(18.40 hodin)
(pokračuje Benda)

Prostě tímhle způsobem se nemá pracovat a myslím, že v následujících čtrnácti dnech schůze vám to budu říkat ještě tak desetkrát, až uvidíte ty jednotlivé návrhy, které přicházejí z ministerstev - honem, honem, ještě doplnit tamhle jednu stránku, tamhle tři stránky, tamhle deset stránek pozměňovacích návrhů.

Opravdu buďme velmi zdrženliví na to, co se má v tom závěru dělat. A rozhodně se nemá dělat zákoník práce mezi odbory, sociální demokracií a komunistickou stranou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Marku Bendovi za dodržení času k faktické poznámce. Než bude faktická poznámka Miroslava Opálky, ještě přečtu omluvu paní poslankyně Věry Kovářové, která se omlouvá do konce jednacího dne. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Chtěl bych vaším prostřednictvím vzkázat panu kolegovi Sklenákovi, že jsem špinavostí myslel praktiky a ne Twitter, na kterém už mezitím vyšla další informace, že tady dochází díky panu premiérovi ke zvýšení mezd v sociálních službách. Tady se bude asi teď předhánět pan Babiš, pan Sobotka, kdo co zajistil ve vládě. Ale to je jejich problém. Ale když už se pouštíte do takového boje, tak si uvědomte, že kdybychom kolikrát nezaskočili, protože programově k sobě máme blízko, ve výborech, a nejenom v sociálním výboru, tak by ty vaše návrhy vůbec neprocházely. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Miroslavu Opálkovi za dodržení času. Nyní faktická poznámka pana poslance Ivana Adamce. Připraví se k faktické poznámce Marta Semelová, Roman Sklenák a Pavel Kováčik. Tak pan poslanec Adamec, faktická poznámka. Máte slovo.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, dámy a pánové, já se vrátím k tomu návrhu zákoníku práce. Pan premiér tady řekl, že byl předložen na základě dohody sociálních partnerů. Já jsem tady slyšel při projednávání něco jiného od zpravodaje - že žádné dohody nebyly. A teď nevím, komu mám věřit. Přiznám se tedy, že opravdu dneska zírám, co se tady děje. A mimochodem, když ta dohoda byla, tak nechápu, proč je víc než šedesát pozměňovacích návrhů. Protože to není tak, že by ty návrhy vznikaly přímo tady mezi námi. Ty vznikaly na základě lobbistických tlaků právě těch sociálních partnerů. Takže nalijme si čistého vína, jak to je, a neříkejme tady polopravdy, ne-li lži. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Adamcovi za dodržení času. Nyní faktická poznámka Marty Semelové. Připraví se pan poslanec Roman Sklenák. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Já jenom můžu potvrdit slova tady kolegy Opálky o tom, že opozice kolikrát zachraňuje právě svými hlasy jednání nejenom tady na Sněmovně, ale i na výborech. Naposledy to bylo i na školském výboru.

Ale co jsem chtěla říct ještě k panu premiérovi. Tady byla ukázka toho, že z něj mluví zoufalství. Vy vidíte, jak vám padají preference, jak jste na samém politickém dnu, a teď tady začnete vyjmenovávat, co všechno tady zařizujete, přičemž to tak ve skutečnosti není. Kromě toho, jestli jste tyto věci začali vytahovat tenhle rok, tak se ptám, co jste tady dělali, když jste čtvrtý rok u vesla, a teď teprve přichází na řadu sociální zákony, zvyšování peněz. Mluvíte, jak tady přidáváte jedné kategorii za druhou. Sociální bydlení je v nedohlednu, protože jste se o tom dohadovali ve vládě pěknou dobu. Zálohované výživné si dáváte na program tak, aby na něj vůbec nepřišla řada.

To, co tady říkáte, je demagogie. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Martě Semelové. Nyní pan poslanec Roman Sklenák, poté pan poslanec Kováčik, potom faktická poznámka paní ministryně Marksové. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Roman Sklenák: Ano. Těmi až hysterickými přednesy tady tu pravdu prostě neukřičíte. Poslanci sociální demokracie tady jsou a poslanci sociální demokracie tady byli. (Smích z řad poslanců KSČM.) A tamhle máte sjetinu z hlasování a můžete se podívat, že poslanci sociální demokracie hlasovali. Jenomže proto, aby Sněmovna mohla o něčem hlasovat, musí zde být 67 poslanců a náš poslanecký klub má pouhých 50. Prostě je to tak. A kdybyste nehlasovali pro to přerušení, tak v tuto chvíli projednáváme zákoník práce. To jsou přece fakta. A můžete tady křičet, jak chcete, ale tu pravdu nezměníte.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak děkuji. Nyní pan poslanec Pavel Kováčik také k faktické poznámce. A mám faktických poznámek dostatek, takže můžeme pokračovat. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Když už jsme, pane předsedající, paní a pánové, u těch nových médií. Na Twitteru pana kolegy Sedi se teď před chvíli objevilo - typičtí komunisté, čím hůře, tím lépe - něco v tom smyslu. Připomenu jinou scénku z tohoto ranku. Teď je plná republika billboardů, kde je paní ministryně Marksová a tvrdí spolu se sociální demokracií "zajistíme proplácení prvních tří dnů nemocenské". A já se ptám: kde jste byli, když tento návrh tady byl? Byl z naší dílny, vy jste slíbili, že jej podpoříte, a když se o něm hlasovalo, tak kde byly ty sliby? Tak kdo je pro to čím hůř, tím lépe? Komunisté to rozhodně nejsou.

Já si myslím, že to, že vždycky před volbami přichází sociální demokracie k levicových hodnotám alespoň na papíře, je vedeno motivem jaksi předvolebním. Stalo se to i teď. Stává se to tím tvrději, čím níže letí preference sociální demokracie. Jsem zvědavý, co si při příštím pohybu preferencí opět pořídíte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Pavlu Kováčikovi. Nyní faktická poznámka paní ministryně Michaely Marksové. Paní ministryně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci, k zákoníku práce bych ráda řekla, že vládní podoba byla výsledkem dvouletého dohadování. Není to nic, co by bylo najednou před volbami. A je spousta zákonů, která tady byla a která měla ještě více pozměňovacích návrhů. Pořád opravdu nevidím důvod, proč takový zákon normálně klasicky nepustit do projednání a o těch návrzích hlasovat. To je za prvé. (Poslanec Stanjura si během tohoto příspěvku vyžádal od premiéra graf, jímž premiér ve své předchozí řeči argumentoval.)

A za druhé co se týče toho, zda je, či není předvolební záležitostí navyšování platů ve veřejné sféře. Tato vláda nastoupila ve chvíli, kdy předtím i kvůli ekonomické krizi, i kvůli tomu, kdo vládl, tady žádné valorizace v mnoha oblastech buď nebyly, nebo se, jak už tady řekl pan premiér, některým skupinám dokonce ubralo. Každý rok této vlády se navyšovalo v nejrůznějších oblastech veřejného sektoru. Každé to navyšování v rámci státního rozpočtu bylo zápasem o to, aby to navýšení proběhlo. Dělali jsme to každý rok této vlády a není to žádná předvolební záležitost. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Marksové za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana předsedy Stanjury, připraví se k faktické poznámce v tomto pořadí - pan poslanec Laudát, poslankyně Chalánková, Pastuchová, Hnyková, Kořenek, Opálka a Kováčik. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Za prvé chci říct, že vládu v jejích levicových návrzích podporuje jenom komunistická opozice a ne my, aby bylo úplně jasno. Ne opozice, ale komunistická opozice. Za druhé je docela komické a pro mě docela zábavné pozorovat, kdo je víc vlevo. Jestli socialisté, nebo komunisté. To mě docela baví. Jen do sebe, soudruzi!

Ale chci se vrátit k tomu bodu, který projednáváme. Chtěl jsem se přihlásit řádně, to bych ale do 19. hodiny ani nestihl. Za prvé chci poděkovat panu premiérovi, že vláda zareagovala na usnesení Sněmovny a že to usnesení přijala. Za druhé chci říct, že máme skoro pět milionů zaměstnanců a pouhých deset procent, nebo možná až deset procent pracuje pro stát. A tato vláda se stará o těch deset procent a na těch devadesát zapomíná. Mnohem lepší recept je snížit daně všem bez ohledu na to, jestli pracují pro stát, nebo v privátním sektoru.

A k tomu grafu. (Ukazuje.) Nechci žádným způsobem polemizovat s těmi čísly, to je ze státního rozpočtu. Ale pan premiér - a podle mě to musí vědět - zapomněl, že v tom období 2009 až 2013 běžely takzvané velké individuální projekty na MPSV, které přinášely dodatečné zdroje do oblasti sociálních služeb, a ty skončily. Nebylo to rozhodnutí vlády, bylo to rozhodnutí Bruselu, jiné programovací období. Takže pokud to nepřečteme, tak tohle je tabulka, která vypadá velmi dobře pro tuto vládu a velmi nelichotivě pro vládu minulou. Ale kdybychom tam připočetli ty individuální projekty, tak ta statistika není zdaleka tak dramatická. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP