(17.10 hodin)

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, přednedávnem se mi dostal do rukou článek redaktora Tomáše Plhoně, redaktora Lidových novin. Novin, které vlastní Andrej Babiš. Je to článek z roku 2015 popisující kauzu bytů OKD, kde mimo jiné citoval: "Je to podnikatelské selhání," hlásil premiér Bohuslav Sobotka. Není to jako od Andyho Kafumana? Jak už stačil připomenout každý druhý komentátor na sociálních sítích, byl to Sobotka, kdo řídil v roce 2004 Ministerstvo financí. Právě tam se upekla privatizační smlouva, která uhlobaronovi přihrála největší bytový fond v ČR takřka zadarmo. Říká autor článku. Ale tentýž autor článku vzápětí pokračuje: Práva nájemníků tehdy Sobotkův úřad ošetřil dnes už slavným článkem 7.6 (d), který hlásí: Nájemníci bytů mají v případě prodeje předkupní právo k bytu za cenově zvýhodněných podmínek.

Od někoho, kdo napsal tento článek a kdo byl schopen se dostat k té doprivatizační smlouvě, bych s naprostou jistotou očekával, že - za prvé - ví, že Sobotka podepisoval doprivatizační smlouvu na menšinový podíl v OKD.

Za druhé, že ví, že byty už dávno ovládal a rozhodoval o nich tehdejší většinový vlastník OKD, a to nejméně od roku 1997, kdy společnost ovládl místní podnikatel Pros díky neschopnosti státu a tehdejšího Fondu národního majetku.

Za třetí. Očekával bych, že tehdy doprivatizační smlouva nemohla byty přihrát uhlobaronovi, jak se píše, a už vůbec ne skoro zadarmo. Stát tehdy za menšinový podíl OKD dostal 4,1 mld. korun. A ačkoliv je to směšně málo, tak pan Pros svůj nadpoloviční podíl dal dohromady za ještě menší cenu - celkem za 3,9 mld. korun. Za tuhle sumu ji totiž prodal Koláčkovi a Otavovi z Karbon Investu. Takže ne Bakalovi, ale panu Koláčkovi a Otavovi z Karbon Investu! Včetně svého nemalého vejvaru na celé transakci! A ten se odhaduje asi na 1,4 mld., které putovaly do jakési kyperské firmy.

Za čtvrté. Stát neprodával, jak jsem říkal, nic Bakalovi, ale stále ještě Karbon Investu, chcete-li, tehdejšímu šéfovi OKD Koláčkovi. Karbon Invest už v té době dělal Bakalovi ovšem bílého koně, protože hned po doprivatizaci Bakala celé OKD od Koláčka s Otavou odkoupil během pár dnů. A já se chci zeptat: Nebyli to ti samí horníci a odbory z OKD, kteří tehdy podporovali odprodej menšinového podílu OKD právě panu Koláčkovi, svému šéfovi? Podle tehdejších informací z tehdejších médií tomu tak bylo. Tak se chci zeptat kolegy Hájka, který po mně bude vystupovat a může odpovědět, co on v té době dělal, zda on podporoval, či nepodporoval prodej menšinového podílu v OKD svému šéfovi Koláčkovi, protože tehdejší odboroví bossové v OKD velmi tlačili na vládu, aby ten prodej menšinového státního balíku realizovali.

Práva nájemníků tehdy Sobotkův úřad ošetřil dnes už slavným článkem 7.6 (d), a znovu zopakuji, který hlásí: Nájemníci bytů mají v případě prodeje předkupní právo k bytu za cenově zvýhodněných podmínek. Ano, dnes se mnozí pošklebují, že tento článek není vymahatelný. Podle mě je to ovšem od těchto lidí velmi ubohé a falešné. Je třeba si uvědomit, že stát tehdy uzavřel nejspíš tisíce privatizačních a doprivatizačních smluv. Nejméně desítky, ne-li stovky z nich se týkaly i práv k bytovým fondům a ani v jedné z nich nejsou ošetřena práva nájemníků onoho bytového fondu, až na tuto výjimku - smlouvu o odkupu menšinového podílu OKD. Dnes mi připadá, že po bitvě je každý generál.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, závěrem chci říci, že privatizace OKD ukazuje, jakým hrůzným způsobem se v 90. letech v naší zemi privatizovalo, tunelovalo a kradlo. A je mi líto, že náš stát dodneška nepostihl pravé viníky této zpackané privatizace. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Seďovi. S přednostním právem pan zpravodaj. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Já se nestačím divit. Vaším prostřednictvím budu reagovat na slova pana kolegy Sedi. Vy si dovolíte říct, jak je možné, že nikdo nevyšetřil dodnes privatizaci OKD. Vy jste tady první den, pane kolego? První den sedíte ve Sněmovně? Proč jste to neudělali za ty roky? Jak si dovolíte říct, že je podepsána krásná smlouva s nájemníky bytů? Ti lidé zavolají a řeknou: Je nám vyhrožováno. Když se snažíme si říci o svá práva, je nám vyhrožováno. Jestliže budeme mluvit, jestliže se budeme o cokoliv snažit, tak lidově řečeno si nás nepřejte, uvidíte, co s vámi bude. To jsou lidé, kteří přímo zavolají nebo kteří přímo přijdou i sem do kanceláře a říkají: Já se bojím říct své jméno, protože víte, jak by to mohlo dopadnout?

Tohle se vám zdá, že je v pořádku? To není v pořádku, pane kolego! To není v pořádku. Celá privatizace není v pořádku. Už se mohla dávno prošetřit, ale dodnes se nic neudělalo!

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Antonín Seďa. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji. Vaším prostřednictvím ke kolegovi. Nevím, proč mně vkládáte do úst něco, co jsem neřekl.

Za prvé, pokud vím a pokud si pamatuji, tak orgány činné v trestním řízení dvakrát šetřily tuto kauzu a dvakrát ji zastavily. Takže nic jiného jsem neříkal, než že mi je líto, že stát nebyl schopen postihnout pravé viníky.

Za další. Ano, já jsem jasně řekl, že privatizace, tunelování v 90. letech, byla hrůzná. To jsem řekl. Takže nevím, koho bych měl obhajovat. To opravdu nevím. Takže prosím, opravdu poslouchejme se, co tady říkáme, a nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl!

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. A nyní řádně přihlášený pan poslanec Josef Hájek. Pardon, pane poslanče, ještě paní poslankyně Lorencová a její faktická poznámka. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Lorencová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já se jenom chci zeptat vaším prostřednictvím kolegy Sedi. Takže je to vlastně úplně v pořádku? V té smlouvě mezi státem a nabyvatelem bylo napsáno, že přednostní právo má občan, který v tom bytě bydlí. Takže vlastně, co tady řešíme? Proč řešíme byty OKD v tom případě? Nebo co je výsledkem toho, že to tam bylo napsáno? Dostali ty byty k odkoupení? Nedostali! Dodnes je nemají! Nikdo z nich je nemá!

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Seďa a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče. Po něm pan poslanec Petrů. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji. Vaším prostřednictvím k paní Lorencové. Já jsem tady říkal, že byly podepsány tisíce smluv, možná stovky, které se týkaly bytových fondů, a pouze tato zaručovala stávajícím nájemníkům předkupní právo. A nebyl to stát, kdo nedodržel tuto smlouvu. A opravdu kritizujme tehdejší vládu, ale víte, já vám řeknu jeden problém. V tomto státě největší problém je vymahatelnost práva. Tady vymahatelnost práva neexistuje!

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Petrů a jeho faktická poznámka, po něm s faktickou poznámkou pan zpravodaj.

 

Poslanec Jiří Petrů: Vážené kolegyně, kolegové, musím pro paní kolegyni vysvětlit, cestou tedy pana předsedajícího, že v 90. letech bylo nakládáno s byty v ČR tímto způsobem: Státní byty byly převedeny na obce, podnikové byty musely být součástí privatizačních projektů a pak byla skupina družstevních, které samozřejmě zůstaly tak, jak byly. Takže je potřeba si uvědomit, že podnikové byty musely být součástí privatizačních projektů. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP