(18.20 hodin)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Dnes ráno nás bylo asi tak šestnáct nebo sedmnáct poslanců na jednání grémia Poslanecké sněmovny, kde jsem obdržel informaci, že ihned poté, co ten bod bude ohlášen, bude přerušen. Že je na tom shoda a že bude přerušen, než skončí seminář. Už to projednáváme asi dvě hodiny. To mi přijde, že je to docela dlouhé ihned. Tak abych dostál tomu, o čem jsem byl informován, já tedy navrhuji, abychom projednávání toho bodu přerušili do ukončení semináře, který organizuje - teď nevím kdo, pomozte mi - komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za návrh. Jde o procedurální návrh, který se hlasuje bez rozpravy. Vychází z § 63 odst. 1 bod 1a zákona o jednacím řádu, který vyžaduje, abychom návrh na odročení věci, tedy na skončení projednávání, rozhodli tak, že ho odročujeme, a musí tam být stanoven buď čas, nebo nějaká událost. Tu událost vztahuje pan předseda Stanjura ke skončení semináře k tématu obecného referenda, což je hlasovatelný návrh.

Ještě pan předseda Kováčik s přednostním právem. Jsme teď mimo rozpravu, protože hlasujeme bez rozpravy. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Mám alternativní návrh, nebo pozměňovací návrh k tomuto procedurálnímu návrhu. To snad mohu mít? Protože hrozí nebezpečí, že seminář proběhne a bude se muset naběhnout na tento bod okamžitě po tom semináři. Já bych si dovolil dát alternativní návrh: do příští schůze Poslanecké sněmovny.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Pan předseda Stanjura upřesní svůj návrh. Já jsem to měl v úmyslu. Mám tady poznámku, jak to udělat, ale pan předseda Stanjura to řekl dříve. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak abych vyhověl a abych zahnal obavu Pavla Kováčika, že v 16 hodin skončí seminář a v 16.10 začne schůze Poslanecké sněmovny, tak navrhuji, abychom ten bod přerušili a zařadili ho na první řádnou schůzi Poslanecké sněmovny, která bude svolána po ukončení semináře.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. To je třeba upřesnění, které je v pořádku. Takže podle § 63 odst. 1 bod 1a je návrh na odročení na přerušení tohoto bodu do první schůze, která bude po skončení semináře o principech obecného referenda. Jestli mohu takto specifikovat návrh kolegy Stanjury. Všichni vědí, o čem budeme hlasovat.

Já vás nejdřív odhlásím. Požádám vás o novou registraci. Prosím přihlaste se svými identifikačního kartami. Tento návrh rozhodneme v hlasování číslo devět, které zahájím, až se ustálí počet přihlášených poslanců. Zatím ještě tomu tak není... Dobře. Můžeme hlasovat.

 

Je to hlasování číslo 9, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro takový postup. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 9. Z přítomných 136, pro 135, proti nikdo. Návrh byl přijat. Proto přerušuji bod číslo 10. (Potlesk napříč sálem.)

 

Děkuji panu zástupci navrhovatelů, děkuji zpravodaji. Pokračovat budeme bodem číslo

 

11.
Návrh Zastupitelstva Moravskoslezského kraje na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení),
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 36/ - prvé čtení

Stanovisko vlády k tomuto návrhu Moravskoslezského kraje vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 36/1. Z pověření zastupitelstva předložený návrh zákona uvede hejtman Moravskoslezského kraje. Ptám se, jestli je přítomen pan hejtman Vondrák? (Informace mimo mikrofon.) Ano. Zároveň požádám zpravodaje pana poslance Jakuba Jandu, aby zaujal místo u stolku zpravodajů a budeme se tedy návrhem zabývat.

Požádám pana poslance a hejtmana Ivo Vondráka, aby se ujal slova.

 

Poslanec Ivo Vondrák: Dobrý večer, dámy a pánové. Teď nevím, jestli hovořím jako poslanec, či jako hejtman. V každém případě jsem tady proto, abych si vás dovolil požádat o podporu zákona, kterým chceme změnit znění zákona o obcích, a to v tom smyslu, že ho chceme rozšířit o jedno nové statutární město, kterým je město Třinec.

Chtěl bych říci, že město Třinec patří k městům v našem kraji, které je skutečně svým způsobem výjimečné. Dnes má 36 tisíc obyvatel. Jsou pouze dvě další města této velikosti, která nejsou statutárními městy. A historie začíná v roce 1444. (V sále je silný hluk.)

To, proč požádalo město Třinec -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane kolego, pane hejtmane, já vás přeruším a požádám Sněmovnu o klid. Já vím, že jsme se podivným způsobem vypořádali s tím předchozím bodem, a je tady poměrně velký hluk. Chtěl bych, aby to vaše úvodní slovo proběhlo v důstojném prostředí. Požádám kolegy na pravé straně Sněmovny, aby případné diskuze o jiných tématech přenesli do předsálí. Děkuji.

Pokračujte prosím.

 

Poslanec Ivo Vondrák: Děkuji, pane předsedající. Chtěl bych říct, že toto město doznává velkého rozvoje. A vychází to z toho, řekl bych, že má příkladnou symbiózu toho, že tam funguje průmysl - tradiční průmysl, těžký průmysl, který je jedním z největších zaměstnavatelů v našem kraji. Rozvíjí se cestou sportovní. Všichni známe hokejové družstvo, nebo hokejový tým třineckých ocelářů. Samozřejmě je to město, které se rozvíjí kulturně, a také bych chtěl říct, že je to město, které se věnuje rozvoji takzvaných chytrých technologií. Je to město, které považuji v našem kraji za příkladné v tom, jak se naplňuje pojem udržitelný rozvoj.

Chtěl bych tedy říct, že to, že toto město požádalo a zastupitelstvo kraje de facto jednoznačně podpořilo tento návrh, svědčí o tom, že se chtějí dále rozvíjet cestou využívání evropských fondů, které jsou bohužel často k nestatutárním městům trošku, řekněme, lakomé, nebo respektive omezené. Takže cílem je zajistit jakýsi lepší přístup k prostředkům, které jsou dneska ukryty v různých nástrojích, jako je ITI, to znamená integrovaná teritoriální investice, jako bývaly operační programy. Takže se domnívám, že to je něco, co by mělo tomuto městu pomoci, a chtěl bych říci, že v neposlední řadě je to také o prestiži a motivaci k tomu, aby se toto město dále rozvíjelo. Chtěl bych říct, že náš kraj to neměl jednoduché, nemá jednoduché a ještě nějakou dobu jednoduché mít nemůže. Ale myslím si, že právě Třinec je příkladem toho, jak se s těmito nevýhodami a se zátěží z minulosti dá dobře vypořádat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu hejtmanovi a našemu kolegovi Ivo Vondrákovi a požádám pana zpravodaje Jakuba Jandu, aby uvedl svou zpravodajskou zprávu pro prvé čtení. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Janda: Dobrý večer, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Novela zákona o obcích, kterou zde dnes projednáváme a jejímž předkladatelem je Moravskoslezský kraj, který je dle článku 41 Ústavy České republiky oprávněn předkládat Poslanecké sněmovně návrhy zákonů, je ve své podstatě změnou víceméně formální. Nejedná se o širší organickou změnu paragrafového znění či o změnu věcné povahy zákona, ale o doplnění seznamu statutárních měst, a to o město Třinec, tedy o zařazení města Třinec mezi statutární města. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP