(9.10 hodin)
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové. Chtěl bych vás požádat o vyřazení bodu 123, což je sněmovní tisk 99, z pořadu této schůze. Jedná se o poslanecký návrh novely zákona o hmotné nouzi. Jak víte, včera jsme zde projednávali tisk 89, který projednával tu samou problematiku, tzn. poukázky na živobytí. Úspěšně jsme završili projednání tohoto sněmovního tisku, nevidím tedy důvod, abychom pokračovali na této schůzi v tom sněmovním tisku 99. Dovoluji si vás zdvořile požádat o vyřazení bodu 123 z pořadu této schůze. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Další na změnu pořadu schůze? Prosím, pan poslanec Farský.
Poslanec Jan Farský: Dobré ráno, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já bych chtěl navrhnout pevné zařazení bodu s názvem vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému na dnes jako druhý bod.
Důvod je zřejmý. Určitě jste si přečetli alespoň výtah ze zprávy Bezpečnostní informační služby, která byla ve své veřejné části uvolněna toto pondělí, a mohli jste se tam dočíst, že na Českou republiku je vyvíjen zásadní vliv, že, jak říkal ředitel BIS Koudelka, cílem ruských tajných služeb je zničit Evropskou unii a NATO. A je to přesně to, co by výrazně ohrozilo Českou republiky. Díky Evropské unii a NATO zažíváme nebývalé období prosperity a bezpečnosti, nebývalé období, které si Česká republika historicky neužívala, a teď máme speciální čas, který bych nerad, abychom my tím, že budeme odkládat zřízení této komise, zkracovali.
Proč je tak důležité, aby tuto komisi Poslanecká sněmovna zřídila, je jednoduché. Když si přečtete zprávu BIS v posledních letech, zjistíte, že je to čím dál víc výkřikem zoufalství. Výkřikem zoufalství evidentně nad tím, že adresáti, kterým je určena, a to premiér této vlády a prezident, ji prostě neposlouchají a nečtou. Ve chvíli, kdy se tam dočítáte tak zásadní sdělení a kdy i ředitel BIS je nucen používat tak silná slova, tak jediné, co z toho lze dovodit, že ti adresáti, kterým je určena, ji vážně neberou. A proto je v zájmu České republiky, její bezpečnosti a prosperity, aby tato komise byla zřízena. Bod poslanecké schůze už to je. Jediné, co zde dnes navrhuji, aby se stal tento bod druhým pevně zařazeným dnešním bodem schůze. Děkuji za podporu.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Další na změnu pořadu schůze? Nikoho nevidím, tudíž přistoupíme k hlasování.
První budeme hlasovat o zařazení bodu 48 jako bod číslo 2 dnešního programu, návrh pana poslance Václava Klause.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 22, přihlášeno 174 poslanců, pro 169, proti 1, zdrželi se 4, návrh byl přijat.
Dále budeme hlasovat o vyřazení bodu 123 z této schůze. Návrh pana poslance Kaňkovského.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 23, přihlášeno 176 poslanců, pro 175, proti nula, zdržel se 1, návrh byl přijat.
Posledním hlasováním bude hlasování pana poslance Farského o pevné zařazení bodu 194, vyšetřovací komise, jako druhý bod dnešního jednání.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 24, přihlášeno 177 poslanců, pro 58, proti 17, zdrželo se 102, návrh byl zamítnut.
A nyní přistoupíme k projednávání bodu číslo
2.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 178/2005 Sb., o zrušení
Fondu národního majetku České republiky a o působnosti Ministerstva financí
při privatizaci majetku České republiky (zákon o zrušení Fondu národního majetku),
ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony
/sněmovní tisk 130/4/ - zamítnutý Senátem
Projednávání tohoto bodu jsme přerušili v úterý 4. prosince do středy 5. prosince do 9.00 hodin. Bod byl přerušen v rozpravě. Připomínám, že usnesení, jímž Senát zamítl tento návrh zákona, bylo doručeno jako sněmovní tisk 130/5. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujali ministryně financí Alena Schillerová a senátor Ladislav Kos, bude-li přítomen. Ale vím, že přítomen není, jelikož se omluvil. Případně může zaujmout místo u stolku zpravodajů zpravodaj garančního výboru, rozpočtový výbor, poslanec Petr Vrána.
Nyní budeme pokračovat v rozpravě. Ukončuji rozpravu. Rozpravu končím.
Přistoupíme k hlasování podle § 97 odst. 3 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy souhlasu 101 poslance. Poprosím o nastavení majority. Přistoupíme k hlasování.
Zahajuji hlasování (číslo 26). Kdo je pro? Kdo je proti?
Přihlášeno 180 poslanců, pro 100. (Pokřik, smích a potlesk v sále.)
Pan předseda Kováčik. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, omlouvám se, že s takovou banalitou vyrušuji, nicméně hlasoval jsem pro, na sjetině mám křížek, neboť mi nefungovalo hlasovací zařízení, kam mi pan soused kolega Chvojka neidentifikovatelnou tekutinou způsobil nefunkčnost. (Smích.)
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Chvojka.
Poslanec Jan Chvojka: Hezké ráno, dámy a pánové. Je to pravda. Já jsem už asi podesáté za toto volební období bohužel nalil kolegovi předsedovi Kováčikovi kafe na jeho stranu lavice, tentokrát do hlasovacího zařízení. Omlouvám se mu za to. Vám také samozřejmě. Návrh by jinak samozřejmě prošel, nebyl to žádný naschvál. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Jedná se o vyhovění námitce proti hlasování. Nechám o tomto hlasovat. Zahajuji hlasování. Kdo je pro? (Žádost ze sálu: Odhlásit!) Odhlásit. Pardon. Ukončuji hlasování, odhlásím vás všechny. Přihlaste se, prosím, svými kartami.
Jelikož se jedná o technický problém, kdy se bude muset vyměnit hlasovací zařízení, přerušuji toto jednání na deset minut do 9.30 hodin. ***
(Jednání přerušeno v 9.19 hodin.)