(16.30 hodin)
(pokračuje Bendl)

Já jsem přesvědčený o tom, že ty ekonomické výsledky, které dneska Česká republika má, to je moje hluboké přesvědčení, tak je nemá proto, že se tak dobře vládne, ale navzdory té vládě, navzdory parametrům jednotlivé legislativy, které tady přinášíte a které jsou tady schvalovány. To je víceméně zázrak, že se něco takového děje, a zaplať pánbůh za to.

A k těm evropským fondům. Pane premiére, vy jste pamětník a dobře si pamatujete dobu, kdy se nastavovaly evropské fondy v roce 2005 a 2006 na to finanční období 2007 až 2013, a také si dobře pamatujete, že čerpat se také začalo později, asi někdy až v roce 2008, protože než se s tím Česká republika naučila žít, střídaly se vlády atd., všechno to bylo pro nás nové. Nicméně taková míra neschopnosti čerpat v tom období nebyla. Opravdu nebyla. A pan předseda Stanjura říkal, že by bylo zajímavé srovnat to období 2014 až 2020 s obdobím 2007 až 2013. Já myslím, že by bylo ještě daleko lepší srovnat to s jinými zeměmi teď. Podívejte se, jak čerpají jiné země nám třeba blízké, a porovnejte si toto. Slováci čerpají a mnohem lépe. Mnohem lépe! (Ministryně Šlachtová nesouhlasí.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Paní ministryně, já vás požádám, nepokřikujte na pana poslance. Nabádám vás ke kázni.

 

Poslanec Petr Bendl: Paní ministryně, když na mě takhle křičíte, tak zkuste tedy to přijít říct sem a zároveň mi odpovězte aspoň na drobný dotaz, proč na pohoštění chcete ve svém rozpočtu v loňském roce 1,4 mil. a příští rok 7,7. Detail. Anebo proč chcete na ty poradenské služby z 1,2 mil. v příštím roce 44. To bych fakt místo toho křičení radši slyšel. Zkuste aspoň třeba teď, máte příležitost, pojďte mi to říct.

A ještě k těm číslům Evropské unie. Pane premiére, vám přece prostě nemůže a nesmí být lhostejné, že čerpání evropských prostředků v oblasti dopravy je k poslednímu říjnu letošního roku nula. Nula! MPO spravuje svůj operační program, nebo operační program 0,02. Z alokovaných 863 mld. korun pro Českou republiku jsme k 31. 10. vyčerpali 0,8 %. Můžete tady emotivně říkat cokoli, ale tohle jsou fakta, to já mám od ministra financí mimochodem, nevymyslel jsem si je a nevycucal jsem si je z prstu, mám je na základě interpelace, pan ministr financí mi odpověděl.

A můžu tady citovat dál, kde všude, jaká je to katastrofa. MMR tedy - paní ministryně, zkuste nám vysvětlit, jak to, že jste si naplánovali ve své kapitole na letošní rok, že budete čerpat evropské peníze, vy z MMR, a máte 0,01 v jednom operačním programu a ve druhém celé 5,5. Tak nám to pojďte aspoň vysvětlit.

Anebo já jsem tady navrhoval, abychom se speciálně bavili o čerpání evropských prostředků, abychom založili nebo zakomponovali do programu jednání Poslanecké sněmovny debatu k tomuto tématu, protože to je vážná věc a jde to napříč volebními obdobími. A všechny by nás to mělo trápit, i pana premiéra, i ministra financí, i vás, koaliční poslance. A vy jste tu debatu odmítli. Možná si to tam nějak jako ušušlíte a tady budete říkat, jak ostatní nečerpali v tom minulém období, ale sami nečerpáte! A víte proč? Nevíte. Prostě to nejde. A my bychom chtěli slyšet proč, a jestli v tom třeba můžeme pomoct. A teď to myslím zcela vážně. Proč se tomu bráníte?

Uvidíme příští rok. Ale vy jste si ten rozpočet nastavili jako volební, máte tam samé medvědy. Ministerstvo zemědělství bude dělat kapličky, nakupovat traktory, ministr vnitra dá 20 mil. na prevenci kriminality - hm, to to teda zachráníme, to bude super! A další a další věci - bude víc svačin. Tohle prostě se fakt nedá.

Ani nereagují, to je škoda, možná drobnost pro některé, ale je to málo, fakt málo, neodpracované.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Táži se, zda někdo další se ještě hlásí do rozpravy. Vzhledem k tomu, že neeviduji žádnou přihlášku, tak rozpravu končím. Táži se, zda si v tento moment chcete vzít závěrečná slova. Pane zpravodaji? Není tomu tak. Pan ministr zde není přítomen a já požádám, aby byla zajištěna přítomnost ministra financí předtím, než přistoupíme k hlasování o pozměňovacích návrzích.

Dobře, vzhledem k tomu, že pan ministr financí není přítomen, přerušuji jednání na pět minut do 16.40. (Protesty v sále. Ministr financí vchází do sálu.) V tom případě beru zpět, přehlédl jsem, že pan ministr... (Opět námitky ze sálu.) Dobře, řekl jsem pět minut, v 16.40 budeme pokračovat.

 

(Jednání přerušeno v 16.36 hodin.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP