Neautorizováno !


(20.30 hodin)
(pokračuje Nohavová)

Pan ministr v odpovědi dále uvádí, že je třeba zajistit, aby nerostné suroviny získané na českém území byly dále zpracovány tak, aby přidaná hodnota, zaměstnanost a další pozitiva zůstávaly v naší zemi. Konkrétní návrhy však chybí. A což takhle zákonem změnit ten lobbistický, ve prospěch ciziny zmanipulovaný? To ministerstvo nenapadlo? Přestože je za tento resort odpovědné?

Po roce 1989 všechny vlády v České republice, které se zde vystřídaly, nedokázaly, anebo nechtěly dokázat, vytěžené suroviny zpracovat do co nejfinálnější podoby na českém území. Rozbily se tak úmyslně navazující řetězce firem v České republice od těžeb přes zpracování až po finální výrobu. Komu ku prospěchu a kdo a jak na tom odpovědné ministry zainteresoval, to je dnes již passé. Připustíme to tedy znovu? Bude tomu tak i v případě lithia? Pan ministr si přeje co nejúčinnější využití. Přání ale bez skutečné snahy o jejich naplnění, kterých jsme již 27 let svědky, je v lepším případě neschopnost a v horším případě podvod.

KSČM tuto problematiku vnímá velice citlivě a udělá vše, abychom o tuto surovinu nepřišli. Když si mohou pohlídat v rámci Evropské unie i ve světě své zásoby surovin pro své občany vlády Německa, Francie, Británie, Číny, Spojených států, Ruska, dokonce i vlády rozvojových a polokoloniálních států, tak to musí dokázat a zajistit i vláda České republiky. Pokud to nedokáže, pak bude nutné ji donutit, a třeba i občanským nátlakem.

Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Nohavové. Dalším přihlášeným je pan poslanec Karel Fiedler, po něm pan poslanec Luzar, po něm paní poslankyně Havlová, po ní pan poslanec Kudela, po něm pan poslanec Kaňkovský. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Zase jsem si dělal poznámky z toho, co tady během diskuse zaznívalo, takže nejdříve to trochu okomentuji a pak řeknu to hlavní, co bych chtěl v této debatě tady sdělit.

Od pana premiéra Sobotky tady zazněla zmínka filmu Vrtěti psem a zmínka toho, že tady pomocí této kauzy se má odvést pozornost. Já s tímto souhlasím, ale k tomuto tématu se vyjádřím, jak jsem řekl právě před chvilkou, naposled, v závěru svého příspěvku.

Také tady od pana premiéra padla zmínka o panu Andreji Babišovi, že to je estébák. Myslím, že dokonce bylo zmíněno estébák Bureš, což padalo myslím i od pana ministra obchodu a průmyslu. Vzpomeňme si, kdo navrhl a jak jmenoval pana ministra Babiše do vlády. Teď jsem dalek toho, abych se vyjadřoval tady k tomuto osočování a tady k tomuhle.

Ale pojďme k té zásadní věci. Kdo navrhl tuto osobu pana ministra Babiše, exministra, tehdy? Byl to právě pan ministr Sobotka. A jestliže dneska mu to vadí, jestliže dneska tuto osobu a svého koaličního partnera takto kritizuje, tak ať zpytuje vlastní svědomí. Já k tomu pouze dodám to, co si myslím celou dobu, že prostě jeho ješitnost sedět v premiérském křesle zvítězila nad tím, aby udělal koaliční dohodu s kýmkoli jakoukoli.

V podstatě tři roky jsme tady, protože trvalo čtyři měsíce, než vznikla vláda, a teď už je opravdu vládou v kómatu, takže tři roky jsme tady slýchávali, jak je ta vláda skvělá, úžasná, jak funguje, jak je to jedna z nejúspěšnějších vlád, jak se všechno podařilo, a už jsem tady o tom na půdě Poslanecké sněmovny, byť v hlavním jednacím sále, mluvil dříve, a najednou tady slyšíme, jak to je jinak.

Doufám, že občané a voliči, až půjdou za chvíli k urnám, si to budou pamatovat, že slyšeli řadu lží a nepravd od těch zejména tradičních parlamentních stran, které je přesvědčují, jak všechno umí nejlépe a jak je třeba je právě volit, protože oni na to mají v podstatě podle zákona o politických stranách patent. Ale to sem nebudu zatahovat, to bychom opravdu hodně odběhli.

Také tady od pana premiéra Sobotky zaznělo, že komunisté angažovali ostatní poslance. Vůči tomu se já tedy zásadně ohrazuji. Už jsem to tady zmiňoval ve svém prvním příspěvku, že jsem sám navrhoval, abychom se tímto bodem zavčas zabývali. Nemusel mě k tomu nikdo ponoukat - ani komunisté, ani jiná politická strana. Já jsem to naopak navrhoval sám, byť tedy někteří poslanci již to i interpelovali a formou interpelací mě v podstatě v tomto předešli. Nicméně já jsem to navrhoval dvakrát jako bod mimořádné schůze, a právě strany vládní koalice, jak už jsem tady jednou dnes říkal, to zamítly.

Jestliže pan premiér Sobotka navrhuje k řešení kauzy lithium, abychom zhlédli film Vrtěti psem, tak je to opravdu ubohý návrh. Myslím si, že gros a to stěžejní bylo zabývat se tím, co jsme tady slyšeli, jak k té kauze došlo, jaká byla historie, jaké byly příčinné souvislosti, čemuž se někteří kolegové věnovali, právě ti, kterých se to týkalo, se tomu snažili vyhnout.

Účelové spojení. Od pana místopředsedy Bartoška tady zaznělo, že dochází k účelovému spojení, nebo že jsme svědky účelového spojení KSČM, SPD, ANO. Na účelová spojení si počkejme, až bude po volbách. To se možná budeme všichni divit, jaké koalice budou vznikat a jaká jednání budou probíhat.

A jak tady bylo několikrát zmíněno, přestože asi pan ministr průmyslu a obchodu s tím nebude souhlasit, protože on se domnívá, že jeho odpověď na to, proč bylo podepsáno to memorandum, ať se tedy zase nepřeřeknu, protože kandiduji za referendum o Evropské unii, tak se mi to plete, proč to memorandum bylo podepsáno takto, mě nepřesvědčil, a možná i vás poslance, vy si uděláte každý svůj názor, stejně jako si ho jistě udělají občané a voliči, kteří dlouhou dobu sledovali tento přenos.

Byla tady také vzpomenuta solária. Teď ať se na mě nezlobí kolegové z poslaneckého klubu ANO. Byl to právě rozpadlý klub Úsvitu, který velmi energicky v počtu tehdy myslím deseti lidí jsme tady doslova potili krev, abychom vás přesvědčili o tom, že se chystá další solární tunel a jeho rozšíření. A tenkrát, když jsme to navrhovali, pak se jednalo o pozměňovacích návrzích, ať se na mě kolegové z poslaneckého klubu ANO nezlobí, také častokrát hlasovali proti těm návrhům. Ale netýká se to jen jich. Týká se to v podstatě celé vládní koalice, protože tak jak jsem již říkal před chvilkou, vládní koalice se tři roky dokázala doplňovat a vzájemně si prohlasovat solár a vzájemně si prohlasovat řepku do nafty. A ejhle, když se blíží volby, tak najednou se rozkamarádili.

Mimochodem si tady dovolím říct k té řepce, že se tady vedly dlouho debaty o tom, kolik jí musíme přimíchávat, a dneska to tu také zaznělo, čili já na to reaguji. Kolegové a kolegyně, občané, pokud to posloucháte, tu řepku do té nafty mícháme proto, že nás k tomu někdo nutí. Musíme plnit nějaké limity obnovitelných zdrojů energie. Nesmyslné. V Norsku už zjistili, že to s těmi elektromobily není až tak světlé, jak si mysleli. My jsme všichni zjistili, že ani s tou řepkou to není tak skvělé, jak jsme mysleli. Někdo nás k tomu nutí? No nutí nás k tomu Evropská unie a směrnice a pokyny, které tam přijímají, a my o nich nejsme schopni rozhodovat, protože je musíme přijmout, protože je nám toto vnuceno. Když už to tady bylo zmíněno, tak si na to dovolím reagovat také. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP