(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane místopředsedo vlády - jiné členy vlády tady nevidím -, zahajuji druhý jednací den 50. schůze Sněmovny, všechny vás tady vítám.
Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami, případně mi oznamte, kdo žádal o vydání náhradní karty.
Dnes bychom měli být téměř kompletní, protože o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali následující poslankyně a poslanci: Markéta Adamová mezi 9 a 10 hodinou, Stanislav Grospič od 14.30 z pracovních důvodů, Pavel Havíř od 14.30 z pracovních důvodů, Ludvík Hovorka do 12 hodin z pracovních důvodů, Bohuslav Chalupa od 14.30 do 17.30 z pracovních důvodů, David Kádner celý den ze zdravotních důvodů, stejně jako Jiří Koskuba. Helena Langšádlová do 11 hodin z pracovních důvodů, Radka Maxová do 12 hodin z pracovních důvodů, na celý den Igor Nykl ze zdravotních důvodů, Pavel Plzák z důvodu zahraniční cesty, ze stejného důvodu paní místopředsedkyně Jaroslava Pokorná Jermanová, ze zdravotních důvodů se omlouvá Karel Pražák, z osobních důvodů Anna Putnová, z pracovních důvodů Jan Sedláček na celý den, Karel Schwarzenberg do 13 hodin z pracovních důvodů, Helena Válková od 9 do 10 hodin ze zdravotních důvodů.
Požádám vás o klid, aby stenografický záznam byl perfektní, abych mohl přečíst omluvy z dnešního jednání členů vlády. Předseda vlády z důvodu zahraniční cesty, Pavel Bělobrádek z pracovních důvodů, Daniel Herman z důvodu zahraniční cesty, Marian Jurečka z pracovních důvodů, Jan Mládek z důvodu zahraniční cesty, Svatopluk Němeček z pracovních důvodů, Karla Šlechtová z důvodu zahraniční cesty, Dan Ťok je také v zahraničí, Kateřina Valachová z pracovních důvodů, Lubomír Zaorálek na dopolední jednání a od 16 hodin z pracovních důvodů, ministr vnitra Chovanec se omlouvá od 9 do 14.30. To jsou omluvy na dnešní den.
Budeme pokračovat pevně zařazenými body, protože je středa dopoledne, tak bloku třetích čtení. Zatím je to tak, že jsou splněny zákonné lhůty pro body 166 - sněmovní tisk 411, 167 - sněmovní tisk 412, 168 - sněmovní tisk 413, 169 - sněmovní tisk 745, 170 - sněmovní tisk 746, 171 - sněmovní tisk 782, 17 - sněmovní tisk 812, bod 173 - sněmovní tisk 592, bod 174 - sněmovní tisk 588, bod 175 - sněmovní tisk 642, bod 176 - sněmovní tisk 658. Dále bod 177 - sněmovní tisk 650, bod 178 - sněmovní tisk 753 a bod 179 - sněmovní tisk 801. Odpoledne máme pevně zařazený bod 220 - Stanovisko Poslanecké sněmovny k rezoluci UNESCO.
Přihlášeného mám písemně ke změně programu pana poslance Jana Klána a vidím další přihlášené. Prosím, pane poslanče, máte slovo. (Hluk v sále.) A opravdu žádám sněmovnu o klid.
Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo. Hezké ráno, vážený pane místopředsedo, vládo, pane ministře, dámy a pánové. Jménem volební komise navrhuji pevné zařazení bodu 215 Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny na dnes ve 12.45. Jedná se o dohlasování přerušeného bodu, který jsme přerušovali na minulé schůzi. Je to potřeba pouze dohlasovat, abychom mohli pokračovat v procesu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan kolega Stanislav Huml. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Stanislav Huml: Děkuji. Také přeji dobré dopoledne. Pane předsedo, rád bych vás doplnil, máme už splněnou lhůtu i pro bod 202 pro třetí čtení, protože včera prošel druhým čtením tento tisk a nebyl tam žádný pozměňovací návrh, takže to už do garančního výboru znovu nemusí.
Dovolil bych si navrhnout, aby bod 202, což je návrh poslanecký, kterým se mění zákon 586, byl ve třetím čtení zařazen na dnes na 12.30 hodin.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: 12.20, ano? (Poslanec Huml: 12.30. Stíháme to i do 12.45 do voleb.) 12.30.
Ještě někdo k pořadu schůze? Budeme hlasovat podle návrhů tak, jak byly podány. Nejdřív ale konstatuji, že pan kolega Radek Vondráček má náhradní kartu číslo 15.
Nyní budeme hlasovat pevné zařazení bodu 215 na 12.45 - změna v orgánech Sněmovny.
Rozhodneme v hlasování číslo 26, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro toto pevné zařazení bodu. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 26 z přítomných 112 pro 95, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Nyní o návrhu pana poslance Humla, to znamená pevné zařazení bodu... k té dani na 12.30. To znamená ještě před změny v orgánech Sněmovny.
Rozhodneme v hlasování číslo 27, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 27 z přítomných 117 pro 83, proti 8. I tento návrh byl přijat.
Rozhodli jsme v tom případě, že od 12.30 se budeme zabývat těmito dvěma body. (Rušno v sále.) Můžeme pokračovat, protože se nezměnilo nic na pevně zařazených bodech ze třetího čtení. Budeme postupovat podle pořadu schůze. Nejdříve bod 166. Znovu žádám sněmovnu o klid. Jsme ve třetím čtení a budeme rozhodovat velmi vážné věci.
Prvním takovým návrhem je
166.
Vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti
/sněmovní tisk 411/ - třetí čtení
Prosím, aby u stolku zpravodajů zaujal své místo místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš a zpravodaj garančního výboru, to je rozpočtový výbor, pan poslanec Václav Votava. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 411/6, který vám byl doručen 9. září. Usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 411/7.
Nyní se táži navrhovatele pana místopředsedy vlády a ministra financí, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Pane ministře? Ano, máte zájem. (Opět hluk v sále.)
Nemohu dát panu místopředsedovi vlády ještě slovo, protože je tady nesmírný hluk. Žádám kolegy a kolegyně, kteří chtějí diskutovat něco jiného, než je tisk 411, aby tak činili v předsálí.
Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Dobrý den, děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, opět projednáváme balíček předpisů týkající se rozpočtové odpovědnosti. To znamená návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti a v návaznosti na něj návrh zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti a změnový zákon. Jak víte, jedná se o právní předpisy zastřešující národní rozpočtový rámec, ve kterém jsou definovány jeho hlavní principy a zásady. ***