Neautorizováno !


(15.40 hodin)
(pokračuje Chvojka)

Takže já nemám s OKD nic společného. Když jsem slyšel, že jde o OKD číslo dvě, tak jsem se velmi rozzlobil i na pana kolegu Havlíčka a snažil jsem se zjistit, zda je to opravdu tak, zda tam je nějaké propojení v rámci OKD.

Pojďme se chvilku nudit a firmy, které pana Babiš zpochybňuje ve svém dopise, stručně projít a podívat se, jak skandální odhalení opravdu odhalil.

Společnost European Metals Holdings, se kterou bylo podepsáno memorandum přes svou (?) britskou dceru, vlastní českou geologickou firmu Geomet, která má zájem těžit lithium na Cínovci. European Metals Holdings je australsko-britská společnost, která je zapsána na australské a londýnské burze, a podléhá tak velmi přísné regulaci obou těchto trhů. Ale pozor, šikulové z ANO zjistili, že její akcie drží několik společností a fondů. Jedním z nich je i britská firma Cadence Minerals, která má ve společnosti EMH 20,38 % akcií. Jsou to ale i další stakeholdeři, jako je Computershare Company Nominees Ltd., ta má 26,47 %, nebo ARMCO Barriers Pty Ltd. s 9,76 %, či J. P. Morgan Nominees Australia Ltd. se 6,55 % akcií. A samozřejmě jsou tu i další vlastníci, a to všecko lze snadno, respektive velmi snadno dohledat z veřejných zdrojů. Andrej Babiš se bohužel ale ve svém dopisu zaměřil pouze na Cadence Minerals, která má v EMH pětinový podíl. Zjistil, že je to britská investiční společnost se sídlem v Londýně, která investovala do těžebních projektů v Austrálii, Africe, Mexiku a také v České republice.

Pojďme dál. Pisatele dopisu upoutala informace, že firma Cadence Minerals drží 9,3 % akcií i v kanadské těžařské společnosti Bacanora Minerals. Ta se zabývá především dobýváním lithia v severním Mexiku a také rozjíždí podobný projekt v Německu v lokalitě Zinnwald, tedy na německé straně Cínovce. Zdůrazněme, že propojení Bacanora Minerals se společností Cadence Minerals tvoří balík celých 10 % akcií.

Kolegyně a kolegové, omlouvám se. Kdo z vás se v tom už teď trošku ztrácí, nezoufejte. Už se totiž konečně blížíme ke skandálnímu odhalení, kvůli němuž tady také dnes sedíme. Společnost Bacanora Minerals má samozřejmě také své akcionáře, patří mezi ně i starý americký průmyslový fond M&G Investment Managament Ltd., který aktuálně drží v Bacanora 10,13 % akcií, a dále také britská investiční skupina BlackRock Investment Management Ltd., která tam má 9,89 % akcií. Pochopili jste? Tak tohle je to skandální propojení s OKD. Přece jak se píše v dopise Andreje Babiše, M&G a BlackRock jsou ti samí nezávislí zahraniční investoři, kteří po Bakalovi převzali společnost NWR Holding. Jsou to vlastníci OKD.

Pro ty, kterým to ještě nedošlo, to shrnu. Rychle a ještě jednou. Máme tady firmu European Metals Holdings, v ní má dvacetiprocentní podíl firma Cadence Minerals a ta má desetiprocentní podíl ve firmě Bacanora Minerals. A ve firmě Bacanora Minerals mají po deseti procentech investoři M&G a BlackRock, kteří po Bakalovi převzali NWR, která má 100 % akcií v OKD. Takže jak říkal již zde zmiňovaný Lenin, vše souvisí se vším. Ale vážně, zjistit, že spojení mezi EMH a OKD neexistuje, mi trvalo necelou hodinu. Všecko veřejně dostupné a velmi jednoduché.

V zájmu čeho se tedy předkládají společnosti tyto lži? V zájmu čeho tady vzniká nacionalisticko-komunistická fronta? Proč jednotlivé části tohoto takzvaně národního souručenství spolu tak úzce koordinují? Pokud je firma EMH neprůhledná a podezřelá, proč jí pan ministr Brabec několikrát prodloužil povolení k průzkumu v České republice? Proč tohle národní souručenství neprotestovalo například již v dubnu 2014, kdy European Metals Holdings dostal od pana Brabce povolení k dalšímu průzkumu lithia? To tehdy nebyla krádež za bílého dne? To tehdy neprotestovali a nemluvili o krádeži za bílého dne? Rozumíte tomu někdo?

Co dodat na závěr? Jen to, že je volební kampaň a že za čtyři dny máme volby. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Přečtu jednu omluvu. Dodatečně dorazila omluva paní poslankyně Jelonkové z dnešního jednání od 16 hodin z pracovních důvodů.

Nyní je na řadě pan předseda Kučera, pak měl následovat pan vicepremiér Bělobrádek, který se musel omluvit z pracovních důvodů, ale dohodl se s kolegou Miholou, že vystoupí místo něj, poté se připraví pan místopředseda Bartošek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové, vážený pane místopředsedo. I přesto, že jsem přesvědčen, že tato předvolební hysterie, kterou vyvolal zejména dnes trestně stíhaný Andrej Babiš a také pravděpodobný agent StB, je snahou odvést pozornost od zcela zásadního tématu těchto voleb, kterým je zachování demokracie a prozápadního směřování České republiky, toto je prosím tématem voleb. Nic na tom však nemění situace, že vláda v otázce těžby lithia zcela selhala v ochraně ekonomických zájmů státu. Vzájemné obviňování mezi ministerstvy průmyslu a obchodu a životního prostředí, kdo za to může, je učebnicovým příkladem neschopnosti této vlády spravovat tuto zem. Tato neschopnost se bohužel netýká pouze těžby lithia.

Chtěl bych se z tohoto místa zeptat, kde byl tehdejší vicepremiér Babiš, dnes trestně stíhaný Andrej Babiš, v době, kdy se připravovala surovinová politika vlády. Jeho velkým tématem v té době byly poplatky za vydobytý nerost. Proč v té době neupozornil na možnost těžby lithia, respektive na možnost ztráty peněz z těžby lithia? Kde byl v této době tehdy vicepremiér, dnes trestně stíhaný Andrej Babiš? Neslyšel jsem od něho o lithiu ani slovo, ačkoliv k poplatkům za vydobytý nerost se vyjadřoval velmi a bylo to jeho velké téma. Kde byl v době, kdy se připravovala surovinová politika vlády a kdy se novelizoval horní zákon dnešní vicepremiér, ministr životního prostředí Richard Brabec? Kde byl? Mlčel a neřekl ani slovo. Neřekl ani slovo lithium, neupozornil Poslaneckou sněmovnu, že prodlužuje licence k průzkumu ložiska lithia, a neupozornil Sněmovnu, co z prodlužování licence vyplývá, že to automaticky povede k těžbě lithia. Musím říct, že ministr životního prostředí Richard Brabec totálně selhal v tomto případě. A dnes, čtyři dny před volbami, z toho dělá velké téma společně s trestně stíhaným Andrejem Babišem.

Musím taky bohužel říct, že politicky selhal i ministr průmyslu a obchodu. To, že podepsal memorandum pár dnů před volbami, aniž by ho řádně projednal v Poslanecké sněmovně, aby seznámil Parlament, to znamená Sněmovnu a Senát, s obsahem memoranda, aby k tomu měl skutečný politický mandát, tohle neučinil. Podpis memoranda proběhl pár dnů před volbami a já to beru za velkou politickou chybu.

Ještě bych se v krátkosti vrátil právě k oné době, která byla zhruba před dvěma lety, kdy se právě projednávala novela horního zákona. Chci upozornit na to, že v té době jsem navrhoval, aby se právě poplatek za vydobytý nerost, to znamená ten hlavní a zásadní nástroj, ze kterého stát získává peníze z vydobytého nerostu, aby tento poplatek byl rozdělen mezi státní rozpočet, obce a taky kraj, kde těžba nerostů probíhá, tak, aby tyto peníze mohly být použity především na rozvoj tohoto daného regionu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP