(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré ráno, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane ministře - vidím tady jenom jednoho člena vlády. Zahajuji třetí jednací den 55. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tady vítám.

Žádám vás, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan poslanec Vojtěch Adam má náhradní kartu číslo 15.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Ivan Adamec bez udání důvodu, Jan Bartošek na dopolední jednání z pracovních důvodů, Zuzka Bebarová Rujbrová z důvodu zahraniční cesty, Jiří Běhounek z rodinných důvodů na celý den, Jan Birke od 13.30 z pracovních důvodů, Milan Brázdil na celý den ze zdravotních důvodů, René Číp z osobních důvodů na celý den, Ivana Dobešová je na zahraniční cestě, Karel Fiedler od 9 do 11.30 z pracovních důvodů, Stanislav Grospič od 12 hodin z pracovních důvodů, Milada Halíková celý den z osobních důvodů, Leoš Heger z pracovních důvodů také celý den, na dopolední jednání z pracovních důvodů se omlouvá Pavel Holík, na celý den Miloslav Janulík z pracovních důvodů, do 14.30 Zuzana Kailová z osobních důvodů, do 13 hodin z pracovních důvodů David Kasal, do 11 hodin z pracovních důvodů Jaroslav Klaška, na celý den ze zdravotních důvodů Martin Kolovratník, do 11 a od 14.30 z osobních důvodů Martin Komárek, mezi 14.30 až 16 ze zdravotních důvodů Roman Kubíček, Michal Kučera na celý den z pracovních důvodů, Helena Langšádlová na celý den ze zdravotních důvodů, Jaroslav Lobkowicz na celý den z pracovních důvodů, Leo Luzar z osobních důvodů na celý den, Květa Matušovská ze zdravotních důvodů na celý den, Igor Nykl ze zdravotních důvodů na celý den, z rodinných důvodů na celý den Ladislav Okleštěk, od 10 hodin Zdeněk Ondráček z pracovních důvodů, z pracovních důvodů Miroslav Opálka na celý den, stejně jako Jana Pastuchová také na celý den z pracovních důvodů, František Petrtýl bez udání důvodu na celý den, Ivan Pilný do 14.30 z pracovních důvodů, Lukáš Pleticha na celý den z pracovních důvodů, Martin Plíšek mezi 14.30 a 18 hodin z pracovních důvodů, Ivo Pojezný na celý den z osobních důvodů, Karel Pražák ze zdravotních důvodů také na celý den, Roman Procházka z pracovních důvodů na celý den, Adam Rykala z osobních důvodů na celý den, Marta Semelová z pracovních důvodů na celý den, Bronislav Schwarz z pracovních důvodů také na celý den, mezi 14.30 a 19 hodin z pracovních důvodů Jiří Skalický, z pracovních důvodů na celý den Zdeněk Soukup, z důvodu zahraniční cesty Ladislav Šincl, z osobních důvodů Pavel Šrámek, František Vácha mezi 11.30 a 13 hodin z pracovních důvodů, Helena Válková na celý den z pracovních důvodů, Roman Váňa na celý den z důvodu zahraniční cesty, Vladislav Vilímec z osobních důvodů na celý den, Jan Volný ze zdravotních důvodů na celý den, Vlastimil Vozka z pracovních důvodů na celý den, bez udání důvodu Jiří Zemánek také na celý den a Marek Ženíšek z pracovních důvodů také na celý den.

Z členů vlády - prosím, věnujte tomu pozornost, protože je den interpelací, abyste věděli, kdo se omlouvá. Do 14.30 předseda vlády Bohuslav Sobotka z pracovních důvodů, čili na ústní interpelace bude přítomen. Z rodinných důvodů na celý den Andrej Babiš, do 13 hodin z pracovních důvodů Daniel Herman, čili na interpelace bude. Milan Chovanec od 9 do 14 hodin z pracovních důvodů, čili na ústní interpelace také bude přítomen. Od 14.30 z pracovních důvodů Marian Jurečka, tedy nebude na interpelace. Do 14.30 z pracovních důvodů Miloslav Ludvík, ten na interpelacích bude. Michaela Marksová na dopolední jednání z pracovních důvodů, na interpelacích bude. Martin Stropnický do 14.30 z pracovních důvodů, tedy na interpelace také bude, ale Kateřina Valachová z pracovních důvodů se omlouvá na celý den a nebude tedy na interpelacích. To jsou omluvy na dnešní den.

Připomínám, že podle dohody z úterního grémia začneme bodem 293, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. A vzhledem k tomu, že je pouze jedna zařazená písemná interpelace, ale na nepřítomného ministra Chovance, tak budeme pokračovat ihned po přerušení bodu 293 a po tomto přerušení je možné podle jednacího řádu načíst případné změny ve schváleném pořadu schůze, protože dnešní pořad schůze po písemných interpelacích, odpovědích na písemné interpelace, je zařazen blok prvních čtení - poslanecké návrhy. Takže to je k tomu postupu. Připomínám, že jsou tam ale i napevno zařazené body. V 11 hodin body 210 a 270, což jsou mezinárodní smlouvy. Odpoledne bychom se tedy věnovali bodu 294.

Ještě připomínám, že do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne losování za účasti ověřovatelů zápisu ze schůze Poslanecké sněmovny. Ještě si dovolím načíst omluvu - do 10 hodin z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Nina Nováková.

 

Nyní tedy zahájíme odpovědi na písemné interpelace, se kterými poslanci nevyslovili souhlas.

293.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Ministr vnitra Milan Chovanec odpověděl na interpelaci Zdeňka Ondráčka ve věci zvláštního příplatku pro služební místa v ochranné službě, sněmovní tisk 1040. Pan poslanec nevyslovil souhlas s touto odpovědí, zvu ho tedy k pultu, aby přednesl svůj návrh k této věci. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Vážený jeden přítomný pane ministře, kolegyně a kolegové, shodou okolností včera při rozpravě ke sněmovnímu tisku 1024 paní kolegyně poslankyně Jana Černochová z ODS zmínila tzv. rizikáče a vzala za příklad příslušníky Policie ČR, ochranné služby, tedy ty kolegy a kolegyně, kteří vykonávají službu například zde v Poslanecké sněmovně.

Já jsem v této věci oslovil pana ministra, a to již na začátku tohoto roku, a dotazoval jsem se ho, proč mají vedoucí skupin, popř. odborů zařazení u ochranné služby vyšší rizikový příplatek než ostatní policisté, kteří vykonávají běžnou službu policisty ochranné služby. Přišlo mi to nelogické, protože nevidím jediný důvod, proč by, pokud bych to vztáhl na obvodní oddělení policie, které máte většinou ve vašich obcích nebo městech, přijde mi absolutně nelogické, aby vedoucí obvodního oddělení měl větší riziko ze zákona, nebo v tomto případě z nařízení nebo z rozkazu policejního prezidenta, než policista, který provádí přímý výkon služby. Protože policista, který je ve velitelské funkci, má vedle rizikového příplatku ještě příplatek za vedení a samozřejmě možnost ohodnotit ho osobním příplatkem.

Pan ministr mně odpověděl s tím, že je to v podstatě normální, protože on je vedoucí a jako vedoucí vždycky má větší riziko. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP