(19.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kováčikovi. Nyní pan poslanec Foldyna, poté paní ministryně Marksová. Všichni s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl ten míč pomyslně dát na zem. Myslím si, že pan poslanec Kováčik to řekl přesně. Ty zákony a tento zákon, který je tady před námi, je veledůležitý, pojďme tedy skončit. Myslím si, že celá řada zákonů se tady projednala velice dobrých. Vláda je úspěšná díky poslancům sociální demokracie, díky poslancům ANO. A samozřejmě musím říci, že mnohdy i díky poslancům komunistické strany, protože jste celou řadu dobrých věcí podpořili. Vraťme ten míč... No, že jsem nejmenoval ty další poslanecké kluby, já jsem bohužel neměl důvod k tomu, abych je jmenoval, protože v celé řadě těch zákonů se snažily ty věci obstruovat. Ten posun v této zemi, to, že se zvedly minimální mzdy a s nimi se zvedaly i průměrné mzdy, to je především díky těmto klubům, které jsem tady vyjmenoval.

Pojďme jednat o tom, co řekl poslanec Kováčik, já se za to také stavím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní ministryně Michaela Marksová, připraví se pan poslanec Stanjura, také k faktické poznámce. Paní ministryně máte slovo k faktické poznámce.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Já jsem jenom chtěla říci, že ve chvíli, kdy bylo přijato to usnesení Poslaneckou sněmovnou o navýšení odměňování v sociálních službách, tak už dávno byl v procesu materiál, který pak schválila vláda, kde tedy vybrala jednu ze tří variant. Ale ty varianty v tu chvíli, kdy se tady o tom hlasovalo, už byly připravené, stejně jako byly připravené finanční zdroje.

A ještě jednu věc opakuji. Tato vláda navyšovala neustále. Neustále. A často tady slýcháme akorát kritiku zprava, že navyšujeme příliš, takže bych docela ráda, aby bylo jasno, co se tedy po nás chce. Podle mého názoru je jednoznačné, že to navyšování je potřeba, a mluvíte tady o tom ostatně všichni.

A co se týče poznámky o tom, že jestli zaměstnavatelé to těm lidem dají nějak jinak takovým způsobem, že fakticky k žádnému navýšení nedojde - no tato vláda udělala všechno pro to, co mohla z pozice vlády. Ale ten zbytek, ten už je na těch ostatních včetně zaměstnavatelů, ať už je tím zaměstnavatelem kdokoli. Opravdu tady vláda neřídí úplně všechno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni Marksové. Nyní faktická poznámka pana poslance Stanjury, poté paní poslankyně Chalánkové, poslance Laudáta, pana premiéra Sobotky, pana poslance Kudely. Prosím, pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nejdřív procedurální návrh, abychom přerušili naši schůzi do zítřka do 9. hodiny, protože ta debata bude velmi dlouhá. Pokud se dostaneme k bodu, jak teď předvedla paní ministryně, co se vládě povedlo, tak my chceme stejný prostor, abychom mohli říkat, co se vládě nepovedlo. Jmenovat kluby, které se podílely na tom, že se to nepovedlo.

A kdybych chtěl reagovat na pana poslance Foldynu... (Rozhlíží se. Poslanec Foldyna se hlásí, že sedí na jiném místě.) Tam, výborně, děkuji. ... jak říká "stavím se za slova pana poslance Kováčika". Já se ptám - za která? Když říká, že slovo špinavost bylo velmi mírné, aby použil silnější slovo? Nebo za která slova pana poslance Kováčika se stavíte? Protože ta debata o zákoníku práce je zbytečná. Tohle je můj příspěvek k zákoníku práce (ukazuje složku), který jsem dneska bohužel nemohl přednést, tak ho přednesu příště.

A vy jste si zvykli, že když kritizujeme vládu, případně přinášíme konkrétní pozměňující návrhy, že je to obstrukce. Takové to jednoduché slovo obstrukce, všechno je obstrukce. Když vy se nejste schopni se domluvit ve vládě, tak to obstrukce není. A aniž bych chtěl pískat, kdo má pravdu ve vašich sporech, jenom připomenu pro pana poslance Foldynu, na tom, že se vládě mnoho věcí nepodařilo, taky mají zásluhu klub KDU-ČSL, i když ten se teď tváří ve volební kampani, že v té vládě vlastně nebyl. Ale byl, my si moc dobře pamatujeme. Takže to nebyly jenom kluby ČSSD a klub ANO, ale taky klub KDU-ČSL, který často hlasoval například pro zrušení lustrační povinnosti pro členy vlády. Měli jsme slíbenu okamžitou novelu poslaneckým návrhem. Když jsem se tehdy smál svému kolegovi, že to určitě nepodá a případně neprosadí, tak měl jsem pravdu - ani to nepodal!

Tak já navrhuji, abychom projednávání tohoto bodu přerušili. Já jsem vystoupil, řekl bych, za občanské demokraty konstruktivně. Poděkoval jsem premiérovi, že to schválili. Mohl bych se ptát, kolik to bude, protože říkal 165 tisíc zaměstnanců, 2,3 mld. a v sociálních službách 50 tisíc. (Do konce řeči začíná mluvit předsedající.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, skončil váš čas pro faktickou poznámku. Tak, děkuji. Mám před sebou omluvu pana vicepremiéra Pavla Bělobrádka od 19 hodin z pracovních důvodů.

 

A nyní se budeme zabývat bez rozpravy návrhem na přerušení schůze do zítřka do 9 hodin do rána, který přednesl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Tím bychom přerušili tento bod. Rozhodneme v hlasování číslo 300. Já vás nejdřív odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

O procedurálním návrhu na přerušení schůze do zítřejší 9. hodiny ranní rozhodneme v hlasování číslo 300, které jsem právě zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 300. Z přítomných 83 pro 59, proti 21, návrh byl přijat a přerušuji schůzi do zítřejší 9. hodiny ranní.

 

Ještě splním povinnost podle zákona o jednacím řádu, a to že zítra začínáme podle zákona písemnými interpelacemi, a to na ministryni Valachovou a na paní ministryni Šlechtovou. V 11 hodin je pevně zařazený program, kdy se bude moci také případně měnit, a to tak, že začínáme právě ministryní školství v 11 hodin bodem číslo 244, pokud nedojde ke změně.

Hezký večer.

 

(Jednání skončilo v 19.07 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP