(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den přerušené 54. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.

Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádaly tyto poslankyně, poslanci a členové vlády: pan poslanec Andrle Sylor do 16. hodiny - zdravotní důvody, paní poslankyně Balaštíková - zdravotní důvody, pan poslanec Běhounek 14.45 až 17 hodin - pracovní důvody, paní poslankyně Bohdalová do 17. hodiny - osobní důvody, pan poslanec Číp do 16.30 - osobní důvody, paní poslankyně Dobešová - zahraniční cesta, pan poslanec Faltýnek - zdravotní důvody, pan poslanec Fiedler od 18.15 - pracovní důvody, pan poslanec Grospič - pracovní důvody, paní poslankyně Halíková - pracovní důvody, pan poslanec Havíř - pracovní důvody, paní poslankyně Havlová - zdravotní důvody, pan poslanec Jandák - zdravotní důvody, pan poslanec Kádner - pracovní důvody, pan poslanec Kučera - osobní důvody, pan poslanec Kudela - rodinné důvody, pan poslanec Luzar - zdravotní důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Pražák - zdravotní důvody, paní poslankyně Rutová od 15.30 - pracovní důvody, pan poslanec Rykala do 16. hodiny - osobní důvody, pan poslanec Šenfeld - osobní důvody, pan poslanec Volný - zahraniční cesta, pan poslanec Vondrášek - pracovní důvody, paní poslankyně Vostrá - pracovní důvody, pan poslanec Zahradníček - osobní důvody, pan poslanec Zemánek - osobní důvody.

Z členů vlády se omlouvá pan vicepremiér Bělobrádek - zdravotní důvody, pan ministr Chovanec do 17. hodiny - pracovní důvody, pan ministr Ludvík - zahraniční cesta, pan ministr Mládek - zahraniční cesta, pan ministr Pelikán - pracovní důvody, pan ministr Stropnický - zahraniční cesta a pan ministr Ťok - pracovní důvody.

Paní poslankyně Lorencová má náhradní kartu číslo 41, pan poslanec Kolovratník má kartu číslo 15.

Nyní bych vás chtěl seznámit se závěry dnešní porady grémia Sněmovny. Navrhujeme následující postup, resp. změny v pořadu schůze.

Dnes bychom zahájili jednání bodem 13, což je druhé čtení tisku 964 o zaměstnanosti.

Ve středu 18. 1. - za pevně zařazený bod 49, což je pohřebnictví, druhý bod odpoledne, bychom zařadili body 130 a 114, což jsou rovněž zákony týkající se pohřebnictví. Předpokládáme, že někdo navrhne sloučenou rozpravu.

Ve čtvrtek 19. 1. po projednání bodu 290, což jsou písemné interpelace, bychom zařadili bod 282, což je privatizace OKD. Tento bod byl původně na 18. hodinu. Za již pevně zařazený bod na 11. hodinu, což je bod 191, bychom zařadili bod 201, což je smlouva o strategické spolupráci s Kanadou.

20. 1. bychom jako první zařadili bod 207, což je autorský zákon, a poté bychom případně pokračovali v prvních čteních.

V úterý 31. 1. bychom za bod 79, který už tam je pevně zařazen, zařadili bod 30, což je tisk 848 - daně z příjmů ve druhém čtení.

Ve středu 1. 2. bychom jako první bod zařadili bod 208, tisk 747 - civilní letectví ve třetím čtení. A poté bychom případně pokračovali body z bloku prvních čtení. To je z mé strany vše.

S přednostním právem pan předseda klubu ODS. (Hluk v sále.) Kolegyně, kolegové, já prosím o klid!

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se omlouvám, pane předsedo, já myslím, že jsme zapomněli jednu věc z grémia, a to je to, že seřadíme ty senátní vratky za sebe, a to druhé čtení - nemocenské - bude až po nich. Na tom jsme se také shodli na grémiu.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To mám pocit, že na tomto shoda nebyla. (Posl. Stanjura: Byla, byla. - Posl. Stanjura se dohaduje s předsedajícím mimo mikrofon.)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: To znamená, že za bodem 7 budou body 3, 4, 5. A potom bude ten bod - opakované druhé čtení, myslím, že 292.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já tedy jsem zaznamenal výhradu předsedy klubu sociální demokracie už na tom jednání. Takže... Jestli je potřeba chvilička na poradu předsedů klubů, tak já přeruším jednání na dvě minuty. Budeme pokračovat ve 14.07 hodin.

 

(Jednání přerušeno ve 14.05. Jednání opět pokračovalo ve 14.07 hodin.)

 

Budeme pokračovat. Já tedy po poradě předsedů poslaneckých klubů doplním ještě ten jeden bod z grémia. To znamená, že začneme dnes bodem 13, potom budeme pokračovat bodem 7, potom bude bod 3, 4, 5 a 292. To je tedy návrh, na kterém se shodlo dnešní grémium.

Nyní přihláška s přednostním právem pana předsedy Sklenáka.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já si dovolím vznést ještě jeden návrh k pořadu schůze, a to abychom zařadili body 14 a 15, to jsou sněmovní tisky 880 a 874, novely zákonů o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti a o specifických zdravotních službách, pevně na zítřek odpoledne po pevně zařazených bodech.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Další přihlášky s přednostním právem nemám. To znamená, dám slovo prvnímu přihlášenému řádně a to je pan poslanec Okamura. Připraví se pan poslanec Jiří Dolejš.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, žádám, aby byl na program schůze pevně zařazen bod návrh zákona o referendu. Tedy zákon, který vládní koalice tvrdošíjně odmítá ve Sněmovně odsouhlasit. Navrhuji tento bod znovu, a to nejen proto, že jde o splnění nesplněného závazku vlády z programového prohlášení, nejen proto, že jde o něco, co zákonodárci občanům planě slibují od roku 1918, že jde o základní zákon, který prosazoval už Masaryk, a zákon, ke kterému se zavázali také ti, kteří se nechali vynést k moci po listopadu 1989.

Blíží se volby a mnoho politiků bude voličům slibovat i referendum o vystoupení z Evropské unie. Tedy téma, které naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, přineslo jako první na parlamentní půdu již v roce 2015. O tomto našem návrhu jste zde ve Sněmovně hlasovali a referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie jste zamítli. Vy prostě nechcete dát občanům možnost, aby sami rozhodli o své budoucnosti ve své zemi. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP