(13.40 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A je absurdní argumentace, že buď předseda, nebo členové kontrolního výboru si na toho ministra financí zasedli. Zasedli si na něj, chudáka. Teď ho tam vyslýchají. Je to nehoráznost, co si to dovolují. To je třeba odmítnout. Vláda a ministři skládají účty Sněmovně a výborům. A komu se to nelíbí, nemá být ministrem! Tak jednoduché to je. Nikdo nikoho nenutí, aby zůstal členem vlády.

Tolik k legislativním problémům při vzniku státního podniku a při obcházení toho. To znamená projekt EET, který bude spuštěn za dvacet dnů, dělá podnik, který byl založen v rozporu s platnou legislativou. Implementuje se projekt, který nebyl schválen, tak jak měl být podle usnesení Sobotkovy vlády. To není žádné předpotopní usnesení dvacet let zpátky, kdy už nikdo nepamatuje, kdo byl premiérem, někdo ho zdědil a teď ho zlá opozice vytáhla na světlo a říká pozor, pozor, tady je usnesení dvacet let staré a vy jste ho porušili, nebo nerespektovali.

Pojďme se vrátit k samotné EET. My dlouhodobě deklarujeme, a na tom cíli jsme nic nezměnili, že až budeme účastni ve vládě, EET zrušíme jako neefektivní a zbytečný projekt. Současně jsme političtí realisté a víme, že v tomto volebním období to není možné. Proto nemáme žádný problém... (Odmlka. Přímo před řečnickým pultem se baví dvě poslankyně.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Já poprosím kolegyně, aby nerušily.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tam je dost prostoru, opravdu, a je to odhlučněné od sálu. Děkuji, paní místopředsedkyně.

Tak já to zopakuji. Naším cílem je, až budeme u vlády, tento nesmyslný a zbytečný projekt zrušit. Jsme si vědomi politické reality. Je nám jasné, že v tomto volebním období to není možné. Proto nemáme žádný problém podpořit poslaneckou iniciativu a návrh, který odkládá účinnost o dva roky, mimo jiné, což znamená po příštích sněmovních volbách.

Pokud máme k dispozici správná čísla, a já připouštím, že nemusí být přesná, protože nejsme v exekutivě, tak zhruba necelých třicet procent podnikatelů mělo na začátku tohoto týdne teprve pořízené vybavení k EET. Třicet procent. Zato za desítky milionů už běží usměvavé reklamy, co všechno si z výnosů EET pořídíme. Současně až pětina podnikatelů uvažuje o tom - podotýkám a zdůrazňuji slovo uvažuje, to ještě neznamená, že to udělá -, že si to ani nepořídí a své podnikání ukončí.

Kromě toho ten zákon je nepřehledný, nejasný, místy absurdní. Ve svém prvním vystoupení k EET, to už je pěkně dávno, že si to ani nepamatuji, jsem pro to, abych vás trošku pobavil a upoutal vaši pozornost, abyste tu jenom tak mechanicky nezvedali ruce, zejména vy vládní poslanci k dvěma aspektům. Jeden jsem nazval Zvonokosy. Z neznámých důvodů z EET jsou vyňaty veřejné záchodky. A druhý příklad, na který jsem před více než rokem upozorňoval, byla otázka spropitného, kdy my - a bohužel i my jsme součástí, protože lidé velmi často nevědí, kdo pro to hlasuje a kdo ne, to víme my a po roce si to už ani nepamatujeme - tak jsme moudře dali do zákona, že když celé spropitné připadne majiteli či provozovateli, tak je to osvobozeno od EET. A když se o to dělí zaměstnanci, tak to nepodléhá EET. No to je výborné. To těch šest set nových úředníků Ministerstva financí nebude stačit. Myslím, že každý večer by měl sedět člověk z Finanční správy v každé restauraci. Tam by měli podat hlášení, kolik je spropitné za ten den a kdo se o něj bude dělit. A na základě této porady a zápisu, nejlépe notářsky ověřeného, by se buď měla vystavit účtenka EET, když to zůstává celé majiteli či provozovateli. Anebo říct, tady máte papír, potvrzení, nemusí být na to EET. Byl jsem přítomen. Jinak nevím, jak to bude stát vymáhat, tuto absurditu.

Četl jsem před několika týdny v tisku, že dodavatelé systému pro EET ten systém vybavili tzv. kouzelným tlačítkem, tak to nazvala média a možná i marketingově to nazvali dodavatelé, které znamená bez EET. A ptali se mě novináři, zda je to legální. Je to legální. Tak špatně jste to schválili, v tak chaotickém stavu, že není jiná možnost. Jednoduchý případ. Když si sním pizzu uvnitř, teď nevím, jestli z krabice, nebo z talíře, tak k tomu musí být účtenka EET. Ale když si v krabici pizzu odnesu, tak k tomu účtenka EET nemusí. Co má dělat ta obsluha? Musí se zeptat: Sníte to tady nebo venku? A pak buď použije kouzelné tlačítko, nebo ne. Tím, jak jste dali, že to platí pouze pro některé zboží a pro některé ne, tak znova musí používat kouzelné tlačítko bez EET. Celé to má jako dojem, jako by ti chudáci provozovatelé porušovali zákon, protože je tam takové tlačítko. Bohužel, musí tam být, protože v takovémhle patvaru jste to schválili.

Mimořádně mě pobavil chat s šéfem Finanční správy, kdy přišel v rámci osvěty debatovat se čtenáři. Teď nevím, poskytl rozhovor jednomu časopisu. A dotaz byl, a logický dotaz: U mě se platí jen kartou, žádná hotovost tam neběží, tak proč musím používat EET? To mi hlava nebere. (Poznámka z pléna.)

Myslím, že pan poslanec, který na mě pokřikuje, se hluboce mýlí a doporučuji mu úplně to samé, co jsem doporučil šéfovi Finanční správy. Přečtěte si návrh zákona, pro který jste hlasoval. Musí! Musí. Vy jste hlasovali pro to, že když nejde ani koruna cash v rámci boje proti hotovostním platbám, že i v provozovně, kde se nikdy hotově neplatí, musí být EET. Jako by platba kartou mohla být anonymní. Každý, kdo podniká, ví, že musí na finanční úřad nahlásit číslo účtu, na které inkasuje peníze z podnikání. Jeden, dva, tři. Záleží, kolik bank používá. Pokud to neudělá, tak se vystavuje sankcím a problémům. Takže Finanční správa na jedné straně ví, které účty se používají k podnikání. Současně ta transakce je minimálně na straně bank zaznamenaná toho, kdo kartou platí. Jak z toho vybruslil šéf Finanční správy? Úplně jednoduše. Já jsem ten rozhovor neautorizoval, takže máte pravdu, EET se používat musí, i když se platí jenom kartou. To je chyba novinářů. Ne, milé kolegyně a milí kolegové, to je chyba vás, kteří jste pro ten návrh zákona hlasovali!

Leží tady týdny a měsíce návrhy zákonů, které míří správným směrem. Které říkají: Osvoboďme od EET, které se podle cílů ministra chtějí soustředit na úniky v oblasti DPH. Osvoboďme neplátce DPH. Zkuste mi vysvětlit, jak neplátce DPH může podvádět u DPH. Zkuste se nad tím zamyslet, nad tou otázkou, a zkuste přijít aspoň vy, co máte přednostní právo, nám to vysvětlit. A tyto návrhy tady leží. A vy nemáte ani odvahu je projednávat a případně zamítnout, což je normální případ, návrh, pokud je většina proti, tak zákon neprojde.

Pokud slyším slabý argument, že se to týká i daně z příjmu, tak je skutečně slabý. A podívejte se do vlastní důvodové zprávy, podívejte se na odhady dodatečných výnosů DPH a daně z příjmu, kde je větší část. Dozvíte se to. Nebo zase chcete tvrdit, že ti malí, kteří mají obrat do jednoho miliónu a nejsou plátci DPH, že jsou ti podvodníci? Zase nám to chcete tvrdit? No to jste říkali na začátku a pak jste začali trochu couvat. A současně Finanční správa metodicky a systematicky znemožňuje dobrovolné přihlášení se k plátcovství DPH. Aby například i to DPH bylo u těch, kteří mají menší obrat než jeden milion. Zeptejte se - a to jsou desítky, stovky případů po celé republice, že to Finanční správa řeší měsíce a měsíce. Chce další a další údaje. Nemají pro to oporu v zákoně. Chtějí obchodní smlouvy, seznam dodavatelů, objednávky. Já nevím, co všechno možné i velikost bot toho, kdo žádá o to, aby byl dobrovolně plátce DPH. Takže to všechno je součástí. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP