(14.40 hodin)

 

Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, jsme ještě ve fázi, kdy by se mělo hovořit jen o pořadu schůze, a já se toho pokusím přidržet a z tohoto důvodu budu také dosti stručný. Ostatně mnoho z toho, co bych jinak říkal, řekl přede mnou kolega Faltýnek či kolega Babiš.

Jediným tématem podle názvu té schůze je jakési zneužití moci vůči nezávislým institucím demokratické společnosti. Bohužel jsme se nedozvěděli zneužití jaké moci a vůči jakým nezávislým institucím. Nemluvě o tom, že z hlediska formální logiky vůči nezávislým institucím není možné zneužívat moc. Ale dobře. Jediné, co se tam dozvíme přesně, je, že tedy ministrem financí Andrejem Babišem. To zřejmě aby nevznikla nějaká pochybnost, že bychom tady třeba projednávali to, když ministr vnitra pronáší svoje značně zjednodušující a délce studia odpovídající trestněprávní kvalifikace téměř čehokoliv, aby policie druhý den, nebo GIBS druhý den zahájila šetření přesně podle takového zadání. Nebo když jsme u těch novin, tak by to mohl být vysoce postavený sociální demokrat a blízký přítel pana premiéra, který mně volá den předtím, než vyjde nějaký rozhovor v Hospodářských novinách, a říká mi, co jsem tam pěkného řekl, a také mi říká, že něco jsem tam neřekl tak úplně pěkného, takže druhá půlka toho rozhovoru už nikdy nevyjde, ve které je to něco ne tak pěkného.

I o těchto věcech bychom asi mohli mluvit. Ale máme to omezeno na Andreje Babiše. A jak se potom ukázalo, ve skutečnosti tedy máme mluvit o tom, co bylo na nějakých nahrávkách, které někdo, a nevíme kdo, nahrál. Které někdo, nevíme kdo, sestříhal tak, jak se mu hodilo. Které někdo, a nevíme kdo, pouští postupně do světa, tak jak se mu hodí. Nějaký zbabělec to dělá, který se nedokáže ani podepsat. Můžeme jenom spekulovat, kdo to je. Bereme-li to podle toho, komu se to hodí: Tak je to premiér? Je to ministr vnitra? Je to některý z kmotrů, kteří za nimi stojí. Pánbůh, ví.

To, na co vás chci, dámy a pánové, upozornit, je, že není možné na jedné straně říkat "Je to odporné, že takové nahrávky vznikly. Musí se to vyšetřit. Jak je to možné?" A na druhé straně debatovat o tom, co je obsahem těchto nahrávek. Dámy a pánové, pokud budete vážně debatovat o tom, co je obsahem těchto anonymních neautentických nahrávek, tak se tím stáváte spolupachateli a nástroji toho, kdo ty nahrávky postupně pouštějí do světa.

A dámy a pánové, ono se vám to možná bude líbit, protože vám to pomůže zastavit toho odporného Andreje Babiše. Ale zahrávat si s něčím takovým nikdy nekončí dobře. Přestaňte být pokrytci. Kdyby někdo nahrával vás, dozvíme se možná mnohem horší věci. A on vás možná už někdo nahrává. On to možná už brzo, až se mu to také bude hodit, někdo do světa pustí. Když to dovolíte jednou, už to nikdy nezastavíte.

Dámy a pánové, tady jsou... to řečniště plné slov o etice, demokracii, ústavnosti atd. Tak bych vám chtěl připomenout, že máme také něco, co se jmenuje Listina základních práv a svobod a co je součástí našeho ústavního pořádku. A to má také nějaký článek 10. A ten říká: Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života. Každý (s důrazem) má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě. To každý je, dámy a pánové, i Andrej Babiš. A já vás žádám, abyste jako Poslanecká sněmovna neschvalovali pořad schůze, jehož předmětem je porušování Listiny základních práv a svobod. Děkuji. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu ministru spravedlnosti. Dalším přihlášeným s přednostním právem je pan předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo. Připraví se pan místopředseda Bartošek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Není úplně jednoduché vystoupit po vystoupení Luca Brasiho, který hájí svého dona a věrného pobočníka, který ovládá Ministerstvo spravedlnosti, ale... (Potlesk zprava.) Pokusím se a začnu, čím skončil ministr spravedlnosti. (Dává stranou lahvičku s vodou.) Nevím, čí to je.

Pan ministr nám vyhrožoval, že nás vlastně možná už nahrávají. Možná ano, možná ne.

Pane ministře, co děláte pro to, aby se tak nedělo, jako ministr spravedlnosti? (Potlesk zprava.) Co děláte pro to, aby v holdingu v Mladé frontě a Lidovkách nebyly dnes a denně úniky z policejních spisů? Co jste udělal jako ministr spravedlnosti, abyste tomu zabránil? Nic. To jsou firmy z holdingu, tak co bychom si pálili prsty. Takhle jednoduché to je.

Pan ministr financí dneska zaujal figuru, jako oblíbenou, ufňukanou - všichni mi ubližují. Kromě toho, že všetci kradnú, ještě mu všichni ubližují. A kladl řečnické otázky a měl poměrně silné výroky. A já se pokusím z veřejných zdrojů, ne z těch nahrávek, připomenout panu ministrovi některé lži, když říkal, že nikdy nelhal.

Tak si vzpomeňme. Dneska říká, že Agrofert vlastnil od roku 1995. Nemám důvod mu nevěřit. (Ministr financí: To jsem neříkal.) Ale do roku 2001 to zapíral a říkal já nic. Vzpomeňme si Čapí hnízdo. To byl v jiné kondici pan ministr. Tady tak stál a říkal: Jsem miliardář. Jsem miliardář. A co? Přece bych něco nedělal kvůli padesáti milionům. A co říkal o Čapím hnízdě? Vzpomeňte si, jak říkal pravdu. To byli neznámí investoři. Já nevím, kdo to byl. Vůbec nevím, kdo to byl. My jsme za to jenom ručili. Aby pak řekl: to byly mé děti. Tak neznámým investorem byly děti pana ministra Babiše, ale jako vždy, mluvil pravdu. Nelhal, když říkal, že to byli neznámí investoři. To byste ale mohl vědět.

Včera jsem se dozvěděl, a z tiskové konference, abychom rozlišovali Andreje Babiše podnikatele před vstupem do politiky a Andreje Babiše jako politika po jeho vstupu do politiky. Já s tím nemám problém, i když je to trošku legrační.

Korunové dluhopisy. Vydal je Agrofert, když byl pan Andrej Babiš podnikatel. To je prostě pravda. Jestli ten zákon byl zpackaný, nebo ne. Ale kdy je nakupoval Andrej Babiš? Jako podnikatel, nebo jako politik? Jako politik. (Ministr financí: Nenakupoval, platil.) Nenakupoval. Platil. Normálně nakupujete a neplatíte. Jasně. To známe. (Potlesk zprava.) Přijdete do obchodu, nakoupíte a za devět měsíců zaplatíte. To je zcela běžné. Kdo tvrdí něco jiného, tak lže a organizuje kampaň. Všichni to známe. Nakupuji někdy, a platím úplně jindy. Platil. Platil jako poslanec a další tranše platil jako ministr financí, který tady hřímal: Všetci kradnú, daně se mají platit! Platil je jako politik.

Pan ministr financí zmínil pana Březinu. Já ho neznám. A je to vlastně důvod, proč celá ta kauza vznikla. Jednoduchá otázka, pane ministře: S kým je pan Březina v koalici na pražském magistrátu? Není to hnutí ANO? Nespolupracuje s vaší primátorkou dnes a denně? Já myslím, že ano. Tak když je tak nepřijatelný, proč jste s ním v koalici? Dělejte něco. Zbavte se ho! (Potlesk zprava.) Neukazujte prstem na ostatní.***
Přihlásit/registrovat se do ISP