(12.40 hodin)
(pokračuje Heger)

Karenční doba je jeden z mála motivačních prostředků, které máme k dispozici, a žádný účinný tolik není. Přemýšlejte tedy spíše o tom, jestli nějaký ještě do této situace nevnést, než tu dobu naprosto rušit. Garantujeme vám, že o 20 % znovu vzroste pracovní neschopnost. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Hegerovi. Další s faktickou poznámkou Josef Hájek, po něm pan poslanec Miroslav Opálka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, vždycky je myslím dobré, pokud může poslanec při schvalování zákonů využít své získané zkušenosti. A já jsem získal zkušenosti v hornictví z nemocenské velmi razantní, velmi významné. Já jsem zodpovídal za výrobu a před přijetím té karenční lhůty jsem se vždycky děsil letních měsíců, protože nemocenská byla 20 % a na těch pracovištích, kde se razily metry, bylo minimum pracovníků tři, normální bylo pět. Ti nosili ta stokilová železa. A když ti chlapi šli na lístek, hodili se marod, tak zůstávali ve trojici a my jsme je opotřebovávali. Samozřejmě nikdo ti ten plán nesníží, musel jsi ty tuny nakopat, metry vyrazit. Když bylo těch 20 %, tak první vstup, který snížil tu nemocenskou, bylo to, že začal nemocenskou platit stát a zaměstnavatelé. Tím nám klesla nemocenská asi o 5 %, protože chlapi přišli domů s výplatou, kde dostali 14 dní od zaměstnavatele, ale stát mu to dal za dva měsíce. Tak manželka řekla - tak kamaráde, příště marodit nejdeš, já nebudu čekat dva měsíce na výplatu, než mi dojde nemocenská od státu. Jak jsme dali první tři dny zdarma, tak nemocenská klesla na 5 % a všichni byli spokojeni. Zejména ti chlapi, kteří předtím pracovali ve trojce.

Druhá oblast, kterou jsme řešili, bylo dárcovství krve. Chlapi se vždycky v pátek rozhodli, že půjdou na krev, a ředitel potom řekl - kurňa šopa, buď se rozhodněte, že potíte krev pro šachtu, anebo pro stát. Já souhlasím s tím darujte krev, ale máte na to úterý, středa, čtvrtek, takže se diplomaticky s odbory dohodlo, že ano, darujte krev, je to nutné, je to potřebné, ale úterý, středa, čtvrtek.

Takže já si myslím, že z mého pohledu, a říkal tady kolega, že nemocenská se zneužívala, dneska na tom Paskově já jim rozumím. (Předsedající: Čas!) Vnímám to. Ale prostě skutečně, omlouvám se, ale budu hlasovat pro zamítnutí tohoto zákona. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Poslední faktickou poznámku pan poslanec Miroslav Opálka. Prosím, pane poslanče. A pardon, ještě ne, ještě pan poslanec Plzák.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji. Já vím, že karty jsou rozdány, ale chtěl jsem reagovat na kolegu Hegera. Já jsem tu nemorálnost neviděl v tom, o čem on tu hovořil. Já jsem viděl tu nemorálnost v tom, jak hodnotíme svoji karenční lhůtu, jak hodnotíme karenční lhůtu vůči občanům České republiky.

Jinak těch 20 % nárůst, to je jako poplašná zpráva, to bych byl velmi opatrný. A když pan poslanec hovořil, jak je složité určit, jestli ten člověk je, či není nemocný, tak bych chtěl říci, že je i složité určit u člověka, který není odborně znalý, jestli tím, že nepůjde na nemocenskou, si neublíží tak, že třeba pro ten systém a pro stát bude daleko dražší, než kdyby šel. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: S další faktickou poznámkou pan poslanec Pavel Plzák. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji. Já se všem omlouvám, vím, že jsme ve třetím čtení, a já jsem vždycky proti tomuhle hrozně brojil, ale tohle říct musím. Za prvé tady bylo řečeno, ať s tím něco dělá zaměstnavatel. Prosím vás, ten zaměstnavatel se vůbec nedoví, co tomu jeho zaměstnanci je, protože na té části neschopenky, která chodí, už dávno není diagnóza. A pokud zaměstnavatel žádá po lékaři sdělení, co vlastně tomu pacientovi je a jak dlouho asi bude nemocen, tak se to nesmí od nás dovědět. To je jedna věc, bod A.

Bod B, napadl mě druhý příměr. Bylo tady řečeno, že není morální, aby někdo ohrožoval své zdraví za mrzký peníz tím, že ho nedostane, a překonával se. Úplně druhý příměr je, že jsou zaměstnavatelé, kteří bonifikují zaměstnance, aby nebyli neschopní, a je to úplně stejná morální otázka - mám mu za mrzký peníz, abych něco dostal navíc, radši chodit také do práce nemocný? Je to tedy taky špatně?

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Plzákovi. To byl poslední přihlášený do obecné rozpravy. Jestliže se již nikdo další nehlásí, rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova paní navrhovatelky, případně paní zpravodajky. Není zájem.

Budeme tedy nejprve hlasovat o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu. Já přivolám naše kolegy z předsálí a všechny vás odhlásím. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí, tak jak byl přednesen.

Zahajuji hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu zákona. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 85, přihlášeno je 158 poslanců, pro 81, proti 63. Návrh na zamítnutí byl přijat.

 

Je tady zájem o kontrolu hlasování. (Probíhá kontrola výsledků hlasování.) Tak zdá se, že... Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Šidlo: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, stalo se mi to vlastně poprvé, jsem už tady přes deset let. Hlasoval jsem proti zamítnutí, a na sjetině mám pro. Zpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Budeme tedy hlasovat o námitce, kterou přednesl pan poslanec Šidlo.

Zahajuji hlasování o námitce, kterou přednesl pan poslanec Šidlo. Kdo je pro námitku, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování 86, přihlášeno 161 poslankyň a poslanců, pro 152, proti 2. Návrh byl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat znovu o návrhu na zamítnutí. Odhlašuji vás všechny, prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Zahajuji hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu zákona. Kdo je pro návrh na zamítnutí, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 87, přihlášeno je 161 poslankyň a poslanců, pro 81, proti 72. Návrh byl přijat.

 

Tak a je tady nová námitka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já se opravdu omlouvám, stroj přestal fungovat, takže já nenastartoval. Omlouvám se. Děkuji mockrát.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se také omlouvám, ale vy musíte... Pane poslanče, neslyšel jsem o tom, že byste chtěl zpochybnit hlasování, přestože stroj přestal fungovat, tak to prosím sdělte Sněmovně.***




Přihlásit/registrovat se do ISP