(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, také jsem už viděl některé členy vlády. Všechny vás vítám na zahájení dalšího jednacího dne 56. schůze Poslanecké sněmovny. Žádám vás, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan kolega Jaromír Tejc má náhradní kartu číslo 61.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: pan předseda Jan Hamáček, Petr Adam, Vojtěch Adam od 11.30 ze zdravotních důvodů, Ivan Adamec bez udání důvodu, Pavel Antonín bez udání důvodu, do 12 hodin pan místopředseda Jan Bartošek z pracovních důvodů, Pavel Blažek z osobních důvodů na celý den, z důvodu zahraniční cesty Vlasta Bohdalová, na celý den z pracovních důvodů Karel Černý, ze zdravotních důvodů René Číp, z osobních důvodů Petr Fiala, bez udání důvodu Jana Fischerová, z pracovních důvodů Vlastimil Gabrhel, z osobních důvodů Petr Gazdík, z pracovních důvodů Miroslav Grebeníček, stejně jako Jana Hnyková, ze zdravotních důvodů Radim Holeček, z důvodu zahraniční cesty Pavel Holík, Simeon Karamazov, z osobních důvodů Daniel Korte, z pracovních důvodů Rom Kostřica, od 11.30 se omlouvá z pracovních důvodů Pavel Kováčik, z pracovních důvodů na celý den Stanislav Mackovík, z důvodu zahraniční cesty Miroslava Němcová, ze zdravotních důvodů Igor Nykl, bez udání důvodu Pavlína Nytrová, z pracovních důvodů Gabriela Pecková, z osobních důvodů Markéta Pekarová Adamová, ze zdravotních důvodů Ivan Pilný a Ivo Pojezný, z důvodu zahraniční cesty Anna Putnová, z pracovních důvodů Jan Sedláček, Jiří Skalický, z osobních důvodů Zbyněk Stanjura, z osobních důvodů Lubomír Toufar, z pracovních důvodů František Vácha, ze zdravotních důvodů Jan Volný, ze zdravotních důvodů také Josef Vondrášek, z osobních důvodů Miloslava Vostrá, Jan Zahradník, z důvodu zahraniční cesty Kristýna Zelienková, z pracovních důvodů Jiří Zemánek a z důvodu zahraniční cesty Jiří Zlatuška. Na část jednacího dne se také omlouvá od 9 do 10 hodin Petr Kudela.

Z členů vlády se na dnešek omlouvají: místopředseda vlády Pavel Bělobrádek z pracovních důvodů, Richard Brabec do 11.30 a od 13 hodin z pracovních důvodů, Jiří Havlíček z pracovních důvodů na celý den, Milan Chovanec na celý den z důvodu zahraniční cesty, Marian Jurečka, z pracovních důvodů Miloslav Ludvík a Dan Ťok, z pracovních důvodů také Kateřina Valachová a ministr zahraničí je na zahraniční cestě. To jsou omluvy, které přišly předsedovi Poslanecké sněmovny. (Hluk v sále.)

A já vás prosím o klid, protože budeme dále jednat zahájením bloku třetích čtení. A první se hlásí pan předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek a potom předseda rozpočtového výboru Václav Votava. To jsou první přihlášení. Písemnou přihlášku mám od pana poslance Karla Fiedlera. Tak.

Paní kolegyně, páni kolegové, první na řadě předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Máte slovo, pane předsedo.

 

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobré ráno, dámy a pánové, vážené kolegyně, kolegové, vážený pane předsedající. Dovolte mi, abych jménem našeho poslaneckého klubu navrhl vyřadit z pořadu 56. schůze body č. 250 - jedná se o zákon o pojištění na sociální zabezpečení. Jedná se konkrétně o sněmovní tisk 926. A potom bod č. 251 - návrh zákona o civilním letectví. Jedná se o sněmovní tisk 747.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. To jsou vyřazení. Pan předseda rozpočtového výboru Václav Votava se hlásí. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, dobré ráno vám přeji všem. Já bych si dovolil znovu už poněkolikáté načíst jeden bod, a to tisk č. 1019, kterým je návrh poslanců Václava Votavy, Jaroslava Klašky, Ondřeje Benešíka, Adolfa Beznosky, Jiřího Dolejše, Františka Laudáta, Petra Gazdíka a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, a to pevně zařadit na dnes jako první bod po třetích čteních.

Tento bod byl několikrát zařazován, ale bohužel, těsně před tím, než mělo dojít k jeho projednávání, tak prostě se nedalo projednat. Moc děkuji za pochopení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan poslanec Karel Fiedler nyní. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já to zkusím ještě jednou navrhnout zařazení sněmovního tisku 499, což je číslo bodu (Mluví k předsedajícímu.), jestli mi pan předsedající pomůže podle lístku, číslo bodu, jaké je tam napsáno.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Číslo tisku je tady, ano.

 

Poslanec Karel Fiedler: 499 a číslo bodu?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Jde o tisk 499, bod č. 185.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji. Číslo bodu, jak sdělil pan předsedající, je to senátní návrh novely exekučního řádu, který se zabývá teritorialitou exekutorů. Co mě k tomu vede, že to znovu navrhuji a znovu se pokouším zařadit tento bod na pořad této schůze. Je to jednak středeční projednávání novely insolvenčního zákona, kde jsme tedy slyšeli velkou kritiku na tuto předlohu, a protože jsem se nedostal - (Opět velký hluk v sále.) (Předsedající: Klid, prosím!)

A protože jsem se nedostal k vystoupení v řádné rozpravě, protože projednávání tohoto bodu skončilo z důvodu časového omezení, časového limitu, kdy pořad schůze už nepokračoval. Chtěl jsem sdělit, že tato novela je v podstatě krokem C, který byl podán návrh řešit a krok B jsme vůbec nevyřešili. Jak správně řekl v debatě kolega Klaška, tato Poslanecká sněmovna již alespoň částečně vyřešila problémy se spotřebitelskými úvěry, které jsou jedním ze zdrojů velkého zadlužení dlužníků a občanů. A problém slučování exekucí, což velmi souvisí s teritorialitou, tato Sněmovna neřešila. (Opět hluk.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, pane poslanče. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, mohu vás upozornit, že nejen pro mě, ale zejména pro stenografky je složité v takovém hluku zapsat přesně, co navrhujete.

Takže pokud to nechcete vědět, tak můžete klidně vést diskusi v předsálí. Nikoliv tady! Děkuji. Můžete pokračovat, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Já děkuji, pane předsedající. A to, že jsme projednávali ve středu, nebo nebylo doprojednáno první čtení novely insolvenčního zákona, pokládám až za následný krok, kdy jsme vynechali stupeň předtím, nebo logický krok předtím, kde by se mohl omezit rozsah dluhu jednotlivých dlužníků tím, že se pospojují jejich dluhy v jednotlivých exekucích. A insolvence je až poslední závěrečný krok.

Já tedy nechápu tuto logiku, proč vláda takto postupuje. Proč přeskakuje logický krok. Nevím, jaká je tam lobbistická výhoda pro nějakou skupinu, proč tohle tak spěchá. A já si dovolím odcitovat část odpovědi pana premiéra Sobotky na moji interpelaci. Byla to myslím ústní a odpovídal písemně, protože nebyl přítomen. Cituji z dopisu pana premiéra. "Chtěl bych vás ujistit, že vláda v rámci své legislativní činnosti usiluje o to, aby byly řešeny problémy plynoucí z toho, že není stanovena místní příslušnost soudních exekutorů. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP