(14.50 hodin)
(pokračuje Gazdík)

Dále chce paní poslankyně Černochová zařadit sněmovní tisk 965 - novelu Ústavy. A v případě, že neprošel ten předešlý bod, tak taktéž jako první bod po 11. hodině tento čtvrtek.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 108, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 47, proti 85. Návrh nebyl přijat.

 

Pan poslanec Lukáš Pleticha chce zařadit nový bod Zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prověření, zda nedocházelo k protiprávnímu jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestních řízeních. Tento bod s tímto názvem chce zařadit na středu 24. 5. jako první bod po bloku třetích čtení.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 109, přihlášeno 155 poslankyň a poslanců, pro 112, proti 30. Návrh byl přijat.

 

Paní poslankyně Pěnčíková chce bod 191, sněmovní tisk 1046, zařadit na tento pátek 26. 5. po pevně zařazených bodech.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 110, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 40, proti 50. Návrh nebyl přijat.

 

Paní poslankyně Langšádlová chce bod 101, sněmovní tisk 433, novela živnostenského zákona, zařadit pevně na tento čtvrtek 25. 5. ve 12 hodin.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 111, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 33, proti 44. Návrh nebyl přijat.

 

Pan místopředseda Filip chce zařadit dnes před bod 22 bod číslo 16, je to zákaz dovozu materiálu na elektrárnu Búšehr.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 112, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 35, proti 53. Návrh nebyl přijat.

 

Dále pan místopředseda Filip chce bod 77, sněmovní tisk 1059, zákon o referendu, zařadit pevně na tento pátek jako třetí bod.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 113, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 49, proti 77. Návrh nebyl přijat.

 

Poslední hlasování o programu schůze je návrh pana předsedy Stanjury, aby bod číslo 341, Odpovědi Andreje Babiše na dosud nezodpovězené otázky, byl zařazen dnes pevně na 16.30.

Zahajuji hlasování o tomto bodu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku, zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 114, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 67, proti 57. Návrh nebyl přijat.

 

Než přejdeme k prvnímu bodu, načtu ještě omluvy. Pan poslanec Leoš Heger se omlouvá dnes mezi 16.30 a 19.00 z pracovních důvodů. Pan poslanec Jaroslav Klaška se omlouvá dnes do 17.30 z pracovních důvodů. Pan poslanec Daniel Korte se omlouvá dnes po 17. hodině z pracovních důvodů. Pan poslanec Martin Komárek se omlouvá dnes od 14 do 15 z osobních důvodů. Pan poslanec Milan Šarapatka se omlouvá z dnešního jednacího dne od 14 do 15 z pracovních důvodů. Pan poslanec Jiří Holeček se omlouvá dnes od 14.30 do 19.00 z rodinných důvodů.

 

Přistoupíme k prvnímu bodu a tím je

 

346.
Vyjádření Poslanecké sněmovny k rezoluci UNESCO
pokračující v politizaci otázky Jeruzaléma

Prosím, aby se slova ujal navrhovatel tohoto bodu pan místopředseda Jan Bartošek. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Dámy a pánové, loni v říjnu schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky usnesení, ve kterém protestovala proti rozhodnutí výkonné rady UNESCO, v němž byla popírána historická vazba mezi židovským národem, tedy Izraelem, a Chrámovou horou v Jeruzalémě. Toto usnesení a jeho urgentnost mělo řadu důvodů. V prvé řadě šlo o přímou delegitimizaci státu, se kterým má Česká republika silné a historické přátelské vazby, v druhé pak o obecnou delegitimizaci celého západního kulturního okruhu, který odvozuje své základy mimo jiné právě od událostí na Chrámové hoře, událostí, které se staly dlouho před vznikem islámu. V neposlední řadě to pak je pokračující otevřená politizace organizace, která má za úkol primárně se starat o vzdělání, vědu a kulturu, tedy organizace, která by v době, kdy všelijací extremisté likvidují ve jménu islámu tu buddhistické, tu křesťanské či jiné památky, měla mít jiné práce nad hlavu. Namísto toho věnuje svou pozornost a energii napadání jediného skutečně demokratického státu v regionu Blízkého východu, a tak nepřímo posilování jeho nepřátel, mimo jiné nepřátel, kteří mají na mušce i nás, tedy celý západní svět.

Uplynulo něco přes půl roku a UNESCO je tu s další novinkou. Výkonná rada UNESCO dne 2. května schválila rezoluci, která se opětovně týká Izraele a zpochybňuje jedno ze základních práv každého státu. Tentokrát pod podivnou formulací, že Izrael nemá žádné právo na "svaté město Jeruzalém", mu jen tak z ničeho nic "odebralo" hlavní město. Formulace je do té míry vágní, že si můžeme být jisti, že si ji všichni, kdo chtějí, vyloží právě takto.

V této souvislosti nutno připomenout, že prakticky celý demokratický svět, ke kterému my se hlásíme, nezpochybňuje izraelskou suverenitu nad západní částí města, kde mimo jiné sídlí náš partnerský Kneset, kam pravidelně jezdíme na jednání. A opět nejde jen o otevřený útok na Izrael a jeho právo na existenci, ale i o flagrantní porušení mandátu organizace UNESCO. Pro úplnost nutno dodat, že v seznamu památek zaštítěných organizací je zapsáno jeruzalémské Staré město a jeho zdi, tedy žádné neurčité svaté město. UNESCO si tedy v tomto případě svévolně rozšířilo mandát na území, které nepatří do jeho agendy.

Rezoluce je do té míry sporná, že 11 států Evropské unie - opakuji, 11 států Evropské unie -, které jsou zastoupené ve výkonné radě, nebylo ochotno jen tak přihlížet a dle navržené společné pozice se držet hlasování. Pět z nich - Německo, Nizozemí, Itálie, Velká Británie, Řecko a Litva - proto hlasovalo proti přijetí této rezoluce. Česká republika, která ve výkonném výboru UNESCO momentálně zastoupená není... v tomto případě by Poslanecká sněmovna neměla k tomuto vývoji mlčet nejen proto, že jde o další útok na Izrael. Můžeme si být prakticky jisti, že Izrael i tuto situaci zvládne a s hloupostí rozhodnutí výkonné rady se nakonec vyrovná, především však proto, že se tím posilují ty síly, které chtějí likvidovat celý náš svět a celý náš způsob života, navíc že se tím stále více odepisuje organizace, kterou stále více potřebujeme.

Předkládám proto návrh usnesení Poslanecké sněmovny, kterým Česká republika zaujme jednoznačný postoj k pokračující politizaci UNESCO a jeho útokům na Izrael, a to právě v roce, kdy si připomínáme 100 let od Balfourovy deklarace, 90 let od návštěvy Tomáše Garrigua Masaryka, první hlavy našeho státu, která navštívila v britském mandátu Palestina Jeruzalém, nebo 50 let od znovusjednocení Jeruzaléma.

V podrobné rozpravě potom načtu návrh usnesení a chtěl bych poprosit, pane předsedající, zda je možné, aby po dohodě zpravodajem tohoto bodu byl pan poslanec Šrámek. Tolik za mě úvod bodu. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP