(17.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Pavel Blažek s faktickou poznámkou. Připraví se paní kolegyně Černochová. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Blažek: Děkuji za slovo. Mám k vystoupení pana poslance Babiše takovou prosbu. Uvažuji o tom delší dobu, protože jistý typ jeho argumentace je nesprávný. Protože vím, že má spoustu příznivců, tak dbejme na to, aby se tento názor nějak šířil.

Argumentace, že kdo nepostavil psí boudu nebo nepodnikal, nemůže být současně dobrý politik, je nesprávná. To prostě tak není. Když si vzpomenete na politiky, kteří něco znamenali: Masaryk, Havel, Thatcherová, Churchill - určitě nepodnikali, nepostavili psí boudu a jejich stopa je absolutní nejenom v našich, ale i evropských dějinách. Tento argument nepoužívejte.

Vůbec neříkám, že podnikatel nemusí být špatný státník, může být dobrý státník, ale automaticky to neplatí. To jsou fakt dvě různé sféry. Když to řeknu jednoduše, k politice potřebujete hodně abstraktní myšlení a taky určité vzdělání v humanitních vědách. Bez toho se to prostě dělat nedá. To napsal kdysi dokonce Edvard Beneš ve své knize Demokracie dnes a zítra, se kterou jinak nesouhlasím, ale v tomto měl pravdu, že k politice musíte mít strašné množství vědomostí. Tím nezpochybňuji, že zkušenost v podnikání se hodí, ale automaticky neznamená všechno. Děkuji. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní poslankyně Jana Černochová, připraví se pan poslanec Andrej Babiš také k faktické poznámce. Paní poslankyně Černochová ruší, pan poslanec Andrej Babiš, připraví se pan poslanec Martin Komárek. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Andrej Babiš: Já určitě souhlasím s kolegou Blažkem, že jsem špatný politik. Ale co je nejhorší, když ve vládě sedí totální ekonomičtí amatéři. A to je případ pana ministra Zaorálka. My jsme o tom vedli x debat. On vůbec nerozumí, že nemovitosti, majetek může stát peníze. Teď jsem někde četl, že se chystá investovat do té hnusné komunistické ambasády v Berlíně - to je strašný barák - 525 milionů. To je budova, kde vlastně už téměř nikdo není. Když jsem mu říkal, že je to skvělé místo, prodejte to, dostanete balík peněz a přestěhujte to velvyslanectví někam jinam, nebo v Japonsku, když jsem mu říkal, že Golf IV dělá minus 20 ročně, tak jste ho rychle uklidili pod Sněmovnu, abyste tam mohli chodit na ty vaše dýchánky.

Tak o tom je to debata. Debata mezi ekonomickým amatérem, který nerozumí podnikání, nerozumí, co jsou to peníze, nerozumí, co jsou to nemovitosti, a stále něco mluví o OKD. Já jsem musel chránit to OKD, protože vy jste si tam chtěli nanominovat zase vaše kámoše, kdy Mládek chtěl šéfa účtárny, chtěli jste tam mít fleky. Za hnutí ANO tam nebyl nikdo, jenom profíci. (Veselost v pravé části sálu.) Tak prosím vás, o tom OKD už ani nemluvte. Já jsem si ho vzal... Ano, já jsem preferoval, aby to koupila nějaká soukromá firma. Proč to má vůbec vlastnit stát? Ale v této chvíli to OKD funguje od momentu, kdy jsem to převzal pod Ministerstvo financí. To není o tom, že někdo postavil psí boudu, ale buď rozumí ekonomice, rozumí nemovitostem, rozumí podnikání, nebo je celý život politik. A o tom se bavím! A to není případ pana Zaorálka, který tady chce vést nějaké ekonomické diskuse a vůbec tomu nerozumí!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, skončil vám čas k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Martina Komárka, připraví se dále k faktické poznámce pan poslanec Pavel Kováčik, paní poslankyně Pekarová, paní poslankyně Černochová a pan poslanec Kalousek. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Komárek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já jsem samozřejmě už nechtěl vystupovat (veselost a potlesk v pravé části sálu), protože to doporučil náš pan předseda, ale když on takhle sám vehementně vystupuje, já se budu řídit jeho příkladem. A zase budete říkat, že jsem... no, to nechám na vás. Je to legrace. Já si myslím, že je to legrace pro nás všechny kromě pana ministra Zaorálka, který se tváří smrtelně vážně.

Takže dovolte, abych vám doporučil jinou legraci. Je to knížka, která před týdnem vyšla a jmenuje se Nebezpečné stádo aneb český poslanec a jiné retardované druhy. Autora jmenovati nebudu, ale můžu vám zaručit, že autor na základě této debaty chystá druhý díl, který se bude jmenovat Ještě nebezpečnější stádo a ještě retardovanější druhy. Děkuji. (Nesouhlasné hlasy v levé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času panu poslanci Martinu Komárkovi. Než dám slovo panu poslanci Kováčikovi, konstatuji omluvu z dnešního jednání pana ministra Roberta Pelikána, který se omlouvá od této chvíle do konce jednacího dne. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce. Prosím.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji, pane předsedající. Dovolte mi, abych krátce reagoval na průběh rozpravy a poprosil vaším prostřednictvím pana kolegu Babiše, ale i některé ostatní, aby už přestali 28 let po převratu s tou rétorikou o hnusném komunistickém čemkoliv. Za těch 28 let se tady děly, jak dneska bylo patrno z rozpravy, další různé hrůzné hnusné věci, tak když tak mluvte i o nich. Historie už je i to, co bylo po převratu. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kováčikovi. Nyní paní poslankyně Adamová Pekarová. Po ní pan ministr Zaorálek. Pardon, ještě ne, paní poslankyně. Pane ministře, jestliže jste přihlášen k faktické poznámce, znovu opakuji, že podle jednacího řádu má elektronická přednost, a když se tedy přihlásíte elektronicky, budete za panem poslancem Kalouskem, který je zatím poslední přihlášený.

Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Mě také zaujalo, že bývalý komunista tady kritizuje to, co vzniklo za bývalého režimu. Ale o tom jsem nechtěla hovořit. Většina poslankyň a poslanců hnutí ANO se nám tady už vystřídala jako apoštolové na orloji. Slyšeli jsme tady mnohé. Teď jsme se také dozvěděli od pana poslance Babiše, že kdo nepostavil psí boudu, prakticky nemá nárok mluvit.

Víte, rozdíl mezi asi tak 199 z nás oproti vám, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, je, že my jsme na rozdíl od vás také nepostavili ani stáj pro bílé koně. Ale už pojďme prosím hlasovat. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní paní poslankyně Jana Černochová s faktickou poznámkou. Připraví se pan poslanec Kalousek také k faktické poznámce. Poté ministr Zaorálek. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Černochová: Lidi moji milí, někteří i přátelé, je nám toto třeba? Je? (Ze sálu se ozývá, že je.) Nechcete to dneska odhlasovat, zabalit? Proč se tady budeme trápit ještě ve čtvrtek, ještě v pátek, ještě příští týden? To, co tady předvádíte vy, členové vládní koalice, to se snad dá přirovnat pouze k jednomu songu oblíbeného podporovatele pana předsedy Babiše, skupiny Kryštof, Milující se páry před rozvody. Je nám toto třeba? Teď hovořím o nás, o koaličních (?) poslancích. Náš pan předseda Fiala a my společně s ním jsme tady navrhovali, aby byly volby předčasné, když už ten rozvod mezi vámi nastal před těmi letními prázdninami, kdy se tady česká veřejnost stávala svědkem dohadování o tom, kdo bude na Ministerstvu financí, jestli padne dřív pan Sobotka, nebo jestli padne dřív pan Babiš. Tehdy jsme vás prosili, ať ukončíme trápení a jdeme k předčasným volbám. Stejně v tomto duchu hovořil pan kolega Kováčik, akorát volili jinou formu.

Pojďme to prosím už ukončit. Dneska odhlasujme tento návrh a předsedové jednotlivých poslaneckých klubů nechť se domluví na důstojném ukončení této taškařice. Myslím si, že daňoví poplatníci nám odpustí to, že tady nebudeme sedět o tři dny víc a rozejdeme se do svých regionů a budeme řešit to, kdo se tady po řádných volbách v říjnu v Poslanecké sněmovně znovu sejde. Tohle skutečně není k vydržení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Janě Černochové. Nyní pan poslanec Miroslav Kalousek také s faktickou poznámkou. Poté pan ministr Zaorálek také s faktickou poznámkou. Pane předsedo, máte slovo, měřím vám čas.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Jen velmi stručně. Pan předseda Babiš se tu obořil na pana ministra Zaorálka, že je amatér v oblasti nemovitostí, správy majetku a mikromanagementu. Není to sice mým úkolem jako opozičního politika, ale chtěl bych se pana ministra Zaorálka zastat. Pravděpodobně v této věci opravdu není odborník, ale ani standardní odborníci nesahají panu předsedovi Babišovi ani po kolena. Ta brilantnost, s kterou on umí svůj majetek, své nemovitosti, posouvat, měnit vlastnické struktury, účelově zakrývat v čase tak, aby v jakémkoli okamžiku na ně mohl čerpat dotaci nebo získat daňovou výhodu, na takovou brilantnost tady nemá nikdo z nás, ať už jsme se té ekonomice věnovali, nebo nevěnovali. V tom jste, prostřednictvím pana předsedajícího pane předsedo, prostě jednička. (Potlesk několika poslanců.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP