(11.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Já jsem tuhle debatu nechtěl startovat právě během projednávání bodu, aby nedošlo k jeho přerušení, abychom ho stihli posunout dál a podobně, protože jsem očekával, že se to otevře. Dovolím si zareagovat na některé věci, které tady zazněly.

Co se týká atraktivity interpelací, tak určitě je to namístě. Já jsem to včera předsedal. Většina těch interpelací skutečně mířila na nepřítomné ministry nebo ministryně. Čest těm, co přišli. Děkuji.

Co se týče toho usnesení, a jestli tady tedy mají být přítomni ministři pouze na svůj vládní návrh, nebo snad na ty senátní to není tak povinné, tak proti tomu bych se chtěl velice ohradit. Myslím si, že kompetence ministrů, respektive jejich působnost je určena kompetenčním zákonem. A je úplně jedno, jestli je to vládní návrh, jestli je to poslanecký návrh, jestli je to senátní návrh nebo jestli je to návrh ze zastupitelstva nebo odkud. Pokud ten návrh spadá do působnosti daného ministra, tak očekávám, že ten ministr tady na to projednávání bude a nějakým způsobem se toho projednávání zúčastní. To bych chtěl říct. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Já přečtu tři omluvy. Pan inženýr Radim Fiala se omlouvá do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Dále pan poslanec František Vácha se omlouvá mezi 10.32 až 14.00 ze zdravotních důvodů a pan poslanec Ondřej Benešík se omlouvá od 11 hodin do konce jednacího dne. A nyní předávám řízení schůze.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Dobrý den. Otevírám další bod a tím je

 

167.
Žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny
k trestnímu stíhání poslance Zdeňka Ondráčka

Poprosím, aby se slova ujal předseda mandátového a imunitního výboru pan poslanec Stanislav Grospič a informoval nás o jednání výboru.

 

Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane předsedo. Vážené paní poslankyně, páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte, abych vás informoval, že dne 15. srpna tohoto roku požádalo obvodní ředitelství policie Prahy 2 o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Zdeňka Ondráčka. V souladu s příslušným ustanovením zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny byla tato žádost policejního orgánu zařazena na program této 19. schůze Poslanecké sněmovny jako bod 167.

Mandátový a imunitní výbor zahájil projednávání této žádosti na své 15. schůzi, která se konala 5. září 2018, a usnesením číslo 66 jednání ve věci přerušil do 25. září 2018. Nejdříve tedy tohoto dne bude žádost policejního orgánu projednána v mandátovém a imunitním výboru.

V této souvislosti bych chtěl požádat Poslaneckou sněmovnu: Přestože schůze Poslanecké sněmovny bude probíhat i ve variabilním týdnu, nebude na tomto jednání z pracovních důvodů přítomen pan poslanec Zdeněk Ondráček, který by tak neměl možnost zúčastnit se projednávání žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání a k věci se vyjádřit. Předkládám tedy návrh, aby Poslanecké sněmovna přerušila projednávání tohoto bodu a zařadila ho na program 20. schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. A budeme tedy hlasovat o procedurálním návrhu, který právě zazněl. Ještě někdo s protinávrhem nebo jiným návrhem? Pan poslanec Benda.

 

Poslanec Marek Benda: Já se moc omlouvám, pane předsedo. Myslím, že ten návrh zazněl lehoulince nepřesně. My nemůžeme nic zařadit na příští schůzi. Čili přerušení do 20. schůze Poslanecké sněmovny. Vy zařazujete na schůzi v organizačním výboru a my pak posléze hlasováním.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak s tím se určitě ztotožním. Pan předseda s tím taky nebude mít problém.

 

Takže budeme hlasovat o přerušení tohoto bodu do příští schůze Poslanecké sněmovny.

Zahajuji hlasování a ptám se, kde je pro? Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 175. Přihlášeno je 159, pro 145, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že bod 167 byl přerušen.

 

Budeme tedy pokračovat podle schváleného pořadu dalším bodem a tím je

 

29.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb.,
o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 235/2004 Sb.,
o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 205/ - prvé čtení

Projednáváním tohoto bodu jsme se opětovně zabývali ve středu 19. září. Bod byl přerušen v obecné rozpravě. Paní ministryně už zaujala své místo u stolku zpravodajů. Zpravodajem pro prvé čtení je dále pan poslanec Jan Volný. Toho také požádám, aby zaujal své místo. Připomínám, že původně byl organizačním výborem určen zpravodajem pan poslanec Pavel Juříček, ale 14. září rozhodla Sněmovna hlasováním o změně zpravodaje, a to na pana poslance Jana Volného.

Já vás poprosím o klid v sále a budeme pokračovat v obecné rozpravě. Ptám se, zda by případně paní navrhovatelka nebo pan zpravodaj chtěli vystoupit? No, nevypadá to. Takže do obecné rozpravy je v tuto chvíli přihlášen pan poslanec Munzar, kterého poprosím a předám mu slovo. (Silný hluk v sále.) A poprosím předsedy klubů a paní ministryni, jestliže mají co k jednání, zda by svoji - nechci jmenovat - bylo by možné tu diskuzi přenést do předsálí?

Pane poslanče, prosím zkuste to.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Dobře. Já to zkusím. Dámy a pánové -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vás přeruším. Ještě jednou, pane předsedo, bylo by možné to projednávání nějak ztišit? Prosím pokračujte.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Dobrý den, dámy a pánové. Děkuji, pane předsedající za slovo. Já mám tady pár poznámek kvůli EET, s kterými vás chci seznámit, ač jsem si vědom toho, že už jsem k tomu dvakrát mluvil. Nebudu tedy hovořit déle, než je nezbytně nutné, ale ta problematika je skutečně obsáhlá, takže věřím, že mi budete věnovat patřičnou pozornost.

Házení podnikatelů do jednoho pytle. To jsem tady říkal minule. Permanentní kontrola, kterou si sami ti podnikatelé zaplatí, mi vždycky připomene jeden historický příběh, a protože mám rád historii, tak ho tady řeknu a ihned poznáte analogii tohoto příběhu.

V roce 1208 byla vyhlášena křížová výprava proti katarům, chcete-li albigenským, v jižní Francii. Když křižáci dobývali město Béziers, kde žilo 20 tisíc lidí, i katarů, i katolíků, zeptal se vojenský velitel papežského legáta: "Pane, jak rozeznáme pravověrné křesťany od heretiků?" A papežský legát Amaury odpověděl legendární větu: "Zabte je všechny, Bůh si je přebere."

Analogie je jasná. Minulá i současná vláda pod taktovkou hnutí ANO vyvolala jasné tažení proti podnikatelům a nedívá se ani nalevo, ani napravo. Podnikatelé se házejí do jednoho pytle s tím, že přece ti slušní daně platí, a nemůže jim to tedy vadit. Je to jako parafráze právě na legáta Amauryho. Permanentně kontrolujte všechny, Finančního správa a EET si je přebere. Proto jsem vám tady představil ten historický příběh.

Nejhůře se proti regulacím brání ti malí. Ti, kteří vydělávají sami na sebe a snaží se zabezpečit svoje rodiny. Poskytují tolik nezbytné služby, které všichni tak s radostí využíváme. Přispívají svými daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním do společných peněz, zaměstnávají mnohdy další lidi, nejenom sami sebe, a vytvářejí v naší společnosti hodnoty, podílejí se na ekonomickém růstu a rozvoji České republiky. Jejich každodenní úsilí a aktivita je základním předpokladem ekonomické prosperity našeho státu. Oni si mimochodem ze svých daní platí také státní správu včetně Ministerstva financí, včetně Finanční správy, která by měla být službou pro občany, nikoliv drábem. Za tuto svoji aktivitu jsou odměněni permanentní nedůvěrou, kterou ze strany Finanční správy, Ministerstva financí, vlády, ale i bohužel některých členů této Sněmovny neustále pociťují. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP