(14.20 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

Pan premiér útočí na Andreje Babiše a hnutí ANO v podstatě od krajských voleb. Tehdy jsme vyhráli, vítězství našeho hnutí však ohrozily dlouho fungující penězovody v krajích. Na jejich budování se sociální demokracie také mimo jiné podílela. A stačí si vzpomenout na kauzu ROP Severozápad. Po volbách někteří kolegové znejistěli, že by podobný scénář mohl také proběhnout za rok po parlamentních volbách, a proto bylo nutné hnutí ANO a hlavně jeho předsedu nějak pošpinit. A ouvej, u našich koaličních partnerů začalo být na začátku roku, když průzkumy veřejného mínění ukazovaly možnou prohru, úzko a začaly se dít věci.

Jelikož na rozdíl od tradičních politických stran nemáme žádný korupční skandál (smích v sále), ani jeden, pan premiér Sobotka a pan Kalousek se shodli, že to udělají přes předsedu hnutí Andreje Babiše. To byl tehdy, mám pocit, leden, únor. Nejprve ho zkusili otrávit tím, že byl přijat lex Babiš, zákon, který se vyrobil, protlačil, prohlasoval pouze kvůli jednomu člověku. A za to si ho já vážím. Předseda ODS Petr Fiala to řekl dokonce i v jednom médiu, na internetu, na Facebooku. Už tehdy bylo vidět, že se nám tu ve Sněmovně tvoří koalice tradičních politických stran a superefektivní spojení pana premiéra Sobotky a pana Kalouska. No ale lex Babiš nevyšel, tak jak bylo plánováno. Předseda našeho hnutí se nenechal otrávit, tak bylo potřeba vytáhnout nějaký těžší kalibr. Ze zpackaného zákona, který má na svědomí nikdo jiný než opět oblíbený nejlepší ministr financí naší země pan Kalousek, udělala ta antibabišovská koalice daňový únik. Ano, striktním dodržováním sice zpackaného, ale platného zákona se měl podle pana premiéra Andrej Babiš dopustit daňového úniku. To je logická konstrukce hodná mistra, přátelé. Babiš ojebal stát, napsal premiér na Facebook, když mu to doporučili jeho poradci.

A útoky pokračovaly. 14. dubna proběhla schůze Poslanecké sněmovny, kam mimořádný bod s názvem Daňové podvody ministra financí protlačil nikdo jiný než Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí. A já jsem celou dobu žil vlastně v domnění, když jsme ten bod projednávali, že se jedná o daňové podvody bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. A až vlastně na závěr jsme se přesvědčili, že cílem tady tohoto byl někdo jiný. Tehdy dali poslanci, my všichni, já tedy ne, většina z vás, Andreji Babišovi ultimátum do neděle 30. dubna, aby vysvětlil nevysvětlitelné. Aby vysvětlil nevysvětlitelné. Proč jednal podle zákona. Já říkám v závorce zpackaného, ale to zpackal někdo jiný. Víme, kdo to zpackal.

Navíc poslanci zaútočili na daňovou správu, že prý nekoná, zase, tradičně bez konkrétních důkazů. Premiér ještě přiložil pod kotel, když 21. dubna prohlásil - cituji: "Je tu podezření na daňové úniky v řádu stovek milionů korun." Aby se zdálo, že Babiš krade ve velkém. Andrej Babiš ve stanoveném datu na všechny otázky odpověděl, ale premiérovi se odpověď nezdála. Nevyčetl ale nic konkrétního. A podle mě, ale doufám, že se mýlím, ale podle mě celý ten dvacetistránkový materiál ani nečetl. Proč taky. To dokazuje i fakt, že na dopis do této chvíle nereagoval. A nebál se označit tento dokument za pamflet. Klasika. A když jsem o tom dneska přemýšlel, tak já jsem nezaznamenal, že byste vlastně někdo z vás, kolegyň poslankyň a poslanců, žádali nějaké doplnění či vysvětlení, nebo neřekli jste konkrétně, v čem ta odpověď je slabá, špatná, nepravdivá atd. Ale možná jsem to přeslechl. Ale já jsem si ničeho takového nevšiml, což je podivné. Takže možná ani někteří z nás, z vás, jsme to také nečetli, těch dvacet stran, včetně těch posudků a stanovisek.

A v tuto chvíli vlastně nastává komedie. Komedie sociální demokracie a jejího předsedy. Je mi líto, že to musím takto říkat, a já s tím mám vnitřně velký problém, protože samozřejmě je škoda, že tady tímto cirkusem před českou veřejností dehonestujeme výsledky práce vlády. Místo toho, aby pan premiér svolal koaliční jednání a problémy si s koaličními partnery vyříkal z očí do očí, tak jak to bylo třeba dneska ráno, bohužel pozdě, tak raději přes média vyzýval svého kolegu vicepremiéra, aby odstoupil.

Dne 2. května pan premiér vystoupil na tiskové konferenci s oznámením, že vláda podá demisi. Už to tady zaznělo několikrát. Mně osobně je to velmi líto, protože tímto krokem vlastně označil a dehonestoval práci té vlády za celé funkční období. Dobře. Bylo to jeho rozhodnutí, které sice s nikým nekonzultoval, ale bylo to rozhodnutí premiéra.

A pak se začaly dít divy v naší zemi. Hned druhý den, ve středu ráno, policie rozjela rozsáhlou akci související s dotacemi do českého sportu, do které je zapletena sociální demokracie. Potenciální dotační podvod v řádu stovek milionů korun, ve kterém figuruje náměstkyně a kamarádka paní ministryně Valachové a další lidi. Já si myslím, že to je průser jako Brno a ten se musí nějak překrýt. Omlouvám se Brnu.

Co čert nechtěl, ten samý den se objevil důvod, proč se tu dnes vlastně scházíme. V ten samý den. V ten samý den se objevily ilegální sestříhané nahrávky odposlechu Andreje Babiše, které pořídil jeden novinář. Následně ale už nikdo nechtěl řešit, co se odehrálo na Ministerstvu školství a v jiných sportovních organizacích, ale to, co říká pan Babiš na těchto ilegálně pořízených nahrávkách. To je geniálně jednoduché. Lépe bych to nevymyslel. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP