(12.50 hodin)
(pokračuje Kolovratník)

Jak jsem řekl, já jako zpravodaj jsem si dal tu práci, viděl jsem to. Je to obyčejná tabulka, databáze, s kterou bude zákonodárný proces pracovat.

Možná ještě jedno doplnění. Nebude to revoluce ze dne na den. Ten návrh je konstruován tak, že zákony se do té databáze budou postupně naplňovat a postupně doplňovat během několika let. Tuším, že je to do roku 2022 nebo 2023, takže je dlouhý čas, vlastně přes další volební období, kdy se to bude naplňovat. Teoreticky, pokud budoucí vláda nebo Sněmovna zjistí technické problémy, myslím, že není problém najít politickou shodu třeba k drobné úpravě a vyladění toho systému. Je to prostě přechod ke zlepšení zákonodárného procesu. Obyčejná, jednoduchá, ale velmi důležitá a sloužící databáze, nástroj pro podnikatele a pro zlehčení jejich života.

Prosím, vezměte rozum do hrsti a zkuste tento rozumný návrh podpořit. Naposled opakuji, garanční hospodářský výbor, kde toto vše bylo několikrát projednáno i s kolegy ze sociální demokracie a kteří tam nebyli proti, tak garanční výbor po pečlivé a odborné debatě přijetí tohoto zákona doporučuje. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kolovratníkovi. Nyní faktické poznámky. Kolegu Plíška požádám o strpení. Pan poslanec Zavadil s faktickou poznámkou, potom druhá faktická poznámka kolegy Kudely. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Já vám děkuji, pane předsedající. V první řadě bych se chtěl vaším prostřednictvím vyhranit proti slovu "nepřítel". Já nenávidím tohle slovo! Já jsem s nikým ideově nepřátelsky nejednal. Za celou tu dobu, co jednám ve Sněmovně, v odborech, jsem vždycky měl zaměstnavatele jako za partnera. To je první poznámka. Takže vyhradím si tohleto. Nebo si to pak můžeme vyřídit někde jinde. Já neznám tahle slova! Dokonce je vyčítám našim nebo vašim. Já taková slova neznám.

Druhá poznámka. Já jsem kupodivu nejednal s nikým jiným než se zaměstnavateli. S oběma zaměstnavatelskými svazy. Ať už to byly svazy průmyslu, svazy konfederační. S nimi jsem hlavně jednal. A ony byly právě pro to, aby se tento zákon neschvaloval. Takže já nevím, v čem je chyba. Jestliže mě přesvědčily argumenty, že není dobře, aby se takový zákon schvaloval, já jsem ty argumenty vzal. Já se dokonce domnívám, že vy zavádíte do právního systému velkou nejistotu, protože jestliže jeden zákon bude stanovovat povinnosti, teď přichází druhý, který je bude nějakým způsobem doplňovat a nedoplní je úplně, dojdeme k situaci, a jsem o tom přesvědčený, že z toho bude pěkný chaos. Pěkný chaos. A myslete si o tom, co chcete.

A úplně na závěr. Já na rozdíl od vás zase vyzývám všechny kolegy, aby vzali rozum do hrsti a aby postupovali tak - protože už kdysi Winston Churchill řekl, a já se tady teď neomlouvám Romanovi Sklenákovi, ale řekl: jenom blbec nemění své názory! Prosím vás, kdo jste měl jiný názor na to, tak ho klidně změňte. A používám tohoto výrazu, který není z mé hlavy. Děkuji.

A omlouvám se za trošku emocí, ale já jsem tím známý, když mě někdo takhle napadne, tak se okamžitě ozvu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Měl jste štěstí, že jste byl přihlášen k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Petra Kudely. A pana ministra se zeptám, jestli chce faktickou poznámku, nebo přednostní právo. Dobře. Po kolegu Kolovratníkovi, protože ten je přihlášen ještě po kolegovi Kudelovi k faktické poznámce. Pan poslanec Kudela, faktická poznámka.

 

Poslanec Petr Kudela: Děkuji. Pěkné odpoledne ještě jednou. V hospodářském výboru byl tento materiál mezi prvním a druhým čtením projednán jen jedenkrát k mému velkému údivu. Možná že kdyby byl jako obvykle projednán na dvou zasedáních, mohl být tento materiál předkladatelem lépe dopracován a nemusel teď načítat tak složité legislativně technické opravy. To jenom potvrzuje moje stanovisko, že tento materiál není dobře zpracován. Ten návrh zákona není dobře zpracován.

Za druhé. Mnozí jistě znáte systémy jako je ASPI, zákony pro lidi a podobně. To, o čem tady hovořil před chviličkou pan kolega Kolovratník, na základě našeho usnesení této Sněmovny připravuje Ministerstvo vnitra. Samozřejmě nebude tam výčet povinností pro podnikatele. To se domnívám, lze napasovat na ten systém, který připravuje Ministerstvo vnitra, mimochodem zhruba ve stejných termínech dokončení, jako se tady předkládá.

A další moje připomínka. Pokud si pozorně přečtete důvodovou zprávu, tak se v ní hovoří o tom, že tento návrh zákona je rozpočtově neutrální, nicméně když tu důvodovou zprávu přečtete dál, tak uvidíte, kolik bude stát set milionů korun. Já přeji podnikatelům všechno, nicméně na to jsou jiné nástroje a instrumenty. Nejde mi o tu podporu - nepodporu podnikání, ale o tu nesrovnatelnost. V celém materiálu jedna věc nepasuje na druhou, případně důvodová zpráva si odporuje atd.

Já jsem dal návrh na zamítnutí a pod tímto návrhem se dál podepisuji a trvám na něm. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Kolovratníka, potom pana ministra Chvojky. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně a kolegové, ctím zásady džentlmenské debaty. Myslím, že to je to, o co bychom se měli tady ve Sněmovně snažit. Proto se omlouvám panu poslanci Zavadilovi. Beru jeho emotivní připomínku a omlouvám se za ten výraz. Tohle jsem chtěl říct. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan ministr Chvojka k faktické poznámce. Máte slovo, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jan Chvojka: Já už snad naposledy budu reagovat na pana kolegu Kolovratníka, jak říkal: no tak když se vám to nelíbí, že je to jenom pro podnikatele, tak máte přemýšlet nad tím, abyste to udělali pro všechny. Tak já se zeptám: Opravdu to znamená to, že například občanský zákoník, kde jsou samozřejmě práva a povinnosti pro běžné občany, je to základní kodex soukromého práva, že uděláme to, že k tomu třítisícovému paragrafovanému kodexu uděláme ještě pro jistotu tlustou přílohu, kde bude tabulka, kde budou práva a povinnosti, a tím to bude vyřešené? A takhle to uděláme ke všem zákonům, které dopadají? On je ten běžný občan něco míň než podnikatel, nebo jak to vidí pan Kolovratník? Já si myslím, že ne. Tak buď to zaveďte u všeho - ale já si myslím, že to je principiálně nesmysl, že prostě máme nějaký právní text, kde jsou práva a povinnosti, neznalost práva neomlouvá, práva náleží bdělým, to se učíme na právnické fakultě -, anebo prostě tvořme zákony jako přílohy a tak to bude stačit. Já apeluji na všechny právníky ve všech poslaneckých klubech, kteří projevují vždycky zdravý rozum na ústavněprávním výboru nebo jinde, u komunistů na pana místopředsedu Filipa, u ODS na Marka Bendu, koneckonců paní profesorka poslankyně Válková taky se vyjádřila, že ten zákon není dobrý. Ministr Pelikán tady bohužel není, ten by řekl to stejné. Kolega Plíšek to podporuje, nechápu proč.

Prostě ten zákon je právní paskvil. Rozrušuje tady různé adresáty právních norem podle toho, jestli je někdo podnikatel, nebo ne. Je to nepřijatelné, je to inovativní, je to nesmyslné. Jsem zásadně proti. Děkuji. A už vystupovat nebudu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času k faktické poznámce. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Kolovratníka a pak řádně přihlášený kolega Plíšek.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Já se omlouvám, ale na to nelze nereagovat. Ve středu byl ministr Pelikán antikrist se svým vystupováním a dneska je to ten nejlepší odborník. To jen taková krátká reakce.

Ale pan ministr Chvojka se teď ptal, jestli je občan méně než podnikatel. Samozřejmě není. Proto vyzývám, pokud kolegové mají ve vládě pocit, že občané teď budou ochuzeni o ten nástroj, prosím, tak jste mohli přijít s nápadem nebo návrhem, jak podobný nástroj zpřístupnit i občanům. Opakuji, je to databáze, jednoduchá tabulka, nic jiného, nic strašného.

A zapomněl jsem říct jednu věc. Také to v té argumentaci negativní bylo řečeno. Není to pouze pro nějakou vymezenou skupinu osob, podnikatelských osob, je to pro členy i nečleny Hospodářské komory. Opravdu, kterýkoliv, každý živnostník nebo firma, a je jedno, čeho jsou členy nebo kde jsou přihlášeni, budou mít k tomuto přístup.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Omlouvá se do konce jednacího dne pan poslanec Milan Šarapatka a pan předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Nyní pan poslanec Plíšek, připraví se pan kolega Marek Benda. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Plíšek: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, protože jsem jeden z předkladatelů tohoto návrhu zákona, musím se vyjádřit. A jsem v šoku, jak někteří poslanci, kteří podepsali zřejmě tento návrh, najednou mění názory. My jsme s Hospodářskou komorou na tomto návrhu spolupracovali poměrně dlouhou dobu. Byl nejdřív zveřejněn věcný záměr, potom se tvořily paragrafy. Ta doba je skutečně velmi dlouhá a já bych čekal, že tu konkrétní debatu povedeme v prvním, hlavně ve druhém čtení. A že teď ve třetím čtení tady někdo bude vznášet - a to už je reakce na pana ministra Chvojku prostřednictvím pana předsedajícího - ve třetím čtení že tady bude někdo vznášet úvahy o neústavnosti návrhu, tak to pokládám za velmi nešťastné. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP