(9.40 hodin)
(pokračuje Klán)

Já to nepodpořím, protože je potřeba se někam trochu pohnout. Pohnout se někam kupředu nebo aspoň nějakým způsobem tlačit oblast IT. Mě právě pobavilo, že soudruzi z IT někde udělali chybu. My si nejsme vědomi, že bychom měli někde nějakou základní organizaci, právě, na tomhle ohledu. Takže mě to celé fascinuje. Ale na tom se trochu zamyslete! Když jste vládní poslanci, tak držte při sobě! A vy furt jdete: Zamítnout! Vrátit k přepracování! A ti to dělají špatně a ti to dělají hůř! Zkuste se nad tím trochu zamyslet, jak to vypadá navenek, aspoň. Vypadá to blbě. Řekněme si to na rovinu, tohle. Jestli oblast IT je nějak propracovaná, tak prostě s tím je potřeba někam hnout! A paní zpravodajka to taky, my jsme s paní zpravodajkou o tom mnohokrát mluvili. Já chápu, že chybí stále elektronická identita, kterou je potřeba také udělat, aby to celé fungovalo. A já potom budu mluvit o tom v obecné rozpravě. To je potřeba celé propracovat! Pokud máte nějakého samce, když se na to podíváme, a chybějí mu samice, tak to prostě s tím taky souvisí v tomhle kontextu. Nad tím se taky zamyslete!

Já potom v rozpravě budu poměrně obšírný a dlouhý, takže potom si tady můžeme ještě podiskutovat. Děkuji. (Potlesk z lavic KSČM.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Další faktická poznámka pan poslanec Chalupa. Připraví se pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo, vážení kolegové, kolegyně, já tady pana kolegu pobavím dál. Já jsem další vládní poslanec, který bude hlasovat proti přijetí tohoto zákona, protože to, co tady říkal pan Ivan Pilný, je jasné. Odmítám tady dělat politiku takovou, že se tady budou utrácet státní peníze, peníze daňových poplatníků, za věci, které nejsou připraveny. Tady je spousta iniciativ: Bezpečná města, Smart City. Já si myslím, že tahle země má na to, aby byla Smart Country, a pokud přijmeme tento zákon, tak nikdy Smart Country nebudeme! Děkuju.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Znovu poprosím o klid v sále! S faktickou poznámkou pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pro pana předsedu hospodářského výboru vaším prostřednictvím: Já jsem to křoví dělal taky na té tiskové konferenci a pro ten zákon hlasovat nebudu. A argumenty jsou racionální, nejsou politické. Mohl bych uvádět nějaké příklady, které by nebyly úplně přiléhavé. Ale pořizujeme si něco, nebo máme si pořídit něco, co nám k ničemu nebude. Můžeme se pak pochválit, že jsme si něco pořídili, že to vypadá jakoby pokrok, ale pokud to v praxi nevyužijete, tak to v zásadě je úplně zbytečné. Samozřejmě si můžete pořídit a postavit luxusní garáž, i když víte, že příštích 30 let nebudete mít auto, a můžete říkat sousedům: Podívejte se, už mám tu garáž! Krásnou, nejlepší materiál na střeše, krásnou barvu. Ale to auto si nikdy nepořídím, protože mě nebaví jezdit, nemám na to peníze nebo cokoliv jiného.

Já jsem zas překvapený, když opoziční poslanec si stěžuje na to, že neprocházejí vládní návrhy zákona. Neměli bychom posuzovat, jestli vystoupení těch poslanců jsou z vlády, nebo z opozice, ale v takhle věcné a technické věci bychom měli posuzovat vystoupení, zda jsou pravdivá, nebo ne. A myslím si, že schválení tohoto zákona je zbytečné, nikam nás neposune, je to takový výstřel do tmy. A musíme začít shora, a ne začít jedním detailem úplně na dolní úrovni. Protože pak se budeme divit, že ten detail vlastně k ničemu není.

A obecně, když mluvíme o elektronizaci, tak mysleme opravdu na všechny naše občany. Dávejme jim možnost - možnost - a motivujme je k tomu, aby tu možnost využívali. Neříkejme to. Protože pořád čtu, každý rok: Letos končí termín pro povinnou výměnu řidičských průkazů! Letos končí! Ještě 600 tisíc! A ještě 400 tisíc a na Silvestra obecní úřady ještě otevřou, aby po třech letech ti, kteří si to nevyměnili, měli možnost. Pořád ty doklady měníme. (Upozornění na čas.)

Jenom chci říct, že nemáme k tomu koncepci. Pokud nezačneme shora, tak budeme chybovat, když budeme řešit ty dolní úrovně.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Pilný. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Znovu se omlouvám za svoji indispozici. Toto je třetí čtení zákona o občanských průkazech. Není to tady o tom, jaké jsou spory v koalici, pane poslanče Kláne prostřednictvím pana předsedajícího. Spíš by mě zajímalo, když jste mluvil o tom, že to je významný krok dopředu, kdybyste mi konečně třeba vy, konkrétně vy ukázal, kam tu čtečku mám zapojit. Děkuju. (Potlesk a smích z lavic ANO.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám za dodržení časového limitu. S další faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Hájek.

 

Poslanec Josef Hájek: Pane předsedající, kolegyně, kolegové, chtěl bych se z tohoto místa omluvit panu Kučerovi, já ho vždycky obviňuji, že hovoří nekorektně. A dneska ho pan Klán překonal. Já se omlouvám. Velmi pozorně jsem poslouchal vystoupení pana Pilného, který v nemoci, v horečkách sem přišel, aby skutečně bojoval za daňové poplatníky. Pan Klán v době, kdy vystupoval, se tam smál a divoce gestikuloval se svými soudruhy! A potom si tady stěžuje, že neslyší. To je z mého pohledu naprosto nekorektní a mně se to, pane Kláne, nelíbí - prostřednictvím pana předsedajícího.

Rozumím tomu, že pan Klán jako reprezentant komunistů se chce v roce stého výročí od VŘSR vrátit do roku 1917. Gratuluji. (Smích a potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S další faktickou poznámkou pan poslanec Karel Fiedler.

 

Poslanec Karel Fiedler: Už jsem se dostal na řadu, takže jenom krátce, protože vidím, že pan ministr se hlásí o slovo a že chce vystoupit. Já jsem chtěl jenom pana ministra požádat, jestli by nenechal svoji reakci až na závěrečné slovo, což vidím, že asi nebude, že pan ministr bude reagovat, předpokládám, na slova kolegy Ivana Pilného dříve než v závěrečném slovu, tak abychom ještě mohli o věci debatovat.

K tomu, co tady říkal kolega poslanec Klán. No, ony přece za chvilku budou volby, takže proč se tomu divíme, že tady dochází k takovým najednou podivnostem ve vládní koalici.

A k tomu, co říkal Zbyněk Stanjura, že bude posuzovat věc pragmaticky, reálně. No super. Já s tím naprosto souhlasím. Je to malá vlaštovka, není první. Už se to tu také stalo, že Sněmovna posuzovala věci pragmaticky, reálně a ne podle toho, kdo to předkládá a s jakým cílem, ale naprosto pragmaticky. Akorát je škoda, že k takovýmto hlasováním, kdy se budeme zabývat věcnou stránkou věci, dochází až ve čtvrtém roce této vládní koalice a že řada předchozích hlasování podle mého názoru tedy bohužel byla vedena nějakou koaliční soudržností, a ne tím pragmatickým rozumem. Ale zaplať pánbůh i za to. A očekávám, že se pan ministr vyjádří výrokům nebo k názorům pana předsedy hospodářského výboru Pilného, o kterém já vím, že tento názor tady prezentoval konzistentně při projednávání tohoto sněmovního tisku.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane poslanče. Další s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Gabal, připraví se pan poslanec Váňa. Prosím, pane poslanče, váš čas.

 

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji, pane místopředsedo. Protože tady vedeme s kolegou Pilným tu debatu už několikáté zasedání, tak oceňuji, jestli zdravotně indisponován přišel. Myslím si, on mě teď neslyší... (Hovoří k němu poslanec Faltýnek.) Ta klíčová otázka samozřejmě je jednak technologická, a tomu rozumím, ale druhá je, že to má v rukou osm a půl milionu lidí nebo kolik, asi tak, mluvili jsme o tom minule, že je to kulturní fenomén a identita u nás, ta občanka, a je potřeba odpovědět i na otázku, co s tou občankou dál. To je první věc.

Pak vaším prostřednictvím tady k panu kolegovi Klánovi. V dobách nerozborné jednotky komunistické strany a pracujícího lidu jsme zaostali v IT asi o 20 let. Když jsme se s kolegy v roce 1987 složili na jedno z prvních PC a přivezli jsme ho do našeho akademického ústavu, tak nám vaše komunistická organizace nařídila, že ho máme odebrat z pracoviště, protože nás nepřiměřeně zvýhodňuje a přibližuje Západu. Tak pane kolego, doufám, že tohle už máme za sebou. (Oživení v sále.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP