(14.10 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Ta první nahrávka zaujala většinu veřejnosti tou neobyčejnou kadencí úžasných vulgarismů, kterými jste častoval své vládní kolegy, nicméně kvůli tomu by skutečně nebylo třeba svolávat mimořádnou schůzi. Leč i kdybyste tam oslovoval své kolegy ne těmi slovy, která jste používal, ale kdybyste říkal "ctný kolega Zaorálek, ctěná kolegyně Marksová Tominová", tak tam zazněla naprosto šokující informace, informace, kdy vy sám potvrzujete, že jste vyvinul velkou snahu, abyste ovlivnil personální složení Rozhodčího soudu při Hospodářské a agrární komoře. To je nezávislá rozhodovací instituce požívající zhruba téměř stejné ochrany jako soudy. A je naprosto nepředstavitelné, aby v civilizované zemi politik, ministr financí, člen vlády vyvíjel aktivitu ve směru jakýchsi temných dohod nebo nátlaků, aby ovlivnil personální složení tohoto sboru. Je to totéž, jako kdybyste se snažil - doufám, že to neděláte - ovlivnit jmenovací proces soudců nebo funkcionářů jednotlivých soudů. Je to prostě něco, co už samotné stačí na diskvalifikaci politika. (V sále je hlučno.)

Na nahrávce druhé bylo potvrzeno jenom to, co všichni už dávno tušíme, a všichni, kdo čteme noviny a víme, jak Mladá fronta a Lidové noviny psaly kdysi a jak píší dnes, o čem píší, ale především o čem nepíší, o čem si napsat nedovolí, tak se to tam prostě potvrdilo. Tam se potvrdilo, že vy úkolujete své redakce pro své vlastní politické zájmy a pro dehonestaci svých politických soupeřů.

Já nejsem schopen pokračovat dokud...

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím o klid ve sněmovně. Děkuji.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za pochopení.

A pro dehonestaci svých politických soupeřů. Je to strašně nebezpečné pro demokracii. Demokracie nemůže existovat bez nezávislých médií. A jejich posláním je kontrolovat moc. Vy jste, pane ministře, a na té nahrávce je to potvrzeno, z Mladé fronty a Lidových novin udělal součást zpravodajské a propagandistické divize Agrofertu. A místo, aby moc kontrolovaly, staly se její součástí, čímž naprosto rezignovaly na své společenské poslání. To je druhá věc, která by v civilizovaném světě okamžitě stačila na politickou diskvalifikaci jakéhokoliv vysokého politika.

Nahrávka číslo tři pak zcela jednoznačně potvrzuje, že jste byl seznamován - a ne že to byla provokace, to seznámení jste radostně přijal, a dokonce jste říkal, co by se mělo pustit před socanským sjezdem a co by se mělo pustit před volbami, aby to ty socany poškodilo co nejvíc - s informacemi z živého policejního spisu. Pan Brunclík, jehož projev na nahrávce komentujete - cituji, říkal jste "to na ně pěkně bleje" - potvrdil Českému rozhlasu, že výslech, který je na nahrávce citován, je autentický a že ho poskytl v Luhačovicích 8. února. Tedy poměrně krátce poté, co vy jste předal Mafru do svěřeneckého fondu a přísahal jste, že opravdu své noviny ovlivňovat nebudete. To je samozřejmě další případ. A opět jenom on sám by stačil na absolutní skandál a totální politickou diskvalifikaci v jakékoliv civilizované zemi. Máme tři. Stačil by každý z nich. A vy máte tu odvahu nám tady říkat, že žádnou politickou moc nemáte, a už vůbec ji nezneužíváte, a že je to všechno lež a kampaň proti vám.

Ne, pane ministře, promiňte, chováte se způsobem, který kdyby Česká republika tolerovala, kdyby Poslanecká sněmovna tolerovala, tak by opravdu souhlasila s tím, že civilizovaná evropská země nejsme.

Citoval jste mé jméno ve svém projevu, já to nepočítal, nejméně dvacetkrát, takže mi dovolte, abych ho jenom velmi stručně okomentoval. Slyšel jsem podobným způsobem mluvit v této Poslanecké sněmovně Víta Bártu. Vít Bárta byl takový váš předskokan na české politické scéně. Taky kritizoval tradiční politické strany, taky bojoval s korupční hydrou, taky měl mimořádnou zálibu v policejních spisech a taky to byl ufňukaný lhář. Ale proti vám, pane ministře, to byl obrovský formát a férový chlap.

Já děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana předsedu Faltýnka a připraví se pan ministr Pelikán. Stále přednostní práva.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, dámy a pánové, kolegyně, kolegové, vážený pane předsedo. Já jsem si jako obvykle, když řešíme pana Babiše a kauzy, které jsou v této Sněmovně již evergreenem, vzal svoji oblíbenou četbu, která se jmenuje Miroslav Kalousek - Dvacet let jeho úřednických a politických her. Ale protože už tuto knížku všichni znáte, já ji dneska nebudu citovat a používat, ale jen jsem chtěl připomenout všem, kdo mají zájem, že tato kniha vydaná Nadačním fondem proti korupci je velmi poučná.

Nicméně když tady hovoříme o potenciálním ovlivňování médií a těchto záležitostech, přece jenom mi dovolte jednu malou citaci z této knihy. Je to pouze jedna věta a týká se to vyjádření pana kolegy Kalouska, tehdy ministra financí, k panu policejnímu prezidentovi a vyšetřovatelům a státním zástupcům, kdy říká, že jako křesťan nemůže doporučit vyšetřovateli ani dozorovému státnímu zástupci, aby se zastřelili, ale upřímně řečeno když ne zastřelit, tak alespoň rezignace z jejich funkcí je jediná možná varianta.

Přátelé, kolegyně, kolegové, ze všeho nejdřív musím říct, že tuto schůzi považuji za zinscenované divadlo s předem jasným koncem. A na tom se už shodli, a pokud jsme pozorně poslouchali vystoupení jednotlivých předřečníků, vzácně kolega ministr zahraničí Luboš Zaorálek s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Michalem Kučerou, že je potřeba, aby koalice TOP 09 a ČSSD přijala usnesení v této Sněmovně, že Babiš má vypadnout z české politiky. To tady zaznělo jasně. A my přece všichni víme, že takto ten scénář je celý nachystán, zrežírován, zinscenován a přesně tak to dopadne.

Nicméně bych vám rád dnes připomenul, jak to celé bylo z mého pohledu a co vedlo k této mimořádné schůzi. Je to takzvaný, jak říkají novináři, hluboký lidský příběh. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP