(17.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Černoch s přednostním právem. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, nevýhodou je, když jdete na mikrofon po několika předřečnících, že opravdu už řekli vše, co jsem chtěl říct i já. Ve vší úctě k panu ministrovi, není to z jeho pera, je to šílenost z pera jeho předchůdce. Bavili jsme se tady o tom nedávno. Byla to velmi dlouhá diskuse kolem pravomocí ombudsmana, ombudsmanky. To, co říkal pan kolega Benda, je pravda pravdoucí, protože vše máme a zanáší se jenom další nános do řádu, který v této chvíli si myslíme, že funguje velmi dobře.

Já bych rád přednesl návrh na přerušení do přítomnosti ombudsmanky paní Šabatové, protože si myslím, že ta by u tohoto projednávání měla být. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Jestliže nikdo takový není, končím obecnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova pana ministra. Paní zpravodajka, prosím. Bude lepší u řečnického pultu, ano, děkuji.

 

Poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová: Kolegyně a kolegové, musím říci, že vám příliš nerozumím. Jedním dechem tady ústy pana poslance Bendy kritizujete zacházení s našimi občany v zemích staré Evropské unie s tím, že nejsou rovnoprávní, nemají stejné pracovní podmínky a jsou na ně kladeny daleko větší nároky, na druhou stranu nesouhlasíte s tím, aby evropská směrnice, která zakazuje podobné formy diskriminace, byla do českého práva aplikována. Já v tom vidím jediný důvod, a to ten, komu mají být kontrolní pravomoci svěřeny, a nechuť této Sněmovny k veřejné ochránkyni práv. Ale zkuste se také zamyslet nad obsahem návrhu.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Závěrečné slovo pana ministra. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jan Chvojka Děkuji za slovo. Budu krátce reagovat na předřečníky, na pana kolegu Soukupa a pana kolegu Černocha, prostřednictvím pana místopředsedy. Jde o nulové zvýšení kompetencí veřejného ochránce práv. Všichni víte, že původní velkou novelu, která obsahovala například možnost dát antidiskriminační žalobu nebo možnost dát Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona nebo jeho části, jsem stáhl. Tady jde opravdu o to, že by měl vzniknout nějaký monitorovací mechanismus, který je podle mého názoru lepší dát nějaké stávající instituci než zavádět novou. Jde tady spíše o šetření našich finančních prostředků než o zvyšování nějakých pravomocí.

Na pana kolegu Soukupa. Jde o vládní návrh, to znamená i o návrh, pro který hlasovalo hnutí ANO. Je to tak. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Po závěrečných slovech eviduji návrh pana poslance Bendy na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k přepracování. Je to tak? (Ano.) Přivolám naše kolegy v předsálí. Odhlašuji vás všechny a prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat nejprve o procedurálním návrhu pana poslance Černocha na přerušení tohoto bodu do přítomnosti ombudsmanky.

Zahajuji hlasování o procedurálním návrhu pana poslance Černocha. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 149. Přihlášeno je 106 poslankyň a poslanců, pro 29, proti 52. Návrh nebyl přijat.

 

Dále budeme hlasovat o návrhu pana poslance Bendy na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 150. Přihlášeno je 109 poslankyň a poslanců. Pro 33, proti 39, ani tento návrh nebyl přijat.

 

Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání petičnímu výboru jako výboru garančnímu. Má někdo jiný návrh na garanční výbor? Paní poslankyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Vzhledem k tomu, že legislativu, která se týká azylu, která se týká cizinců, standardně projednává výbor pro bezpečnost, navrhuji, aby se garančním výborem stal výbor pro bezpečnost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. To je protinávrh, o kterém budeme hlasovat. Ještě jiný návrh na garanční výbor? Není tomu tak.

 

Budeme tedy nejprve hlasovat o protinávrhu, který navrhla paní poslankyně Černochová, aby se garančním výborem stal výbor pro bezpečnost.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 151. Přihlášeno je 111 poslankyň a poslanců, pro 29, proti 43. Návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat o návrhu na přikázání předloženého návrhu k projednání petičnímu výboru jako garančnímu.

O tom jsem zahájil hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 152. Přihlášeno je 111 poslankyň a poslanců, pro 96, proti 4. Návrh byl přijat.

 

Organizační výbor zároveň navrhl přikázat tento návrh ústavněprávnímu výboru jako dalšímu výboru. Paní poslankyně Černochová se hlásí a chce jistě navrhnout i bezpečnostní výbor.

 

Poslankyně Jana Černochová: Ano, pane místopředsedo, odezíráte mi ze rtů. Přesně tak. Jak jsem říkala v předešlém příspěvku, standardně se bezpečnostní výbor touto problematikou zabývá. Nevidím jediný důvod, proč by tomu mělo být v tomto případě jinak. To, že dneska je tady zvláštní atmosféra v této Poslanecké sněmovně, že tady probíráme biologické zbraně, kolega navrhne, aby se tím zabýval výbor pro obranu, a zejména členové ČSSD to blokují, to je pro mě poměrně nepochopitelné. Prosím, respektujme zaběhlou praxi, která tady více než tři roky probíhá, a dávejme tyto věci do výborů, které k tomu jsou zřízeny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Černochové. Já vám přímo visím na rtech, paní poslankyně.

Paní poslankyně Hnyková jako další s návrhem na přikázání.

 

Poslankyně Jana Hnyková: Já bych navrhovala, aby se to projednalo ve výboru pro sociální politiku. Když se to týká zaměstnanců a jejich podmínek, tak si myslím, že to do tohoto výboru přísluší. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Jestli nikdo nemá žádný další návrh, budeme tedy hlasovat nejprve o návrhu paní poslankyně Černochové na přikázání bezpečnostnímu výboru.

O tom jsem zahájil hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 153. Přihlášeno je 114 poslankyň a poslanců, pro 58. Návrh byl přijat.

 

Dalším návrhem je návrh na přikázání výboru pro sociální politiku.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 154 přihlášeno je 115 poslankyň a poslanců, pro 47, proti 22. Návrh nebyl přijat.

 

Posledním hlasováním je návrh na zkrácení lhůty o 30 dnů. - Omlouvám se, ano, ještě hlasování o ústavněprávním výboru.***




Přihlásit/registrovat se do ISP