(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vítám vás a zahajuji další jednací den 49. schůze naší Poslanecké sněmovny.

Žádám vás, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo požádal o vydání náhradní karty. Pan kolega Tejc má náhradní kartu číslo 5.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Ivan Adamec bez udání důvodu, Jan Bartošek z pracovních důvodů, Zuzka Bebarová Rujbrová z důvodu zahraniční cesty, Jiří Běhounek z pracovních důvodů, stejně tak Martina Berdychová, z osobních důvodů Jaroslav Borka, z pracovních důvodů Milan Brázdil, z důvodu zahraniční cesty Ivana Dobešová, z pracovních důvodů Radim Fiala, do 12 hodin i Ivan Gabal, Vlastimil Gabrhel, Pavla Golasowská, Milada Halíková, Olga Havlová, Jaroslav Klaška, z rodinných důvodů Petr Kudela, z pracovních důvodů Martin Lank, z osobních důvodů Květa Matušovská, bez udání důvodu Miroslava Němcová, ze zdravotních důvodů Igor Nykl, z pracovních důvodů Tomio Okamura, od 14.30 z pracovních důvodů Jana Pastuchová, z osobních důvodů Herbert Pavera, z pracovních důvodů Stanislav Pfléger, ze zdravotních důvodů Bronislav Schwarz, z pracovních důvodů Jiří Skalický, z důvodu zahraniční cesty Václav Snopek, ze zdravotních důvodů Miroslava Strnadlová, z pracovních důvodů Karel Šidlo, ze zdravotních důvodů Ladislav Šincl, z důvodu zahraniční cesty Dana Váhalová, z pracovních důvodů Vladislav Vilímec, ze zdravotních důvodů Václav Votava, z pracovních důvodů Vlastimil Vozka a Rostislav Vyzula, ze zdravotních důvodů Markéta Wernerová, z osobních důvodů Jan Zahradník a Jiří Zemánek a z pracovních důvodů Jiří Zlatuška.

Z členů vlády se na dnešek do 14.30 a od 16 omlouvá předseda vlády Bohuslav Sobotka, čili na interpelace tady bude. Z pracovních důvodů na celý den Andrej Babiš, Pavel Bělobrádek, Jiří Dienstbier, Michaela Marksová, Svatopluk Němeček, do 11.30 Martin Stropnický, od 11.30 Dan Ťok a z pracovních důvodů na celý den Kateřina Valachová. To jsou omluvy na dnešní den.

 

Dnešní jednání zahájíme bodem

259.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Jsou to odpovědi členů vlády na písemné interpelace, se kterými nesouhlasili jednotliví poslanci.

Teď mi byly doručeny další omluvy z dnešního rána, a to z pracovních důvodů Leoš Heger a Jana Fischerová, kterou tady ale vidím. Omlouvá se na odpolední jednání, dobře. Od 9 do 9.20 se omlouvá Karel Fiedler, Leo Luzar z pracovních důvodů od 11.30, Jan Klán od 11.30 do 13 hodin z osobních důvodů, paní poslankyně Rutová z osobních důvodů na dnešní jednací den a od 9 do 9.45 z pracovních důvodů Ondřej Benešík. Poslední omluva je od ministra Milana Chovance od 9 do 16 hodin, čili na ústní interpelace bude přítomen.

Jak jsem oznámil, budeme projednávat bod 259. První interpelací, kterou bychom se měli zabývat, je interpelace Zdeňka Ondráčka ve věci pěstounské péče v České republice. Michaela Marksová se omluvila, bod byl přerušen, zůstává tedy přerušen do její přítomnosti na dalším jednání.

Další interpelace, kterou bychom se měli zabývat, je interpelace pana poslance Petra Bendla ve věci kauzy Najmr na ministra zemědělství Mariana Jurečku. Pan ministr Jurečka tady omluvu nemá. Pan kolega Bendl požádal minulý týden o přerušení do přítomnosti ministra zemědělství, takže tuto interpelaci nechávám také přerušenou.

V tom případě přichází na řadu moje interpelace na předsedu vlády Bohuslava Sobotku, který je omluven, takže mi nezbývá nic jiného, než že bychom ji nechali, protože došlo k přerušení té interpelace, také přerušenou, s tím, že ale tentokrát musíme hlasovat, protože přerušena byla z důvodu uplynutí času. Takže nic jiného nezbývá, než že navrhnu přerušení odpovědi předsedy vlády Bohuslava Sobotky na moji interpelaci podle sněmovního tisku 864.

Problém ovšem bude v tom, že nemáme dostatečný počet poslanců. Budu muset počkat do chvíle, kdy nás bude alespoň 67. Já se pokusím zagongovat, jestli by kolegové a kolegyně došli. (Chvíli čeká.) Případně požádám kolegu Gazdíka, aby mě nahradil. (Výkřiky ze sálu: Odhlásit!) Já se nechám chvilku vystřídat a pokusím se zajistit, aby... (Střídání předsedajících.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré ráno, vy nemnozí, leč věrní. S přednostním právem se hlásí pan předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Přeji krásný dobrý den. Myslím si, že - aspoň podle stavu přítomných na tabuli - není příliš důstojné projednávat témata, která jsou dána písemnými interpelacemi. Písemné interpelace jsou jedním z hlavních nástrojů kontroly vlády Poslaneckou sněmovnou. Není příliš důstojné v tomto počtu ty věci projednávat. Proto prosím, aby se skutečně dostavili příslušní ministři, aby se dostavili poslanci a poslankyně do Poslanecké sněmovny. Dávám tomu ještě čtvrt hodiny. Potom avizuji, že si vezmu přestávku na poradu klubu KSČM v délce trvání dvě hodiny.

Děkuji. (Potlesk z lavic poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji za toto avízo. (Předsedající Gazdík a Filip se spolu radí.)

Vzhledem k nedostatečnému počtu přítomných přerušuji jednání Sněmovny na 10 minut do 9.19 hodin. Pak bude naše jednání pokračovat.

 

(Jednání přerušeno v 9.09 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP