(12.50 hodin)

 

Poslankyně Kristýna Zelienková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já tady dneska zažívám den plný překvapení. První jsem se dozvěděla od nepřítomné paní kolegyně Černochové, že norci a lišky umějí zřejmě psát, a dneska se taky dozvídám o tom, že jsem navržena na vyloučení z delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. No, pomsta za Moničin kožich přišla dřív, než jsem tedy čekala.

Dámy a pánové, aby někdo pět měsíců před volbami odvolával někoho z delegace do nějakého evropského orgánu, to je opravdu směšné. To se na mě nezlobte, bývalí kolegové z ANO, ale to opravdu vidím jako nerozumný krok. Ostatně to asi zřejmě svědčí o efektivitě řízení ANO, tak jak jsme ostatně viděli i na jiných ministerstvech. Pokud byste se řídili selským rozumem, jak jste tvrdili a tvrdíte pořád, je vám jasné, že za pět měsíců se nemůže nikdo agendu v Radě Evropy naučit, i kdybyste tam nominovali třeba pana Babiše, který samozřejmě mluví x cizími jazyky a nemá problémy se vůbec s nikým domluvit, že jo.

Já jsem tam odvedla obrovský kus práce. Zpracovala jsem zprávu o Ukrajině, na které jsem dělala dva roky. A tato zpráva je vysoce hodnocena na mezinárodní úrovni a je to obrovský přínos pro českou diplomacii.

Tento krok nevnímám jako nic jiného než pomstu z vaší strany. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Zelienkové. Nyní pan poslanec Bronislav Schwarz a poté pan poslanec Bohuslav Chalupa s faktickými poznámkami. Nejdřív pan kolega Schwarz. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Bronislav Schwarz: Já vím, pane místopředsedo. Dobrý den. Děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové. Hlavně bych prostřednictvím vás, pane místopředsedo, chtěl říct paní kolegyni Zelienkové. Nejsem členem hnutí ANO. Můj hlas dostala paní Zelienková, když jsme dávali dohromady klub, tak aby ten klub se dohodl koho - mluvím sám za sebe, opakuji, ne za klub ANO - koho vyšle. Tak jsme se dohodli i s kolegou Vozkou a ten hlas jsme jí prostě dali. Rozhodla se klub opustit, tak já jí nedám svůj hlas. Podpořím, aby tam nebyla z toho důvodu, že už reprezentuje sama sebe. Já její názory neznám, nevím, jakým způsobem reprezentuje klub, kterým byla podpořena. Tak to je můj důvod. Není to prosím žádná msta. Brečet bych tady taky mohl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Chalupy, poté Koubka a Laudáta. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Já k tomu podotknu jenom to, že paní kolegyni vaším prostřednictvím nikdo neupírá zásluhy. Ale to, co je rozumné, nebo není rozumné, to je váš subjektivní pocit. A pokud tady všichni máme plná ústa demokracie, tak tady padl demokratický návrh a tato Sněmovna demokraticky rozhodne. To není o žádné mstě. Je to standardní návrh, jak řešit některé provozní záležitosti. Takže Sněmovna rozhodne a vy se tomu budete muset podřídit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Koubek také s faktickou poznámkou. Poté kolega Laudát a Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane místopředsedo. Dřív než Sněmovna demokraticky rozhodne, tak můžeme o tom i demokraticky debatovat. Chtěl jsem se tedy jenom zeptat vaším prostřednictvím pana poslance Schwarze - proč jste ten návrh nedali před rokem, když paní kolegyně z vašeho klubu vystoupila? Já se ptám, teď neútočím. Jenom... Samozřejmě, máme pět měsíců do voleb. Jestli ji někdo nahradí, proč jste nedali protinávrh, kdo ji tedy má nahradit, tak jako to máme u těch ostatních? Někdo rezignuje. Pan kolega poslanec Roman Kubíček rezignuje na kontrolní výbor a bude nominován do hospodářského výboru. Může hnedka začít pracovat.

Nevím, zdali ten nový člověk, kterého jste ani nenavrhli - a jakkoliv nezpochybňuju, že máte nárok na to místo - tak proč jste někoho nenavrhli? Takže to místo tam zůstane neobsazeno. A navíc... Já osobně teda, jakkoliv jsem s vámi často bezesporu v rozporu, tak se domnívám, že stálá delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy, že to jsou snad proboha ti z nás, kteří hájí zájmy České republiky! Tam snad proboha nepřenášíme tady ty naše stranické půtky? Je to snad kolegyně, která tam reprezentuje nás.

Přiznám se, že mám hlavně rozpaky z toho, proč jste tedy nenavrhli někoho jiného. Nemáte? Prosím, zvažme to opravdu ve vší slušnosti. Jestli to těch pět měsíců za to stojí, když nemáte náhradu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Nyní faktická poznámka pana poslance Laudáta, poté Kučery, Klána a potom pana kolegy předsedy klubu ANO. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec František Laudát: Dámy a pánové, dvě poznámky. Jednak nechápu, čemu se pan kolega Benešík diví. Pan Babiš, to jste si už snad všichni všimli, má od začátku svého politického působení - pokud beru to oficiální - nutkavou potřebu všechny sledovat, vyšetřovat a kontrolovat a nebýt vyšetřován, nebýt kontrolován, nebýt sledován. Takže ta úvaha z jeho strany, nebo hnutí, je celkem logická - že chce do kontrolního výboru.

Já k tomu jenom musím poznamenat - to vám skutečně ještě nestačí ten jeho kolosální střet zájmů, takže ještě lijete ten olej do toho ohně, ještě dráždíte chřestýše bosou nohou? To za prvé.

A za druhé ke kolegyni Zelienkové. Víte, já jsem se tady marně snažil několik měsíců. V minulém roce přes léto bylo řečeno ze strany předsedů koaličních klubů, ať to počká, pak že už to skoro nestojí za to, abychom dosáhli výměny za odevšivšího pana kolegu Turečka do hnutí ANO z TOP 09 a Starostů. A myslím si, že jestliže pro vás to nestálo tehdy loni v září po těch odkladech za to, tak nevím, proč si tady řežete ostudu a chcete vyhnat paní kolegyni Zelienkovou vlastně čtyři měsíce před volbami z výboru, kde navíc skutečně jde o to táhnout za jeden provaz směrem k Evropě. A za druhé, ještě je v tom letní období. Takže kolik těch jednání bude, kolik těch cest a zastupování bude? Když vám to nevadilo doteď, tak si zase myslím, že neděláte dobře.

Děkuji. A vyzývám všechny ostatní strany, aby se k této trapné frašce nepřipojily.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Nyní pan poslanec Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Vnímám snahu hnutí ANO jako jakousi reciprocitu, či nárokování si onoho místa z pozice svého klubu. Já bych tomu rozuměl, pokud by stejně postupovali ve všech ostatních případech. A chci tady upozornit na jeden fakt a to je na fakt pana poslance Turečka, který přešel z klubu TOP 09 do hnutí ANO a podržel si mandát ve výboru pro životní prostředí. Nyní má hnutí ANO ve výboru pro životní prostředí o jednoho poslance více. Má tam zásadní počet poslanců a klub TOP 09 tím přišel o jedno místo. Myslím si, že pokud tak jsme těmito, řeknu, strážci, či máme stejný pohled na tuto problematiku, tak by z logiky věci bylo dobré, kdyby byl pan poslanec Tureček jako člen poslaneckého klubu hnutí ANO vyměněn a byl za něho dovolen poslanec z hnutí TOP 09.

My jsme přistoupili k tomu, že samozřejmě teď už žádné další změny - jsou čtyři měsíce před volbami, tak jsme žádné další změny nenavrhovali. Nicméně pokud ten pohled je takový, tak bych skutečně vyzval pana poslance Turečka, aby dnes tady na tomto místě ihned rezignoval na členství ve výboru pro životní prostředí, tak aby nám bylo umožněno na další schůzi dovolit nového člena z poslaneckého klubu TOP 09. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Dále faktická poznámka pana poslance Chalupy a poté ještě pan poslanec Schwarz a poté... (Poslanec Faltýnek podotýká, že má také nárok na faktickou poznámku.) Elektronická přihláška má přednost, pane předsedo poslaneckého klubu. Já s tím nic nenadělám. Pak mě tady budete kritizovat, že nedodržuji jednací řád.

Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Určitě tady má každý právo demokraticky promluvit. Nicméně ty řeči jsou v podstatě o ničem. Pokud vy se teď domníváte, že jste měli někoho nahradit, tak jste to měli udělat. Na to máte právo. To jste mohli navrhnout. Neudělali jste to. Náš klub se nějakým způsobem rozhodl. Jestli z toho bude ostuda, nebo ne, nechte na nás. Tato Sněmovna ať rozhodne.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Nyní pan poslanec Schwarz, poté pan poslanec Faltýnek. Eviduji samozřejmě přihlášku dalších kolegů. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP