(12.50 hodin)
(pokračuje Kalousek)
Pan ministr zahraničí Zaorálek podle mých informací byl interpelován několika členy Rady Evropy, co to má znamenat. Myslím si, že jsme si udělali docela hezkou ostudu. A pan ministr zahraničí Zaorálek - nejsem schopen ho přesně citovat, ale trochu se v tom kroutil a říkal, že to projedná, že se pokusí zjednat nápravu.
Dovolte mi však, abych vás informoval - a prosím každého, ať si přečte zakládací listiny Rady Evropy -, že Česká republika nemůže během roku až do 1. ledna změnit z politických důvodů - pokud ten člověk nezemřel, nebo nemá nějaké vážné osobní důvody - ale nemůže z politických důvodů vyměnit svého delegáta v Radě Evropy. Vaše odvolání je irelevantní vzhledem k pravidlům Rady Evropy. Stejně irelevantní by byla vaše volba jakéhokoliv našeho kolegy.
Zatím jediné, co jsme získali, je ostuda České republiky v Radě Evropy. Na příští schůzi vám rád předložím interpelaci rozhořčených delegátů Rady Evropy z civilizovaných zemí.
Navrhuji proto přerušit bod volby člena Rady Evropy do té doby, než se vrátí pan ministr zahraničí a pan předseda Poslanecké sněmovny, kterého požádám, aby se paní poslankyni Zelienkové omluvil a aby jí Poslanecká sněmovna uhradila její náklady, které věnovala na výkon svého právoplatného mandátu. A dovoluji si vám doporučit, abyste neprohlubovali tu ostudu, kterou už jste udělali.
Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Chci se zeptat. Dáváte tedy procedurální návrh na přerušení tohoto bodu, pane předsedo? Jedná se o procedurální návrh, o kterém dám hlasovat bez rozpravy. Návrh tohoto procedurálního bodu na přerušení tohoto bodu do návratu ministra zahraničních věcí a vysvětlení celé situace - rozumím tomu dobře? (Poslanec Kalousek: Ano.) Ano. Takže eviduji žádost na vaše odhlášení. Já vás všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili.
Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento procedurální návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 51. Přihlášeno je 137 poslankyň a poslanců, pro návrh 51, proti 39. Tento návrh byl zamítnut.
Budeme tedy pokračovat. Eviduji tři faktické poznámky. Nejprve vystoupí pan poslanec Chalupa, poté pan poslanec Schwarz a dále. Prosím.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Obrátím se na pana kolegu Kalouska vaším prostřednictvím. Respektuji to, co tady řekl. Je dobře, že to řekl na mikrofon pro paměť nás i budoucích generací. A jenom bych chtěl připomenout, že to byl právě pan Kalousek, který tady mnohdy s velikým patosem prohlašoval, že tato Sněmovna je suverén. Prosím, zůstaňme u toho. Tato Sněmovna o něčem rozhodne, bude to tak. A já rozhodně nebudu - protože tady nemám právní výklad toho, co zakládací listina Evropské rady říká nebo neříká. Dokud to tady nebude ocitováno a právníkem zdůvodněno, tak to prostě je nějaká informace, kterou mohu, nebo nemusím brát v úvahu. Takže zůstaňme u toho, že tato Sněmovna je suverén a tato Sněmovna, poslanci České republiky rozhodnou o tom, zda něco bude, nebo nebude. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Schwarz, připraví se pan poslanec Plzák. Prosím.
Poslanec Bronislav Schwarz: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych chtěl jenom říct, že vystoupení pana předsedy Kalouska prostřednictvím vaším mě překvapilo. Protože - zopakuji slova pana kolegy - demokraticky jsme rozhodli, že nechceme, aby nás zastupovala kolegyně Zelienková. A prosím vás, jestli si někdo udělal ostudu, tak v mých očích ona sama. Přestože věděla, že demokraticky ten mandát nemá, tak tam jela a vystupuje opět za nás. Tak jestli si někdo ostudu udělal, tak ona sama. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Plzák s faktickou poznámkou. Poté pan poslanec Kalousek. Prosím.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Přiznám tady svoji neznalost. Neznám zakládací listiny Rady Evropy. Ale tak jak nám to tady pan kolega Kalousek přednesl - chápu to dobře, že paní poslankyně Zelienková bude vykonávat svůj mandát až do ledna příštího roku, přestože už nebude členem této Sněmovny? Je tomu tak?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dámy a pánové, tato Sněmovna je nepochybně suverén. V legislativě, která se týká výlučně České republiky. Tam, kde jsme podepsali nějaké mezinárodní smlouvy, tak jsme suverén jenom do té míry, dokud tyto závazky neporušujeme. Protože když uzavřu nějakou dohodu, tak už nejsem suverén, pak už prostě musím rozhodovat tak, jak jsem se dohodl a podepsal s těmi partnery. A jestliže jsme dohodli, že od 1. ledna do 1. ledna daného kalendářního roku nesmíme nikoho měnit z politických důvodů, tak to prostě nesmíme udělat, protože v tomto závazku suveréni nejsme.
Samozřejmě jste suverén teď, abyste to odhlasovali. Já vám v tom nemohu zabránit. Já vás jenom upozorňuju na to, že tu ostudu jenom prohloubíte a nic tím nezískáte. Jinými slovy, doporučil jsem to přerušení, neprošlo. Odhlasujte si Šrámka. Má-li na to žaludek, ať to přijme. Ale ten mandát prostě v Radě Evropy platit nebude, protože do Rady Evropy se nevstupuje, tam se přijímá a tam prostě tohle jednání nebudou ochotni přijmout. A bude tam platit mandát Zelienkové, nikoliv mandát Šrámka. Hodně štěstí, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktické poznámky. Nejprve paní poslankyně Dobešová, pak pan poslanec Plzák. Prosím.
Poslankyně Ivana Dobešová: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne. Já bych jenom chtěla poznamenat jednu věc. Fakt je ten, že všichni, kteří jsou vysláni do některých stálých delegací, jako například já jsem do OBSE, tak jejich mandát trvá ještě půl roku poté, kdy jejich mandát ve vlastní zemi zanikne. To je pravda. Ale nevím, jestli výklad je ten, že když Sněmovna odvolá toho svého poslance, jestli i v tomto případě ten mandát trvá. Protože OBSE nikdy nezasahuje do složení delegací vlastních zemí. To je rozhodovací pravomoc té dané země. Oni jenom potvrzují mandát, který přesahuje volební období, a to o půl roku, protože tam jsou určité souběhy. Takže si myslím, že ten výklad, který tady pan poslanec Kalousek přednesl, není přesný. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Plzák, po něm pan poslanec Kalousek s faktickou poznámkou.
Poslanec Pavel Plzák: Velice stručně. Od pana kolegy Kalouska tady zaznělo dvakrát jedno důležité slovo - z politických důvodů. Je to tedy opravdu tak, že pouze z politických důvodů se nemůže měnit ten mandát, nebo ne? Protože já nevím, jaký dopis napsal náš předseda pan Hamáček a jestli v něm uvedl, že paní poslankyně Zelienková byla vyměněna z politických důvodů. Sněmovna prostě rozhodla, že tam chce mít někoho jiného. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Kalousek. Připraví se pan poslanec Benešík s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Já se snažím být konstruktivní a snažím se vás ochránit od ostudy. Prostě pouze vím, jak zní zakládací listiny Rady Evropy. Že nějak zní listiny OBSE, to je sice hezké, ale je to úplně jiná instituce. A vím, že dopis pana předsedy Hamáčka způsobil v Radě Evropy značné rozhořčení a byl předmětem řady vystoupení některých poslanců Rady Evropy na našeho ministra zahraničí s žádostí o vysvětlení, co to má znamenat, že je to proti pravidlům. A vím, že pan ministr Zaorálek netvrdil, že je to podle pravidel a že Sněmovna je suverén. A že se to pokusí projednat a zjednat nápravu. To vím, to se stalo včera.
Vy byste to mohli vědět taky. A já vás nenutím k ničemu jinému, než abyste své rozhodnutí, které pokládám za ostudné, ale je to můj názor, prostě odložili. A pokud se zjistí, že se mýlím, abyste ho potvrdili pak. Jestli chcete mít tu ostudu za každou cenu, tak hlasujte dneska.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Benešík. Připraví se pan poslanec Kolovratník s faktickou poznámkou. Prosím.***