoho bylo neutrální, aby to tady zaznělo, to pracovníkům Ministerstva vnitra nevadí. A u toho druhého tedy byla možnost a byl tam návrh na zamítnutí s tím, že by mohl být protiústavní. A já rozhodně nejsem ústavní právník, abych to dokázal posoudit. Nicméně bych skutečně nepředbíhal. Nějaká zátěž Ústavního soudu je jedna věc, ale další věc je, že bezpečnostní složky našeho státu potřebují mít nástroj, aby to nedopadalo jako v Německu, že se tam uplácí nelegální migranti, aby opustili stát, a pak se druhou stranou zase opět vrátili pro tučné sociální dávky a aby tam páchali trestnou činnost, popřípadě teroristické útoky. A toho bych se skutečně nerad dožil, abychom zde měli teroristické útoky, jak je to v západní Evropě. A jediným cílem tohoto návrhu je, aby naše bezpečnostní složky státu měly možnost takovéto lidi, kteří zde nemají co dělat a kteří zde mohou páchat trestnou činnost nebo teroristické útoky, tak aby měly vůbec nějaký nástroj pro to, aby je mohly vyloučit a vrátit zpět do země původu. Takže si nemyslím, je to pořád řečnická otázka, zda ano, zda ne. Prostě bezpečnostním složkám státu to chybí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Těch mám nyní ještě šest. Můžeme pokročit, a to panem poslancem Volným, poté pan poslanec Václav Klaus, Jan Bartošek, Jan Hamáček, paní poslankyně Jana Levová a pan poslanec Radim Fiala. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji, pane předsedající. Prostřednictvím pana předsedajícího ke kolegovi Kopřivovi. Kafkovský svět je svět Evropské unie. Svět, kde i občan České republiky je již prakticky bezmocný vůči nařízením Evropské unie. Svět, kdy je občan České republiky prakticky bezmocný proti vůli nikým nevolených orgánů budovaného superstátu, který přivede na tento kontinent totalitu takovou, jakou ještě nikdy v historii nezažil. Protože po totalitě politické, kterou buduje Brusel dneska nad všemi členskými státy Evropské unie, díky technologickým vymoženostem, které již dnes testuje Čína na svých občanech, tady bude vybudovaná taková totalita, že i díky činnosti strany pirátské s podporou neziskových organizací, s podporou veřejnoprávních sdělovacích prostředků, které já musím každý den proti své vůli sponzorovat, jak ty neziskovky, tak ty antiveřejnoprávní sdělovací prostředky, tak s pomocí strany pirátské tady vybudujeme, pokud to nezastavíme, nebo aspoň vy se pokoušíte tady budovat takovou supertotalitu, jakou tento kontinent ještě nezažil, prostřednictvím nedemokratické instituce s nikým nevolenými zástupci, kteří mi můžou, kdykoli se rozhodnou, něco přímo přikázat, nejenom mně jako občanovi, ale každému z vás, jak tady sedíme, každému z nás může Evropská unie dnes (s důrazem:) přikázat, že musíme něco přijmout.

Já jsem občanem České republiky. Nejsem občanem Evropské unie. Jsem součástí Evropské unie, tak jak dneska funguje a tak jak dneska pracuje, nedobrovolně, proti své vůli. A nejsem sám. To si buďte naprosto jistí. Takže pojďme se všichni (upozornění na čas) společně postavit proti tomu, aby tady taková supertotalita vznikla. Děkuji. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní faktická poznámka Václava Klause. Připraví se pan poslanec Jan Bartošek také k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Řekl bych dvě věci. Zaprvé kolegovi panu Lipavskému prostřednictvím pana předsedajícího, že mi rozhodně víkend nezkazil. Já jenom trvám na tom, že jsem Čech, žiji na kontinentě Evropa, ale Evropan nejsem. Když hraje fotbal Argentina s Německem, fandím Argentině. Mám rád všechny ostatní národy světa. Přeji jim mír a dobro. A mám stejně tak rád Kanadu jako Portugalsko a podobně. Čili já se cítím občanem České republiky.

Zadruhé k panu Onderkovi, vaším prostřednictvím. Já bych rád, abyste upustil od těch xenofobních útoků na obyvatele hlavního města Prahy. To je poměrně důležitá věc. Já když říkám, že jsem Čech, tak tím myslím, že jsem občan České republiky, pod kterou patří i Morava a Slezsko, Chodsko a další oblasti. A ještě je to trošku jak Černí baroni - buržoazie je naším společným nepřítelem. Já jsem obyvatel Pece pod Sněžkou. To je horská obec, která je vzdálena více než vaše bydliště. Můžete si to dneska změřit. Takže když na mě útočíte z tohoto směru, tak je to úplně mimo. Pakliže byste tam byl později než já náhodou, pak je to kvůli tomu, že vaše vlády zničily dopravní infrastrukturu včetně dálnice D1. Děkuju. (Hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Jana Bartoška. Připraví se k faktické poznámce ministr vnitra Jan Hamáček. A požádám sněmovnu o klid. Pan kolega Bartošek má slovo k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Nezbývá mi, než že musím vystoupit. Prostřednictvím pana předsedajícího pane předsedo Kotene, umíte číst? Když se podíváte do toho materiálu, tam není o tom, že uvidíme, co Ústavní soud, nebo že by mohlo být v rozporu s ústavním pořádkem. Je tam, že to je v rozporu s ústavním pořádkem. Opravdu si ta stanoviska stačí jenom přečíst. To není žádné velké kouzlo.

A ještě nemohu, než zareagovat na pana poslance Volného prostřednictvím pana předsedajícího. Chápu, že ne každý se identifikuje s projektem Evropské unie. Já jsem rád, že jsme členy Evropské unie. Já se považuju za Čecha a za Evropana. A jen tak si říkám, když tak nasazujete na tu Evropu, v jakém světě byste radši chtěl žít. Tam, kde bují byznys s chudobou, kde na tom různí šmejdi vydělávají? Tam, kde se nebojuje s dezinformacemi? To je svět, který se vám líbí? Mně ne.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana ministra vnitra Jana Hamáčka. Pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Víte, ta debata asi není o tom, kdo je větší Evropan, kdo je větší Čech, Moravan, Slezan atd. Ta debata je o tom, že tady kolegové z SPD, zejména pan kolega Volný a občas to vylepší pan předseda Koten, vystupují a straší lidi. Nejprve jsem se dozvěděl, a stále to nebylo vysvětleno, jak tady s kolegou Kopřivou zavřeme italského ministra do basy. Tak to je první dezinformace, která tady byla. A potom pan kolega Volný tady vymyslel jakési imigrační perpetuum mobile, jak ti migranti přijdou do Evropy, jsou vyhoštěni, dostanou tučný obolus kapesného, odletí do té subsaharské Afriky, tam to utratí, vezmou si bágl a vyrazí zase přes tu Saharu nahoru a riskují život na té Sahaře a potom ještě na tom Středozemním moři, aby se dostali do Evropy a tady by zase zkasírovali peníze a zase se vrátili do té subsaharské Afriky. To je naprostý nesmysl. Akorát to děsí lidi. A pan kolega Koten to vylepšil ještě tím, že řekl, že oni se sem potom vrací ne pro to, aby tady zkasírovali ta eura, ale aby tady páchali teroristické útoky.

Takže já bych ho chtěl upozornit, že poslední člověk, který byl odsouzen za terorismus, byl Čech a konzultoval ten útok na ty dva vlaky s pracovnicí vaší strany, pane kolego! (Delší potlesk napříč sálem.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP