(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 55. schůze Poslanecké sněmovny, všechny vás tady vítám.

Žádám vás, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan poslanec Michal Kučera má náhradní kartu číslo 15.

O omluvy z jednání Poslanecké sněmovny požádali: pan předseda Jan Hamáček z rodinných důvodů, pan poslanec Jiří Běhounek od 18 hodin z pracovních důvodů, celý den Ondřej Benešík z osobních důvodů, z pracovních důvodů Jan Birke také na celý den stejně jako Robin Böhnisch, ze zdravotních důvodů na celý den se omlouvá Milan Brázdil, ze zdravotních důvodů René Číp, z pracovních důvodů se omlouvá Jan Farský, Vlastimil Gabrhel, bez udání důvodu paní poslankyně Pavla Golasowská, do 16 hodin z pracovních důvodů pan poslanec Josef Hájek, na celý den z pracovních důvodů Leoš Heger, z rodinných důvodů Radim Holeček, ze zdravotních důvodů David Kádner, na zahraniční cestě je Helena Langšádlová, od 16 hodin ze zdravotních důvodů se omlouvá Jana Lorencová, na celý den ze zdravotních důvodů Igor Nykl, z osobních důvodů Herbert Pavera, z pracovních důvodů František Petrtýl, na zahraniční cestě je Pavel Plzák, z osobních důvodů se na celý den omlouvá Adam Rykala, z pracovních důvodů na celý den Karel Schwarzenberg, ze zdravotních důvodů Ladislav Šincl, na zahraniční cestě je Pavel Šrámek stejně jako Lubomír Toufar, z osobních důvodů se na celý den omlouvá Karel Tureček, ze zdravotních důvodů Jan Volný, z důvodu zahraniční cesty Radek Vondráček, z osobních důvodů Josef Vondrášek také na celý den, ze zdravotních důvodů Kristýna Zelienková a z osobních důvodů Jiří Zemánek.

Z členů vlády se omlouvá: pan předseda vlády Bohuslav Sobotka z pracovních důvodů a Pavel Bělobrádek z pracovních důvodů - oba na celý den. Ministr Richard Brabec je na služební zahraniční cestě, také na celý den omluven. Z pracovních důvodů se omlouvá Milan Chovanec, do 15 hodin se z pracovních důvodů omlouvá Marian Jurečka, na celý den z pracovních důvodů Miloslav Ludvík, od 18 hodin z pracovních důvodů Michaela Marksová, od 15 hodin se omlouvá z pracovních důvodů Jan Mládek, pan ministr Lubomír Zaorálek je na zahraniční cestě. (V sále je veliký hluk.)

Dnešní jednání... Já počkám, až se uklidníte, a potom budeme komunikovat o programu schůze s tím, že mám s přednostním právem již přihlášeného pana předsedu Faltýnka a pana předsedu Černocha a písemně mám - ti jsou s přednostním právem, pana kolegu Sklenáka a písemně mám přihlášeného pana poslance Tomio Okamuru dvakrát a Karla Fiedlera.

Ještě jednou počkám, až se uklidníte, protože jestli chcete, přeruším schůzi. (Chvíli vyčkává.) Pravděpodobně ani vládní kluby, ani ostatní nechtějí projednat nic... (Opět vyčkává.)

Vážené paní kolegyně, páni kolegové, dovolte mi, abych vás upozornil na to, že předtím, než schválíme pořad schůze, nemáme šanci nic projednat. A pokud chcete něco projednávat, co se netýká programu schůze, jak vidím v několika koutech Sněmovny, tak prosím v předsálí. Jestli mám jednotlivě vyvolávat hlučící kolegy... Tak.

Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body 283, dále 19, 21, 20, 34 a 173. Případně vyčerpáním stanoveného programu bychom pokračovali body z bloku druhých čtení. Přehled zbývajících bodů vám byl rozdán na lavice.

A nyní tedy dám k vyjádření poslance s přednostním právem.

Pan poslanec Faltýnek jako první. Připraví se pan kolega Černoch a poté pan kolega Sklenák. K pořadu schůze, pane předsedo. Tak prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Vážený pane předsedající, v duchu naší debaty na grémiu bych dal návrh jménem našeho poslaneckého klubu na pevné zařazení bodů v pořadu schůze, a to konkrétně bodu č. 71, jde o vládní návrh na změnu Ústavy, a č. 72, vládní návrh zákona o NKÚ, jsou to oba dva zákony spolu související - na pevné zařazení, jak již jsem avizoval na grémiu, a to na středu 15. března po třetích čteních.

Čili body 71 a 72 na středu 15. března po třetích čteních. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji předsedovi Faltýnkovi. Nyní pan kolega Marek Černoch. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, přeji vám hezký den, hezké odpoledne. Chci navrhnout zařazení bodu Informace vlády k privatizaci OKD. Tento bod byl otevřen před více než půl rokem a ani po tak dlouhé době jsme tento bod nedoprojednali a nepřijali usnesení. Situace v Moravskoslezském kraji je alarmující. Mediálně se všichni tváří, jak tento problém chtějí řešit, ale skutek utek' a je to ostuda.

My jsme se na grémiu společně s klubem KSČ dohodli, nebo navrhli jsme zařazení na středu 15. března. Chtěl jsem říct po pevně zařazených bodech, ale po dohodě s panem kolegou Faltýnkem by to bylo po bodech 71, 72, pokud dojde k jejich zařazení. V případě, že ne, tak po pevně zařazených bodech. Pokud by ke schválení nedošlo, budeme požadovat svolání mimořádné schůze, na což máme připravené podpisy, a to na pátek 17. března.

Děkuji za podporu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak. Děkuji panu poslanci Černochovi. Nyní pan předseda Sklenák a připraví se pan předseda Mihola, ještě před písemně přihlášenými. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne, kolegyně a kolegové. Já si dovoluji navrhnout pevné zařazení bodu 22, což je druhé čtení vládního návrhu zákona o občanských průkazech, tisk 928, a to na tento pátek jako první bod po bloku třetích čtení. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP