(16.30 hodin)
(pokračuje Hájek)

To znamená, že máme současného premiéra, který má máslo na hlavě za to, že v tom roce 2004 to prodal. Samozřejmě já dokážu pochopit, že v tom roce 2004 měl 33 roků, nebyl ještě zkušený, to znamená, mohl se spoléhat, jak on uvádí, na poradce a odhadce atd., ale stále tady existuje možnost podání stížnosti, podání stížnosti, která, pokud jsem si prostudoval, kolegyně Lorencová se na mě dívá, protože oba dva jsme v této problematice bych řekl velmi kovaní, a to je skutečně možnost, jak ty byty dostat. Ale ne přes Poslaneckou sněmovnu, protože tady je to neprůchozí. Tady já to neprobojuju. To znamená jediná možnost je získat pro tuto aktivitu občany.

Proto jsem s kolegyní Lorencovou připravil petici, petici občanů, ve které žádáme naše občany, aby se připojili k této petici a žádali po panu premiérovi Sobotkovi, aby podal tu stížnost nedovolené podpoře, protože ta jediná umožňuje. A já jsem právě využil slova, mediální slova, která řekl nový lídr ČSSD kolega Zaorálek, který řekl, že tu stížnost podá, tak jsem mu 11. července poslal osobní dopis, kde jsem ho poprosil a požádal, aby se k této petici připojil. Bohužel mi neodpověděl. Takže já využiji toho, že jsem tady pod kamerami, a předám zde zatím nepřítomnému panu ministru zahraničí znovu ten dopis, který jsem možná někde ztratil, stává se to, samozřejmě pošty jsou pod gescí nechci říkat koho, ale může toto nastat, takže já mu předám, prosím vás, dopis, jste svědky, kde ho žádám o připojení k podpisu té petici a předávám mu tuto petici.

Já si myslím, že občany určitě zajímá a bude zajímat kauza, pseudokauza Čapí hnízdo, ale v mém regionu těch 44 tisíc hornických rodin, těch tisíce, dneska bohužel už jenom 10 tisíc horníků, ostatní více zajímá, co bude s hornictvím, co bude s jejich byty, a chtějí spravedlnost. Oni nechtějí, aby zavřeli Sobotku, to už z nich vyprchalo, ale chtějí alespoň minimální návrat spravedlnosti, aby dostali ty byty. Děkuji. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Josefu Hájkovi a máme před sebou tři faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Miroslav Kalousek, poté pan poslanec Igor Jakubčík a poté Karel Fiedler. Nyní tedy pan předseda Miroslav Kalousek k faktické poznámce. Máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Ten potlesk byl nepochybně zasloužený a mně nezbývá než smeknout před komunikační strategií poslaneckého klubu ANO. My tady opravdu více než šest hodin jednáme o víceméně technické procedurální věci, vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání, vydat, či nevydat, a ta debata, která trvá již déle než šest hodin, byla chvílemi nepřehledná a pan poslanec Hájek teď dokázal v několika minutách shrnout veškerou argumentační úroveň svých kolegů z klubu ANO a udělat z toho takovou krátkou anotaci. Já mu chci za to poděkovat, teď už se v tom orientujeme.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kalouskovi, nyní pan poslanec Igor Jakubčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Igor Jakubčík: Děkuji. Já bych chtěl tady od toho pultíku požádat Českou televizi v případě vystoupení pana kolegy Hájka, aby přerušila veškerá svá vysílání na všech kanálech a v přímém přenosu dala jeho vystoupení. Moc a moc o to Českou televizi prosím, ať se tady potom nemusíme zdržovat těmito lamentacemi. A za vyřízení mé žádosti nebo prosby předem děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jakubčíkovi, nevyužil čas k faktické poznámce. Pan poslanec Karel Fiedler se rozhodl rezignovat na svou faktickou poznámku a v tom případě mohu konstatovat, že zatím nemám žádnou písemnou přihlášku do rozpravy. Hlásí se pan předseda Babiš. Prosím, pane poslanče, máte slovo k řádné přihlášce.

 

Poslanec Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Vypadá to, že debata je u konce. Já jsem strašně rád a doufejme, že za náš klub už nebude nikdo diskutovat (ohlas v sále), protože je fakt, že je to dlouhé. Já bych jenom chtěl zopakovat za mě velice stručně moji pozici:

Za prvé. Načasování kauzy a argumenty v žádosti policie mě utvrdily v tom, že kauza Čapí hnízdo je čistě politická kauza, která má ovlivnit volby, které se konají za 45 dní. To je evidentní a já myslím, že naši lidé, naši občané nejsou hloupí, dobře to vědí.

Za druhé. Já se nebudu bránit svému vydání, protože nemám co skrývat a věřím, že spravedlnost zvítězí. Žádný trestný čin jsem nespáchal a proti obvinění se budu bránit všemi možnými právními prostředky.

Za další. Budu hlasovat pro vydání, i když s postojem a žádostí policie zásadně nesouhlasím.

Tahle kauza se hraje hlavně v České televizi už léta. A stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Jak i dneska ráno Česká televize říká, že jsem něco vyvedl. No nic jsem nevyvedl. Jedna z mých tři sta bývalých firem prodala ztrátovou firmu, kterou nepotřebovala, mojí rodině, která chtěla podnikat v cestovním ruchu. A co je na tom špatného podle posudku? A to, že následně se ten projekt dostal v krizi 2009 a později do ekonomických problémů a museli jsme ho převzít, je také evidentní.

Takže žádný podvod tam nebyl a je to jenom kauza politická, aby mě poškodila. A já bych doporučil všem občanům, aby se tam šli podívat. Jděte se tam podívat a uvidíte těch 50 milionů na místě. Je tam téměř miliarda. Jděte a posuďte sami. A také jděte do OKD a hledejte těch 130 miliard. Ty tam nenajdete. A další tisíce miliard, které se tady rozkradly a zašantročily. A pokud osud této země závisí na Farmy Čapí hnízdo, tak fakt jsme na tom špatně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Babišovi. Nyní faktická poznámka pana poslance Petra Kořenka. Pořád jsme v rozpravě, rozpravu jsem neuzavřel. (Hluk v sále.) Prosím o klid. Máte slovo k faktické poznámce, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Kořenek: Děkuji, pane předsedající. Já jsem vůbec vystupovat nechtěl, nicméně vystoupení kolegy Hájka mě trošku přesvědčilo. Já si myslím, že s vámi souhlasím, ale na OKD by se měli podívat ti, kteří privatizovali 52 procent, kdy stát ztratil majoritu. A když ztratí majoritu, tak už nemůže moc o ničem rozhodovat. Takže to je první věc. A koneckonců vy jste byl výrobním náměstkem, takže o tom něco víte. To je jedna věc.

A druhá věc. V rámci podnikání a cestovního ruchu bych chtěl všechny občany, kteří pracují a mají plat čtrnáct a patnáct tisíc, aby si zajeli na Farmu Čapí hnízdo a dali si tam cappuccino nebo kávu. Pokud na to budete mít, tak vám blahopřeji. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Pan kolega Fiedler tentokrát chce využít své slovo a přihlášku k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Omlouvám se, pane předsedající. Já už jsem nechtěl, ale pan kolega Kořenek mě přece jen vyprovokoval s tím OKD. Ještě zareaguji na kolegu Hájka. Já jsem patřil k těm, kteří se snažili o to, aby tady ta kauza OKD byla projednána, abychom se dověděli nějaké další věci. Tak jak už jsem dneska jednou zmiňoval, pan premiér nám neodpověděl, proč nechce uvolnit audiozáznam z jednání vlády o privatizaci OKD.***
Přihlásit/registrovat se do ISP