(9.20 hodin)
Poslanec Zdeněk Ondráček: Ano, děkuji, pane předsedající. Bohužel, paní ministryně, opravdu jste nezklamala. O problematice víte lautr... nic a o této konkrétní věci bohužel také ne. Protože jestli mluvíte o počtu dětí, tak v této rodině je jedno dítě. Jedno dítě, které má 13 let. Ty první děti, které vzali po své zesnulé sestře, jsou dospělé děti, které už mají vlastní rodiny a žijí mimo. To znamená, jestli rodina, která vychovala dvě děti, dneska má třetí dítě, které je ve věku 14, 15 let, je taková rodina pro vás nedostatečně prověřená? A tři roky tady o něčem mluvíte, že je potřeba něco řešit, a přemýšlíte o tom, jestli taková rodina, kde otec je vysokoškolsky vzdělaný, matka má středoškolské vzdělání, on má speciální pedagogiku za vzdělání a pracuje v dětském výchovném ústavu, tak jestli taková rodina je vhodná.
Mluvíte o tom, kolik má být dětí. Ano. My bojujeme proti přechodné pěstounské péči, kdy dítě jde na jeden rok, a pokud si vytvoří nějakou sociální vazbu, tak ho zase vrátíte zpátky do děcáku. Pro vás je důležité, aby ty děti v děcákách byly, abyste měli práci, abyste tam ty děti měli a mohli na ně brát peníze.
Já vám přečtu stanovisko referentky odboru sociálních věcí Královéhradeckého kraje, která paní sděluje: "Aktuálně nemáme v evidenci vhodné dítě ke zprostředkování pěstounské péče. A bohužel neumím říci, jaká bude orientační čekací doba, jelikož děti jsou nahlašovány podle potřebnosti." Tak Královéhradecký kraj, Královéhradecký kraj nemá jedno jediné dítě vhodné k tomu, aby bylo svěřeno do pěstounské péče. A Karlovarský kraj dává inzerci a má tam stovky dětí, které chce svěřit do pěstounské péče. Tak ujednoťte, ať to na krajích funguje stejně, anebo ať nejsou jedny kraje zatíženy tím, že mají stovky dětí, a na jiném kraji není ani jedno dítě, protože to pravda není, i na Královéhradeckém kraji jsou vhodné děti, ale vy jste se prostě rozhodli, teď nemyslím Ministerstvo práce a sociálních věcí, jenom jste se rozhodli, že této konkrétní rodině to dítě nedáte. Když si ho našli sami právě v tom Karlovarském kraji, tak si to dítě přivedli, mají ho půl roku doma, a najednou ten problém pominul. Vy prostě s těmi dětmi jenom šmelíte! Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Ptám se, kdo se dál hlásí do rozpravy. Paní poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem sice přišla později, ale do té rozpravy se zapojit musím, protože paní ministryně tady hovořila o tom, že poslankyně za KSČM, členky sociálního výboru, jsou proti pěstounské péči. My jsme nikdy neřekly, že jsme proti pěstounské péči. My jenom chceme, aby ten systém fungoval takový, jaký je celek nyní, a ne aby se neustále upřednostňovala pěstounská péče, nejvíc tedy konkrétně krátkodobá neboli profesionální pěstounská péče, a to vzhledem k tomu, že systém, který je nastavený v České republice, a já si za tím stojím, je nastavený velice dobře.
K tomu, o čem tady hovořil pan poslanec Ondráček. Každý kraj má svůj systém, nebo samozřejmě je ucelený, ale každý kraj k tomu přistupuje opravdu trošku jinak, jak k té pěstounské péči a tak dále. My v Ústeckém kraji jsme to opravdu pojali zodpovědně a musím říci, že pěstouny si snažíme udržet pod svým dohledem, aby měli tu nejlepší péči, abychom měli ty nejkvalitnější pěstouny. A musím tady také říci, že je pravda, že vždy by se měl (?) být dítě a dítě si vybírat pěstoun. Bohužel v rámci celé České republiky se k tomu opravdu přistupuje ne stejně a ne vždycky takhle korektně. A víme o krajích, kde se to opravdu pouští - teď se to nebude líbit paní ministryni, ale je to tak - velice do neziskových sektorů, které nejsou tak v možné míře, abychom měli ten dohled takový, jaký je třeba ze strany krajského úřadu.
Pan Ondráček tady možná správně uvedl i to, že děti by u profesionálních pěstounů měly být správně maximálně jeden rok, a do té doby by měl být především zájem těch OSPODů a příslušných organizací, aby to dítě mělo dlouhodobou péči, to znamená, buď aby se vrátilo zpátky k rodičům, pokud to jde, anebo aby se našel dlouhodobý pěstoun, anebo - já si myslím, že asi nejlepší pro to dítě je adopce. Bohužel také musím říci, že i některé OSPODy, ať už krajské, nebo na těch nižších úrovních, nefungují tak, jak by měly, i když za některými já si stojím. A někdy opravdu přesahují i své pravomoce a myslím si, že by měly pokročit i v tom, jak rozhodují a jak přistupují v rámci nejlepšího zájmu dítěte. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Haně Aulické Jírovcové. Kdo dál do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu končím. Požádám tedy kolegu Ondráčka, jestli přednese návrh na usnesení podle jednacího řádu. Prosím pane poslanče.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Ano, jak jsem avizoval, nemohu souhlasit s odpovědí, která na konkrétní otázku odpovídá, jaké je znění zákona. Já jsem od rodičů dostal plnou moc, abych se touto věcí zabýval, a tak očekávám, že také mohu dostat dostatečnou informaci. Není to o tom, pokud by ta odpověď byla, nemusí se to nikde probírat, a já jsem nezmínil ani jediné jméno žadatelů, popřípadě nikoho jiného. Místo toho, abyste dostatečně chránili rodiče, chraňte děti. Chraňte děti, a dejte jim možnost, aby vyrůstaly v dlouhodobé pěstounské péči.
Takže já žádám, aby Poslanecká sněmovna odmítla vaši odpověď. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Budeme tedy hlasovat podle zákona o jednacím řádu hlasováním číslo 100, jestli vyhovíme panu poslanci Ondráčkovi a usnesením požádáme paní ministryni o novou odpověď s tím, že pan kolega Ondráček nesouhlasí s odpovědí. Je dostatek přítomných.
Zahájil jsem hlasování číslo 100 a ptám se, kdo je pro odmítnutí odpovědi paní ministryni? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 100. Z přítomných 81 poslance pro 23, proti 26. Návrh nebyl přijat a tím interpelace končí.
Další interpelací je interpelace pana poslance Petra Bendla na ministra zemědělství Mariana Jurečku. Vzhledem k tomu, že je nepřítomen a už máme usneseno v této věci, projednávání této odpovědi bylo přerušeno do přítomnosti ministra zemědělství Mariana Jurečky, takže zůstává přerušeno, protože pan ministr Jurečka je omluven na celý den.
Stejná situace je u mé interpelace na předsedu vlády, tisk 864, protože ta byla rozjednána a byla přerušena kvůli 11. hodině. A zůstává přerušena, protože pan předseda vlády ... Pro jistotu dám, protože byla přerušena z důvodu 11. hodiny, nikoliv kvůli přítomnosti, takže požádám Sněmovnu o přerušení do přítomnosti předsedy vlády, aby byla dál přerušena interpelace pod sněmovním tiskem 864.
Zahájil jsem hlasování a ptám se, kdo je pro přerušení této interpelace do přítomnosti předsedy vlády? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 101. Z přítomných 80 poslanců pro 64, proti nikdo. Tato interpelace je tedy přerušena.
Další interpelací je interpelace pana poslance Zbyňka Stanjury na ministra životního prostředí Richarda Brabce. Interpelace spolu s odpovědí se předkládá jako tisk 865, ale tady jsme v jiné situaci. Já si jenom zkontroluji omluvy na dnešní jednací den... A pan kolega Stanjura tady není, omluven není, takže nezbývá nic jiného, než že tato interpelace propadá pro nepřítomnost pana poslance Zbyňka Stanjury, takže její projednávání je ukončeno. ***