(14.40 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji a do rozpravy se hlásí paní poslankyně Jírovcová Aulická. Prosím.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Protože jednáme, myslím si, o velmi důležité novele, která může napravit spoustu chyb a můžeme říct i křivd, dovolím si navrhnout, aby se zkrátila doba projednávání této novely na 30 dní. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Ano, děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím, tudíž obecnou rozpravu uzavírám. Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Předseda Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Není tomu tak, tudíž přistoupíme k hlasování. Ale dříve než tak učiníme, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se znovu zaregistrovali svými kartami.

 

V tuto chvíli zahajuji hlasování. Kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?

Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 90, přihlášeno 104 přítomných, pro 103. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru.

 

Předseda Poslanecké sněmovny nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Táži se, zda má někdo - pane zpravodaji, zkrácení lhůty se hlasuje úplně nakonec. Vím o tom, eviduji to. Táži se, zda se někdo hlásí s návrhem na přikázání dalšímu výboru. Paní poslankyně Černochová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Vzhledem k tomu, že ten návrh se týká příslušníků bezpečnostních a ozbrojených složek, tak si myslím, že bychom měli také určit výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Výbor pro obranu? (Posl. Černochová ze sálu: A pro bezpečnost.) Má ještě někdo jiný návrh? Není tomu tak, tedy budeme o tomto návrhu hlasovat.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti? Tento návrh byl zamítnut.

 

V tuto chvíli bychom měli hlasovat o výboru pro bezpečnost.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?

Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 92, přihlášeno 117 přítomných, pro 22, proti 42, i tento návrh byl zamítnut.

 

A nyní se vypořádáme s návrhem na zkrácení lhůty na projednávání ve výborech na 30 dní.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?

Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 93, do kterého je přihlášeno 118 přítomných, pro 97, proti 9. Tento návrh byl přijat a já končím projednávání tohoto bodu.

 

Poslanec Stanislav Huml: Já jsem chtěl jménem vysloužilců poděkovat.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Z dnešního odpoledního jednání od 14.00 do 19.00 hodin se z pracovních důvodů omlouvá pan premiér Bohuslav Sobotka.

 

Nyní přistoupíme k projednávání bodu

 

6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 121/2000 Sb., o právu
autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně
některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 724/ - druhé čtení

U stolku zpravodajů již sedí za vládu pan ministr kultury a zpravodaj pan poslanec Roman Procházka. Tento bod byl přerušen po vystoupení zpravodaje výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu pana poslance Romana Procházky.

Nyní prosím zpravodaje ústavněprávního výboru Radka Vondráčka, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, paní předsedající. Už to tu dnes zaznělo, že náš výbor si tento tisk přisvojil iniciativně, to nebývá tak časté. Následně na našem jednání 23. června se ústavněprávní výbor usnesl na tomto usnesení:

Po odůvodnění náměstkyně ministra kultury paní JUDr. Petry Smolíkové, zpravodajské zprávě poslance Radka Vondráčka a po rozpravě ústavněprávní výbor doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh schválila, za druhé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto návrhu zákona změny a doplňky, tak jak jsou uvedeny v bodu II tohoto usnesení. Za třetí pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a za čtvrté zmocnil zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona na schůzi ústavněprávního výboru.

Toť vše.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. V tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu, do které se s přednostním právem hlásí místopředseda sněmovny pan poslanec Petr Gazdík. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážená paní kolegyně, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, dostáváme se do druhého čtení zákona, který v posledních dnech vzbudil obrovskou kontroverzi zejména mezi obcemi, městy, drobnými živnostníky, vzbudil velkou kontroverzi také u audiovizuálních tvůrců, u producentských asociací, u majitelů kin a dalších profesních organizací, kteří s ním zásadním způsobem nesouhlasí.

V zákoně jde o poměrně velké peníze. A kolektivní správci, tak jak se v poslední době chovají, jak chtějí z roku na rok navyšovat platby OSA o 50 %, DILIA o takřka 30 %, to jsou čísla, která jsou naprosto neúměrná.

Velmi si vážím po projednání se všemi kluby i s panem ministrem, že je tady vůle k tomu, abychom zákon vrátili garančnímu výboru k novému projednání, kde by se zakomponovaly veškeré pozměňovací návrhy tak, aby tomu tak být nemohlo, aby zdražování kolektivních správců a neúměrná zátěž jak na podnikatele, zejména na ty drobné, tak na obce, mělo svoje hranice. Aby to byla maximálně např. výše inflace, trojnásobek výše inflace v posledních letech. Ale nechat volný průchod ve zdražování o desítky procent i do budoucnosti, si myslím, že je této Sněmovny nehodno a nedůstojno. Jsme zástupci občanů a máme bránit jejich práva. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP