Neautorizováno !


(17.10 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

Je pravda, že těžař musí státu podle zákona odvést 10 % z ceny těžby - ale pozor, pouze z vytěžené nezpracované rudy, jejíž hodnota je ovšem nízká. Hodnotu má totiž teprve až čisté lithium získané rafinací vytěžené rudy ve zpracovatelském závodě a z toho již český stát žádný zisk mít nebude. Nicméně tato skutečnost platila do konce loňského roku. I toto se však podezřele změnilo.

Včera jsem, stejně jako možná někteří z vás, dostal mail od pana Rovenského z Greenpeace Česká republika a dovolím si kousíček toho mailu tady přečíst. Vážený pane poslanče, dovoluji si doporučit vaší pozornosti... a tak dále. K našemu nemalému znepokojení jsme s kolegy tento týden zjistili, že současná sazba úhrady z vydobytého nerostu odpovídá v případě lithia pouhým 0,7 %, tedy sedm promile, jeho aktuální tržní ceny. Až do 1. ledna letošního roku, kdy nabylo účinnosti nařízení vlády č. 98/2016 Sb., přitom platila sazba úhrady ve výši 10 %. Stát se tedy dobrovolně a bez jakékoli veřejné diskuse vzdal výrazné většiny svého podílu na zisku z těžby. Lithium je přitom stejně jako ostatní vyhrazené nerosty ve vlastnictví státu. Za současné nevýhodné podmínky pro stát může mezi jiným nenápadná poznámka v příloze nařízení vlády č. 98/2016 Sb. Ta stanoví úhradu z ceny vydobytého lithia na 10 692 korun za tunu. Ve zmíněné poznámce však stojí, že úhrada se stanovuje z obsahu čistého kovu. Pointa spočívá v tom, že na světových trzích se obchoduje s uhličitanem lithným, který ovšem obsahuje pouhých 19 % čistého lithia. Po přepočítání tak státu připadne pouhých sedm tisícin ze současné a stále rostoucí ceny na mezinárodních trzích, která podle agentury dosahuje 14 250 dolarů za tunu. Atd. Atd. Hlavní odpovědnost za nevýhodnou úpravu podle zjištění Greenpeace nesou úředníci Českého báňského úřadu a Ministerstva průmyslu a obchodu. Předkladatelem nařízení vlády bylo Ministerstvo průmyslu a obchodu. - Takže tolik jenom kratičké upozornění od agentury Greenpeace, která, předpokládám, obeslala všechny z vás.

Mně se tady líbilo vystoupení Milana Chovance, který ve svém vystoupení řekl, já jsem si to napsal, že určitě je vláda, nebo nevím, za koho konkrétně mluvil, připravena zvednout poplatky za vytěžené suroviny, poté, co zhruba před rokem vlastně Ministerstvo průmyslu tyto poplatky desetinásobně de facto snížilo.

Takže co z toho plyne? Plyne z toho to, že český stát bude v ideálním případě mít nějaká nekvalifikovaná pracovní místa a obrovskou ekologickou zátěž po zhruba dvaceti letech těžby. Reálně totiž hrozí, že veškeré zisky z lithia a z výroby lithiových baterií budou mít soukromé firmy napojené na zahraniční vlastníky. Ta obrovská snaha sociální demokracie honem a rychle posunout těžbu lithia pod Cínovcem do rukou australského holdingu je více než alarmující. Nedovedu si představit, že v civilizované zemi západního typu by vláda dva týdny před volbami podepsala se zahraničním těžařem jakýkoli dokument. To nemohlo počkat těch pár dnů nebo týdnů?

Ještě jedné věci bych se rád dotkl. Když jsme na to všechno naše kolegy - některé, samozřejmě, ne všechny - ze sociální demokracie upozornili, tak mimo záznam rozpačitě přiznávali, že to je celé problém a že to mělo zůstat na další vládu. Ale mediálně veřejně do nás samozřejmě dál kopali a ta mašinerie se rozjela naplno. Protože se neměli moc kde chytit, tak se pustili do Richarda Brabce, do ministra životního prostředí a do jedné jeho věty, kterou omylem poslal jeho úředník. A kolega Brabec už tady o tom poměrně obsáhle hovořil.

Mě celkem pobavilo, když jsem si četl stenozáznam ze Senátu, kde Radko Martínek, což je, předpokládám, senátor za sociální demokracii, asi nedostal noty od ústředí sociální demokracie, anebo nebyl na tom mediálním tréninku, protože tam pronesl následující věty - cituji z toho záznamu: Pana ministra životního prostředí bych se zastával, resp. úředníků ještě víc, protože oni postupují skutečně podle zákona. Ve svém vystoupení žádal změnu horního zákona, který je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu, označuje ho za krádež za bílého dne a nakonec říká velmi pravdivě, dvojtečka, cituji: Je potřeba si prosím uvědomit, že veškeré nerosty této země jsou tohoto státu a jeho občanů. Nejsou to peníze firem, které to budují. Kolik už těch uhlobaronů a dalších si na tom vydělalo miliardy a teď je utrácí po Floridách, jezdí všude možně, a nakonec to vždycky skončí stejně. Nakonec to skončí tak, že když to všechno vyrabují, tak to hodí jako OKD na krk státu, a ty se nakonec ještě starej, i když z vlastního majetku jsi neměl téměř nic. Já si myslím, že toto, jestli tato aféra k něčemu je, tak je to k tomu, abychom se opravdu zcela vážně zamysleli a této věci už udělali jednou definitivně ale jasný konec. Prostě to je majetek státu. Největší profit z toho bude mít stát, ne žádné firmy, které z toho profitují a odvádějí si ty peníze bůhví kam a bůhví na co.

Tak vidíte, že se shodneme, dámy a pánové, a to i s politikem sociální demokracie. Myslím si přesně to, co on. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jaroslavu Faltýnkovi. Nyní pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Připraví se pan předseda Marek Černoch. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Vážený pane místopředsedo, členové vlády, kolegyně, kolegové, jsme na takovém netradičním předvolebním mítinku. Všechny strany najednou. Nevím, jak ten úřad pro dohled nad financováním, jak nám to rozúčtuje. (Smích většiny poslanců, potlesk poslanců převážně z ČSSD a z ANO.) Možná by to mohli dát těm, kteří to svolali. Ale když už jsme na tom předvolebním mítinku, tak by bylo škoda, aby opoziční politici nepřipomněli, že tady vláda ČSSD, ANO, KDU ruku v ruce vládne čtyři roky a teď se čtyři dny před volbami tváří, že jsou největší soupeři. Současně se připravují, že by případně po těch volbách, které budou tento týden, zase vládly spolu.

Ale když už jsme tady, tak můžeme klást otázky. Můj předřečník zmínil změnu úhradového poplatku za vytěžené lithium. Snížení 15krát. O tom rozhodla vláda jako celek. V roce 2016 podle čísla ve Sbírce. Tak já se chci zeptat všech tehdejších členů vlády, jak hlasovali, jak jejich ministerstva připomínkovala v připomínkovém řízení toto navýšení. Dneska to všichni chtějí zvedat a jsou to ti samí, kteří to snížili 15krát, ruku v ruce ČSSD, ANO, KDU-ČSL. Ruku v ruce. Já jsem ten mail dostal taky. Prověřil jsem si to. Je to tak. My samozřejmě nezjistíme, jak který ministr hlasoval. Ale nezaznamenal jsem žádnou tiskovou konferenci po rozhodnutí vlády, které schválilo to nařízení, o skandálu, o loupeži za bílého dne. Co to je jiného než 15krát snížit poplatky? A to jsou čisté peníze, které by skončily v českém státním rozpočtu.

Sociální demokraté tady předvádějí logický rozpor. Na jedné straně říkají "my jsme zajistili, že ta vytěžená ruda se zpracuje v České republice tímto memorandem", ale současně druhou větou říkají "toto memorandum je nezávazné". Podle mě platí buď jedno, nebo druhé. Obojí dohromady nemůže platit. Pokud je to nezávazné, tak jsme nic nezajistili. Pokud jsme něco zajistili, tak to není nezávazné. Myslím, že to je úplně jasné, jednoduché a logické.

Můj předřečník před chvilkou říkal - a taky všimněte si té logiky - naši ministři chtěli hlasovat pro zrušení memoranda, a o tři věty dál říká: ale zrušení memoranda nás bude stát miliardy. Tak když obě dvě věty sloučím do jedné věty, tak řeknu: naši ministři navrhovali, abychom zaplatili miliardy. To taky není úplně logické. Místo toho, abychom se ptali v této souvislosti na ty základní otázky. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP