(16.20 hodin)

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane předsedající. Milé kolegyně, milí kolegové, já jsem chtěla původně mluvit k něčemu jinému, teď tedy musím nejdříve vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, ke kolegyni Černochové. Já si myslím, že edukaci není třeba dělat, že i všichni, kteří pozorně poslouchali, věděli, o čem můj kolega pan poslanec Fichtner hovoří. Koneckonců dopoledne jsme se přesvědčila a byla jsem napomenuta vaším spolustraníkem, že nemám chytat za slovo. I vám někdy se stane, že nepřesně použijete termín, který samozřejmě potom využije někdo jiný, kdo s vámi chce jít do určité polemiky.

Ale já bych tady upozornila ještě na jeden moment. Tady zazněla taková otázka napůl řečnická, proč se vůbec nestaral orgán činný v trestním řízení, v tomto případě policie, v rámci operativy o to získat si informaci od dalších zúčastněných podezřelých. A já jsem to vnímala tak, že šlo o to, že ani od nich nežádali vysvětlení, což je něco samozřejmě úplně jiného, než když jde potom o výslech obviněného. A pokud vím, a ještě jsem se o tom teď přesvědčila dotazem u pana poslance Babiše, tak ani jeho paní, ani jeho děti nikdy nepodávaly vysvětlení. Pokud se teď mýlím, tak bych poprosila pana poslance Babiše, aby mě opravil. Pokud se nemýlím, tak je to tak, a to je ten velký rozdíl. Myslím si, že to skutečně - v oblasti trestního řízení mám nějaké zkušenosti - je zvláštní. Neříkám, že to je nelegitimní, nezákonné, ale je to taková zvláštní technika té policie, když si ani od těch lidí, které podezřívá - (Upozornění na časový limit.) Ano, děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Tím jsme je vyčerpali v tuto chvíli a může se řádně přihlášený Josef Hájek ujmout slova. Prosím, pane poslanče, je to na vás.

 

Poslanec Josef Hájek: Pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, mrzí mě, že tady není kolega Zaorálek. Jestli je někde v předsálí, tak bych ho poprosil, jestli by se sem dostavil, protože budu k němu mít také nějakou řeč nebo nějakou větu.

Šest hodin běží přímý přenos České televize. Přímý přenos České televize, aby občané této země se dozvěděli, že údajně pan předseda Babiš přepsal na děti majetek proto, aby se skryl. Tak jsem to pochopil já v průběhu tady celé té diskuse. A mě strašně mrzí, že po dobu devíti měsíců, kdy jsme projednávali kauzu OKD, televize ani jednou - ani jednou, podotýkám - neudělala žádný přímý přenos. (Potlesk poslanců hnutí ANO.) Tady řešíme údajný podvod za 50 milionů korun, když se tam každý přijde podívat na to Čapí hnízdo, a já jsem tu možnost měl, je tam skutečně těch 50 milionů, ne 50 milionů, tam je proinvestovaná miliarda. Skutečně vidíte hmatatelný důsledek té investice. Když se podíváte do OKD, tak je mi z toho smutno. Probíhá soudní řízení o šest miliard korun, o šest miliard korun - to jenom ztráta nebo respektive vyčíslená ztráta státu na prodeji, a to nehovořím o další kauze Bakala, vytunelovaných dalších sto miliard.

Já se ptám, proč naše nezávislá veřejnoprávní televize a média ani jednou - a já jsem tady vystupoval k této problematice OKD několikrát včetně pouze kolegů z KSČM a kolegů z bývalého Úsvitu, omlouvám se za ten název. Šest miliard. Kolega Zaorálek byl se mnou v roce 2013 lídrem kandidátky - on byl lídr ČSSD, já jsem byl hnutí ANO. Samozřejmě pro mě OKD je moje srdeční záležitost, já jsem v té firmě pracoval 33 let. Pořád mí kamarádi, dneska už většinou důchodci, jsou lidé, s kterými jsem strávil celý život. Pro mě to byla jasná škola života, z které čerpám dodnes, protože být tisíc metrů pod zemí, tam si člověk uvědomí skutečně, co to je solidarita, spoléhat se jeden na druhého. Tam musíte očekávat, že někdo pomůže. Tady očekáváte kudlu do zad, bohužel. Bohužel. A to jsem nečekal, že bude z té veřejnoprávní televize. Ať si občané uvědomí nebo si promítnou v hlavě, kolikrát v průběhu tohoto volebního období byl přímý přenos České televize a k jakým věcem. Vždycky se to týkalo pana předsedy Babiše, ať to bylo k té otázce skupiny Šaman, nebo jak se jmenují (smích v sále), pardon, omlouvám se za ten název - Šuman, teď jsem si vzpomněl, nevadí. Už jsem taky po těch šesti hodinách trošičku vyčerpán. Šuman. To znamená, tady se řešilo údajné, tzn. nahrávky atd.

A já se ptám, jak je možné, že veřejnoprávní média, Česká televize neřešila únik mailů pana premiéra. Já vám ho tady, vážení diváci, ocituji. (Smích v sále.) No diváci, jasně, tak na nás se dívají. Já vám to ocituji, protože já jsem neměl možnost v průběhu živého vysílání naše občany s tímto mailem seznámit, protože byl jsem blokován. Byl jsem blokován, tak to je prostě. To je rarita, vážení občané a to si uvědomte. Mnohdy jsme blokováni a my nemůžeme vyjádřit to, co vám chceme říci, protože tady existují struktury, které možná - to je moje domněnka - nám to neumožní. Takže prosím vás, je tady mail pana Přikryla z 20. prosince 2015, který byl tedy ukraden, hacknut, panu premiérovi. Je to nečestné, je to nefér, ale na této půdě se tady už na čestnost a férovost nehraje.

Takže prosím vás, pan Ivan Přikryl hovoří, nebo píše 20. prosince 2015: Vážený pane premiére, pro vaše časové vytížení a také proto, že na týden odjíždím mimo ČR, vás chci informovat, že jsem podle našeho dohovoru učinil úkony v kauze OKD tak, jak jsme o nich hovořili. Měl jsem možnost nahlédnout do spisu - opakuji, měl jsem možnost nahlédnout do spisu - s omluvou. Pojala mě hrůza, jaké právní nepřesnosti obsahují argumenty obžaloby. Například běh času není pro Policii České republiky a státního zástupce významný faktor a obviňuje osoby za úkony, které někdo jiný učinil mnohem dříve bez jakékoliv jejich součinnosti. Odpustím si další podrobnosti, protože to vše jen dokazuje, že se buď orgány činné v trestním řízení až trestuhodně mýlí, jinou alternativu snad ani nelze připustit.

Já jsem v této věci interpeloval pana premiéra v červnu tohoto roku. 5. června mi napsal, že celý život bojoval ve prospěch horníků, pro jejich blaho a k této věci se nebude vyjadřovat, protože je předmětem šetření Policie České republiky. Tak se ptám, jak je možné, že v tomto případě se čeká, až policie vyšetří, a v kauze Šumanu Sněmovna jedná. My jsme tady přijali možnost zřízení komise, jednáme o odposleších atd. To je to, co mě tady strašně děsí, protože skutečně jsem dneska četl mail nebo tweet pana ministra Stropnického, který popisoval, jak se dělá fotografie, a skutečně tady ukázal kolega Fichtner, jak udělat z krávy vola. On na té fotografii jim ukazoval, co je ten fotograf dneska s dnešní technikou opravdu dokázat.

Ale pojďme se vrátit, prosím, k meritu věci.

Já bych ještě navázal na slova stále nepřítomného pana ministra Zaorálka. On tady dneska řekl, že bychom neměli marnit čas při té dnešní debatě a pracovat pro lidi. A já s tím naprosto souhlasím. Pracovat pro lidi v mém případě v kauze OKD znamená skutečně, abychom něco udělali pro ty lidi. Dneska tady chci zdůraznit to, že existuje stále ještě možnost k tomu, abychom v té kauze OKD získali alespoň 44 tisíc bytů. Pan ministr Zaorálek se 14. června stal celostátním lídrem kolegů ČSSD a já jsem to uvítal. Já jsem to uvítal, protože v tom roce 2013 se bil jako lev za práva horníků. No ale potom dostal vysněný post ministra zahraničních věcí a na čtyři roky na horníky a ODK zapomněl. V průběhu těch devíti měsíců, kdy jsme tady projednávali kauzu OKD, nevystoupil ani jednou. Teprve až se stal tím lídrem, tak řekl: "Tak přátelé, až budu premiérem, tak vám slibuji, že moje první rozhodnutí bude takové, že podám stížnost k Evropské komisi na nedovolenou podporu státu při privatizaci OKD." Což mě utvrdilo v tom, že to je dobrá myšlenka. Proč čekat na to, až bude pan Zaorálek premiérem? Proč nevyužít toho, že máme kozla zahradníkem? ***
Přihlásit/registrovat se do ISP