(14.30 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

Ale nenechme se zmást, přátelé. Nenechme se zmást, vážení občané. Razie na Ministerstvu školství není jediný problém, který je potřeba v tuto chvilku překrýt. Co nezaplacených 300 milionů korun panu Altnerovi, který už není mezi námi, kdy sociální demokracie prostě ignoruje rozhodnutí soudu a říká naší veřejnosti, že dluhy se nemají a nemusí platit? Ale nechme to stranou.

Já jsem si udělal takový stručný monitoring posledního týdne z našeho tisku. A co se vlastně odehrálo? Jsou to tři věci. Za prvé, vrchní státní zastupitelství podalo obžaloby v kauze tunelování Mostecké uhelné společnosti. Mezi obžalovanými, pro vaši informaci, je i exnáměstek ministra průmyslu za sociální demokracii. Za vlád sociální demokracie vláda prodala podíl v této firmě v uvozovkách americké Appian Group a následně i firmu Škoda Plzeň. Za všech dalších vlád bylo policejní vyšetřování tunelování firmy třikrát zameteno pod koberec a obnoveno bylo až v roce 2012 poté, co ve Švýcarsku soud nepravomocně odsoudil aktéry privatizace za praní špinavých peněz, tedy za to, že do Švýcarska přivezli peníze ukradené v Čechách.

Za druhé, v minulém týdnu pokračuje soud se znalcem a úředníky, kteří připravili prodej státního podílu v OKD fakticky panu Bakalovi. Smlouvu tehdy podepsal kdo? Náš stávající premiér Bohuslav Sobotka. Znalec se brání v tomto procesu, že dostal zadání ocenit výnosy z akcií, a ne ocenit majetek a ne ocenit ty desítky tisíc bytů, pozemků, nemovitostí, nemocnic, rekreačních zařízení atd. To snad pochopí i děcko z páté třídy, v čem je rozdíl! Pan Sobotka se ale vymlouvá, že nerozumí posudkům, že to celé jenom podepsal. Když před lety Evropská komise šetřila, jestli nízká cena při prodeji nebyla veřejnou podporou, tak stát udělal všechno pro to, aby pan Bakala nemusel vracet nic.

A čeká nás v nějaké krátké době, a o tom se také psalo tento týden, nebo minulý, že budeme řešit vydání dvou kolegů v kauze ROP Severozápad. A co na to média a politici? Nic. Nic! To je v pořádku, to je standard. Na to jsme si bohužel za těch 27 let již tak nějak zvykli.

Nato pan premiér zacítil šanci, zase se rozmyslel, udělal další názorový kotrmelec a z politické krize bramboračku, odvolal svoje rozhodnutí o demisi vlády a zase chtěl odvolat koaličního partnera bez koaličního jednání. Prezident ho nevyslyšel, když to řeknu slušně, a řekl, že chce slyšet jméno nástupce. Tam se celá v uvozovkách krize zasekla a pan premiér čeká na naše návrhy a dál útočí. Ale dobře, už jsme si na to zvykli. A Sněmovna se schází na mimořádné schůzi a bude řešit to, že nějaký novinář z Mafry - a já nevím, jestli to byl Hujer, nebo provokatér, to asi zjistí policie - navštívil pana Babiše a snažil se mu zalíbit. Když už toto není absurdní divadlo, tak se ptám, co jiného by jím mohlo být. Tohle absurdní divadlo, předem naplánováno, zrežírováno, dohodnuto s jasným koncem?

Nepochybuji, že kolegové koaliční partneři i poslanci ze sociální demokracie a KDU-ČSL program schůze nepochybně podpoří. Co se dnes asi dozvíme, a už jsme to tady slyšeli, že Babiš zneužívá média. A to, že většina médií, hlavně veřejnoprávních, jde proti Babišovi a proti našemu hnutí, to není vůbec důležité. Ale naštěstí veřejnost to vidí, protože naši lidé nejsou úplně hloupí. A já dostávám denně spousty mailů a esemesek, abychom se tomuto divadlu, jak dostat Babiše z politiky, bránili.

Není asi ani podstatné to, že všechny strany, co tady sedí, si najímají PR agentury, které jim navrhují, jak poškodit politické konkurenty. Už jsme si na to zvykli, že takto to funguje léta, a nic s tím asi neuděláme. Už slyším další hesla a vystoupení - že Babiš představuje nebezpečí pro parlamentní demokracii, na tom se tady všichni shodujete, a je potřeba ho z politiky dostat, zakázat mu kandidovat a nepřipustit ho vůbec do veřejného života.

Předpokládám, že Sněmovna přijme nějaké zdrcující usnesení, které ministra financí a možná celé naše hnutí odsoudí, a rozumím tomu a v podstatě je to od samého začátku, akorát nechápu, proč vlastně iniciátorem těchto záležitostí jsou naši koaliční partneři, resp. hlavní koaliční partner v čele s panem premiérem.

Zaznělo tady a bude tady zaznívat x-krát, a je to pravda, že Sněmovna je suverénem a může si přijmout usnesení, jaké chce. A to nikdo nezpochybňuje. Ale na jedno bychom neměli zapomenout: nad Sněmovnou je ještě silnější suverén a to je volič. On by měl rozhodnout, kdo se bude podílet na řízení naší země. Vypadá to ale tak, že většina z vás to nechcete nechat na voličích, bylo by to asi hodně riskantní, a proto je potřeba přijmout usnesení tady ve Sněmovně, které řekne naší veřejnosti, že třeba - teď mě to napadlo, to usnesení by mohlo znít: My, politici tradičních stran, sociální demokracie, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, máme zájem na zachování politických poměrů, které tady byly posledních 27 let. Za tímto účelem spojíme svoje síly a uděláme vše pro to, aby nám už do toho Babiš a podobní nemohli kecat. Voliči neprojevují dostatečnou zralost, a proto je moudrá Poslanecká sněmovna musí poučit, co je správné pro demokracii v ČR. - Patrně ale takto otevřeně to nebude. Bohužel.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré odpoledne, milé kolegyně, milí kolegové. Děkuji panu předsedovi Faltýnkovi. Dalším přihlášeným s přednostním právem je pan ministr Pelikán, po něm pan předseda Stanjura. Prosím, pane ministře, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP