(14.00 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Ještě se musím pokusit, protože zřejmě je to potřeba vysvětlit, co je nedemokratického na tom, co tady probíráme, a proč zřejmě se premiér musel rozhodnout, že pan Babiš nemůže být dále ve vládě. Nebudu si hrát na politologa. Ten případ Andreje Babiše se rozšířil za hranice. Najdete to v Reuters, v Tageszeitung, najdete to ve Financial Times, takže se k tomu vyjadřují i světoví odborníci jako Karen Dondersová a další. A tam si přečtete třeba zrovna u téhle belgické expertky, že dnes - to je to vysvětlení toho, co je nedemokratické. Ona říká, že dnes společnost má moc zákonodárnou, výkonnou, soudní a média, jakousi čtvrtou moc, která je hlídacím psem ostatních mocenských sil. Je to otázka kontroly a rovnováhy mezi nimi. Aby takový systém fungoval, musí každá z těch sil se řídit sama a není možné, aby ji ovládal někdo jiný. A cituji: Pokud kdokoli z vlády kontroluje média přímo či nepřímo, celý systém kontroly a rovnováhy přestane fungovat. V podstatě tím mizí důvod k existenci žurnalistiky a demokracie se hroutí. Takže to je to nedemokratické. A paní Dondersová také říká, že ji šokuje, že v České republice může funkci tak vysokou, jakou má pan Babiš, vykonávat politik, který o tomto zřejmě vůbec nic netuší a který ty etické standardy vůbec takto necítí a který zřejmě nemá žádný problém s tím, že je brutálním způsobem porušuje.

Takže to je podle mě ten důvod, proč já bych byl rád, kdyby se Sněmovna dohodla na tom, že pan Babiš by měl z vlády odejít. Protože ten systém, pokud to bude fungovat tak, že někdo takto zneužívá své politické moci a vlivu, který má na významná média - Mladá Fronta je, pokud vím, jeden z nejčtenějších deníků tady -, tak je to prostě ohrožení celého systému. Takhle prostě on nemůže fungovat.

Rád bych vám řekl jednu věc. Mně tady ty dny připadají, že jsou zajímavé v tom, že se končí jedna velká legenda, nebo dokonce dvě. Ta první legenda, kterou tady pan Babiš mnohokrát opakoval, když říkal, že on vlastně není politik, že on vlastně tady sice sedí s námi jako ta kačena, která kváká, kolébá se, chová se, ale vlastně to není kačena. Ne. Pan Babiš tady sedí s námi jako poslanec, je ve vládě jako místopředseda vlády, dělá všechno jako my a je opravdu politik. On tomu dlouho nevěřil. Tak bych mu teď poradil, aby se podíval do zahraničních novin. V médiích v zahraničí, pane ministře, vás berou bohužel všichni jako politika, vnímají vás jako součást české politické scény. A podle toho, co děláte, soudí dokonce českou politiku. Vy jste projev české politiky. Možná v této zemi jste tvrdohlavě opakoval, že do politiky nepatříte, ale tam je to úplně jasné v těch článcích. Vy jste česká politika. Vy jste český politik a oni vás tam soudí jako někoho, kdo ukazuje, co je v české politice možné a jak se může český politik chovat. Pro ně prostě končí ta legenda o tom, že vy do politiky nepatříte. Tam to nikoho nezajímá. Tam se mluví o tom, že vy jste v podezření, že pobíráte nezdaněné příjmy. Tam se mluví o podezření, že váš úřad nad vámi drží ochrannou ruku. Tam se mluví o tom, že Čapí hnízdo řeší mezinárodní komise. Experti mluví o tom, že je to zneužití smyslu dotací, které měly být určeny pro malé a střední podnikání. V případě Čapího hnízda se mluví o tom, že je podezření, že čtete policejní spisy. Tam se mluví o tom, že odmítáte odpovídat na otázky novinářů, dokonce že se k nim chováte arogantně, jak to tady bylo řečeno, už jste to tady nějak řekl, pakáž nějaká zkorumpovaná nebo podobně. To znamená takový jste český politik pro veřejnost v těch novinách a tiscích, o kterých jsem mluvil.

To znamená konec legendy pana Babiše, který není politik. Takto zvenku k nám přichází, že jím jste na sto procent, a dokonce jak se chováte, tak to vypadá, že poměrně podařený politik. A ne že jste mimo matrix. Ale vy nejen jste součástí matrixu, vy dokonce ten matrix tady vytváříte. Tak dlouho jste nám tvrdil, že chcete bojovat s matrixem, až jste ukázal, že jste vlastně jeho původcem, protože v tom, co vytváříte, je systém. Vy nejste nějaké vybočení. To není nějaký náhodný zákon o střetu zájmů. To, co se ukazuje v posledních dnech, znamená, že vy tady jakýsi matrix přímo budujete.

A pak je tu ještě jedna legenda, která si myslím, že by měla skončit, a kterou jsem rád, že tady ve Sněmovně můžu veřejnosti sdělit. Tady se dlouho tvrdilo, že je výhodné, když do politiky může vstoupit někdo, kdo je bohatý, zajištěný. Takový člověk určitě kradnout nebude. To byla přeci ta vaše pozice, že všetci kradnú, všetci sú zkorumpovaní, jenom já to nepotřebuju, protože mám peněz dost. Tak já bych rád tady udělal jeden závěr, který mi připadá zřejmý z toho, co nám defiluje před očima. Když někdo takový přijde do politiky, tak vzniká úplně nové nebezpečí, že těch prostředků, které má, použije způsobem právě takovým, jaký tady vidíme, že si prostě zaplatí kde co, že si zaplatí i ta média a že začne právě bojovat způsobem, který si ten, který ty peníze nemá, nemůže dovolit. A tak si dovolím tvrdit, že když vstupují lidé jako vy do politiky, tak je v tom obsaženo obrovské nebezpečí. Já sám jsem říkal, že i člověk jako vy má právo být účasten voleb, být volen a máte právo dělat funkce. To jsem říkal, že vám to nelze upřít. A říkám po třech letech, že vidíme, jaká obrovská rizika to s sebou nese.

Chtěl bych se obrátit na českou veřejnost. Přestaňte věřit tomu, že to, že je někdo zajištěn, znamená, že to je bezpečnější. Vypadá to, že jsou v tom nová, těžká, velmi vážná rizika. Ten člověk totiž svými penězi je schopen zaplatit kde co. A je schopen využít politického vlivu v kombinaci s penězi, aby si vytvářel monopol. (Poslanec Bohuslav Chalupa z ANO vykřikuje z lavice: To je demokracie!) To demokracie není, protože jak jsem vám před chvílí vysvětloval, tak demokracie je v tom, že ten systém musí mít kontroly a rovnováhy. Jako pan Babiš ukazuje, že všechny kontroly a rovnováhy ruší. (Další poslanci z lavic ANO cosi hlasitě namítají. Předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek na ně zavolá: Nekřičte!)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím poslance, aby nepokřikovali z místa. Budou mít možnost se přihlásit do diskuse. Předpokládám.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dnes jsem dospěl k závěru, že pan Babiš vstoupil do politiky především proto, aby hájil zájmy svého podniku. Myslím si, že on nikdy vlastně nevstoupil do politiky proto, aby se učil tomu, co je veřejný zájem. Proto bych byl rád, kdyby se Sněmovna dnes dohodla na tom, že pan Babiš nepatří do české vlády, a hlasovala pro to, aby z té vlády odešel. A stejně tak bych byl rád, aby prezident dodržel Ústavu, aby učinil to, oč ho premiér požádal. (Potlesk poslanců ČSSD a ODS.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana předsedu Kalouska, který je posledním přihlášeným s přednostním právem. A pokud nebudou další přihlášky, tak poté budeme hlasovat o pořadu schůze. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dobrý den, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. V úvodu svého projevu bych rád poděkoval panu ministru Babišovi, že rozšířil moji sbírku dadaistických výroků. Prosím, abychom si to zapamatovali. Výrok "žádnou politickou moc nemám a nikdy jsem ji nezneužil" mi připadá skoro stejně dobrý jako výrok "žádné peníze jsem nikdy nevzal a ta částka také nesouhlasí". (Smích některých poslanců, potlesk ČSSD.)

Ale teď prosím pěkně k věci. Pan ministr Babiš nás tady osočil, že mu strašně vadíme a že ho chceme dostat z politiky. Rád bych ho poprosil, aby si to nebral osobně. To skutečně není osobní, jestli někomu vadí, nebo nevadí Babiš. Nám, pane ministře, strašně vadí, že vy svým chováním, které je bohužel známé i za hranicemi, posouváte za účinné podpory pana prezidenta Českou republiku někam mezi banánové republiky. A to se ještě velmi omlouvám Kostarice. Opravdu si myslíme, že si to Česká republika nezaslouží a že Poslanecká sněmovna je tady od toho, aby i minimální standardy civilizovaného evropského politického chování, zvyků a kultury hájila a udržela.

Nebudu se vracet - vy jste se vracel ve svém projevu desítky let zpátky. Já se nebudu vracet ani k Čapímu hnízdu, ani k úvěrovým, ani k daňovým podvodům. O tom jsme hovořili při jiných příležitostech a na jiné schůzi. Já se opravdu podržím toho tématu, kvůli kterému ta schůze byla svolána, tedy kvůli šokujícím informacím, které zazněly na třech zveřejněných nahrávkách. Nechci zkoumat, jakým způsobem vznikly a jak se dostaly na veřejnost. A pravděpodobně dost ohavným způsobem, který si zaslouží své odsouzení. A je opravdu věcí policie, aby to důsledným způsobem vyšetřila. Nicméně pokud ten obsah zazněl, nemůže Poslanecká sněmovna ignorovat informace, které tam zazněly, protože všechny tři nahrávky svědčí o naprosto bezprecedentním zneužívání politické moci vůči nezávislým institucím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP