(11.40 hodin)
(pokračuje Lank)
Dále cituji: "V dané lokalitě probíhala pokojná demonstrace v počtu přibližně 10 tisíc osob. Hlavním úkolem rozmístěných hlídek Policie České republiky bylo v celém zájmovém prostoru dohlížet na dodržování veřejného pořádku a předcházet vzniku hmotných škod a zranění osob. V tomto případě Policie České republiky nemohla akceptovat žádost redaktora Českého rozhlasu o střežení přenosového vozu. Policie České republiky by byla nucena zasáhnout při přímém ohrožení zdraví, majetku nebo rušení veřejného pořádku. Ovšem v případě, kdy je umístěn přenosový vůz včetně techniky umístěné mimo tento vůz do prostoru, kde lze očekávat zvýšený pohyb osob, je namístě, aby si střežení zajistil Český rozhlas vlastními silami. Vzhledem k tomu, že nedošlo k ublížení na zdraví, škodě na majetku ani k rušení veřejného pořádku, nelze jednání neznámého muže vyhodnotit jako protiprávní nebo vyžadující zákroku Policie České republiky."
A přesně tomuto, aby se to pak takto dezinterpretovalo, aby se objevovaly nejrůznější spekulace, co se tam stalo, a v podstatě nejrůznější pomluvy, chceme zabránit tím, že předkládáme naše pozměňovací návrhy, které jednak mají dávat možnost se akreditovat, nebo respektive povinnost se akreditovat s tím, že samozřejmě redaktor může přijít kamkoliv, akorát pak ten pořadatel nemůže ručit za to, co se tam stane, když o tom člověku ani neví. Měli jsme na demonstraci vyčleněný prostor, který byl střežený, a kdyby se přenosový vůz umístil do něj, nikomu se nic nestane.
A druhá věc, která na to reaguje, na události, které se děly, a hlavně na jejich následnou medializaci, je náš druhý pozměňovací návrh, aby policie vydala oficiální zprávu, kde bude jasně dáno, a budou to mít všechna média k dispozici, kolik tam bylo lidí, co se tam stalo a co se tam nestalo.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Dále do rozpravy? Pokud se nikdo další do rozpravy nehlásí, tak rozpravu končím. Zeptám se pana ministra, zda si přeje závěrečné slovo. Není tomu tak. Pan zpravodaj si závěrečné slovo také nepřeje. V tom případě přistoupíme k hlasování. Teď prosím pana zpravodaje, aby nám navrhl proceduru.
Poslanec Vlastimil Vozka: Pane předsedo, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, ústavněprávní výbor se zabýval souhrnem pozměňovacích návrhů, které máte ve sněmovním tisku 510/3, který tedy přijal usnesení č. 213 a doporučil Sněmovně hlasovací proceduru, která je následující.
Vzhledem k tomu, že nebyly načteny žádné návrhy technických úprav, tak o nich není nutno hlasovat, stejně jako o zamítnutí zákona. Prvním hlasováním navrhuje ústavněprávní výbor hlasovat návrhy A, to znamená návrhy ústavněprávního výboru A1 až A13, druhým hlasováním návrhy B, tedy návrhy B1 a B2, jak se tady již k nim předřečníci hlásili, to znamená návrhy pana poslance Martina Lanka, a hlasováním třetím návrhy C pana poslance Martina Plíška, návrhy C1 až C5. A následně návrh zákona jako celek. Tolik tedy k proceduře.
Předseda PSP Jan Hamáček: Zeptám se, zda má někdo jiný návrh nebo si přeje jiný postup. Není tomu tak. V tom případě vás nejprve odhlásím, protože je tady žádost o odhlášení. Prosím o novou registraci.
Budeme hlasovat nejprve o proceduře.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem procedury, jak ji přednesl pan zpravodaj. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 472, přihlášeno je 149, pro 149, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Budeme tedy hlasovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Prosím, pane zpravodaji, první návrh a stanovisko.
Poslanec Vlastimil Vozka: Děkuji. Takže návrh A na první hlasování je o usnesení garančního ústavněprávního výboru, kde je souhrnně 13 návrhů, které jsem podrobně komentoval ve druhém čtení a věnoval se jim ve svém vystoupení pan kolega Tejc. Návrh ústavněprávního výboru je návrh A. Doporučuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Souhlas.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 473, přihlášeno je 149, pro 133, proti nikdo. Návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Vlastimil Vozka: Děkuji. Takže nyní můžeme postoupit k druhému hlasování, což bude hlasování o pozměňovacích návrzích pana poslance Martina Lanka, které zde již také představil, jde o akreditaci médií a zprávy o konaném shromáždění. Ústavněprávní výbor nedoporučuje.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Nesouhlas.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 474. Přihlášeno je 150, pro 7, proti 101. Tento návrh nebyl přijat. Další prosím.
Poslanec Vlastimil Vozka: Děkuji. Třetím hlasováním budeme rozhodovat o pozměňovacích návrzích pana poslance Martina Plíška, o kterých zde také hovořil. Ústavněprávní výbor nedoporučuje.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Nesouhlas.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování pořadové číslo 475, přihlášeno je 151, pro 16, proti 124. Tento návrh nebyl přijat.
Mám za to, že jsme hlasovali o všech pozměňovacích návrzích.
Poslanec Vlastimil Vozka: Ano, hlasovali jsme o všech pozměňovacích návrzích a zbývá hlasování o zákonu jako celku.
Předseda PSP Jan Hamáček: V tom případě přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 510, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou." Ještě prosím stanoviska. (Zpravodaj: Ústavněprávní výbor souhlasí. Ministr: Souhlas.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování pořadové číslo 476. Přihlášeno je 154, pro 114, proti 17. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi. Končím bod 171.
Otevírám bod
172.
Vládní návrh zákona o některých přestupcích
/sněmovní tisk 554/ - třetí čtení
Pan ministr zůstává a prosím za garanční výbor, tedy ústavněprávní, pana poslance Lukáše Pletichu, který je zpravodajem, a dokonce je v roli i zpravodaje za výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny v tisku 554/5, ten byl doručen 13. dubna tohoto roku. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako tisk 554/6.
Zeptám se pana ministra, zda chce vystoupit před otevřením rozpravy. Není tomu tak, rozpravu tedy otevírám a nemám do ní žádnou přihlášku. Pokud to tak skutečně je, rozpravu končím a zeptám se... Já jsem sice řekl, že rozpravu končím, ale pokud nebude námitek ze Sněmovny, tak pan poslanec Benda se hlásil ještě předtím, než jsem tuto formulku vyřkl. Takže jsme v rozpravě a pan poslanec Benda má slovo. ***