(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 44. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Já bych vás chtěl informovat, že hlasuji s kartou číslo 3.

O omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci, poslankyně a členové vlády: paní poslankyně Adamová - osobní důvody, pan místopředseda Bartošek - zahraniční cesta, pan poslanec Běhounek od 12.30 do 15.00 - pracovní důvody, paní poslankyně Bohdalová - zahraniční cesta, paní místopředsedkyně Jermanová - zahraniční cesta, pan poslanec Karamazov - zahraniční cesta.

Prosím levou stranu o klid. Děkuji.

Pan poslanec Koníček od 9.30 do 14.00 - pracovní důvody, pan poslanec Mackovík - pracovní důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Opálka - zdravotní důvody, paní poslankyně Semelová - zahraniční cesta, pan poslanec Schwarzenberg do 13 hodin - pracovní důvody, pan poslanec Skalický - pracovní důvody, pan poslanec Vácha - osobní důvody, pan poslanec Váňa od 11 hodin - pracovní důvody, pan poslanec Zemánek od 14.30 hodin - zdravotní důvody, pan poslanec Zlatuška - zahraniční cesta. (V sále je velký hluk.)

Z členů vlády se omlouvá pan předseda vlády od 11.15 do 15.00 - pracovní důvody, pan vicepremiér Babiš bez udání důvodu, pan ministr Brabec z dopoledního jednání - pracovní důvody, pan ministr Jurečka - zahraniční cesta, pan ministr Stropnický - pracovní důvody, paní ministryně Šlechtová - pracovní důvody, pan ministr Ťok - pracovní důvody, paní ministryně Valachová - pracovní důvody a pan ministr Zaorálek - pracovní důvody. Tolik tedy omluvy.

Než přistoupíme k pevně zařazeným bodům, mám zde jednu přihlášku s přednostním právem - pan předseda Černoch. Prosím.

 

Poslanec Marek Černoch: Dobré dopoledne, dámy a pánové.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové - promiňte, pane předsedo - já vás žádám o klid ve sněmovně. Děkuji. Prosím.

 

Poslanec Marek Černoch: Vypsat referendum je otázka odvahy, referendum o vystoupení z Evropské unie je otázka odvahy. Je to o odvaze lídrů národa nenechat si nic diktovat, nenechat se tlačit do kouta. A nyní již bojujeme bitvu o to, jestli budeme suverénním státem, nebo pouhým vazalem bruselských pokynů. Za své zájmy se musíme prát sami, protože nikdo jiný to za nás neudělá.

Tím, že nám Evropská unie vnutila bezvízový styk a imigrační kvóty, jsme reálně přišli o samostatnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Pokud ukrajování suverenity členských států Evropské unie dříve probíhalo po kousíčkách, nyní zažíváme brutální -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, hladina hluku je neúnosná. Pokud se neztišíte, přeruším jednání Sněmovny. Prosím, usaďte se, nediskutujte a poslouchejte pana předsedu Černocha.

 

Poslanec Marek Černoch: Ptám se premiéra a naší vlády, co všechno by Evropská unie musela udělat pro to, aby se jí naše vláda postavila. A nesmyslné výkřiky do novin, za kterými nestojí reálné kroky, jsou k ničemu.

Proto bych si dovolil navrhnout zařazení po třetích čteních jako první bod projednání našeho návrhu referenda o vystoupení z Evropské unie. Je to číslo 620. Děkuji za podporu.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dále k pořadu schůze žádné přihlášky nemám. Budeme tedy hlasovat. Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já bych chtěl reagovat jednak na včerejší hlasování a před dnešním hlasováním také vysvětlit pozici, protože k mému překvapení interpretace politické dohody, která tady včera existovala, to znamená, že každý klub si navrhne do programu jeden svůj bod a ostatní to podpoří, což je standardní politická dohoda a nevybíráme si, který klub navrhne který svůj zákon, tak jsem včera odpoledne, večer, dneska ráno četl s překvapením, kdo všechno je připraven podpořit referendum o vystoupení z Evropské unie. A tomu se říká nepochopení. Já budu optimista, budu se tvářit a budu věřit tomu, že to je jenom z neznalosti, a ne úmysl.

Takže úplně jasně na mikrofon: My jsme jako náš klub včera dodrželi politickou dohodu, hlasovali jsme pro zařazení všech bodů, které jednotlivé opoziční kluby si vybraly na program. To ovšem neznamená, že budeme hlasovat pro ten návrh zákona. My jsme tedy včera - projednávali jsme - stihli jsme jenom tři návrhy zákonů, u dvou jsme my jako opoziční strana navrhli zamítnutí, u toho třetího ne, ten byl náš, a u návrhu kolegů z Úsvitu, když jsme podpořili ten návrh na zařazení do programu, jsme jasně říkali, že v prvém čtení podpoříme zamítnutí. A to je podle mě legitimní.

Takže já bych chtěl na vysvětlenou - já jsem viděl, že i pan předseda Hamáček to vysvětloval na twitteru, ale ne všichni s twitterem pracují. Jestli jsem proti nějakému návrhu nebo pro nějaký návrh, tak se mohu vyjádřit pouze v okamžiku, kdy o tom návrhu hlasuji. A já dlouhodobě kritizuji, když se někdo bojí o něčem hlasovat. To, že něco zařadíme, nám dává jenom šanci, abychom, až skončí diskuse, hlasovali a jasně vyjádřili svým hlasováním postoj k tomu návrhu zákona. Výsledky hlasování jsou veřejné, každý si to může potom přečíst, jak kdo postupoval, co kdo říkal v rozpravě a jak kdo hlasoval. To ovšem není žádný důvod k tomu, abychom nechtěli projednávat ty návrhy zákonů, u kterých jsme připraveni hlasovat proti, protože je velmi pohodlné o tom zákonu vlastně nehlasovat. Mnohem lepší je o něm hlasovat, vyjádřit se hlasováním a rozhodnout.

Já vím, že to říkám těm, kteří to vědí, ale nejsme jediní, kdo sleduje program v Poslanecké sněmovně, vystupování, tak jednak pro ty, kteří komentují a vytvářejí diskusi ve veřejném prostoru, aby rozlišovali, když někdo je pro zařazení bodu, tak to vůbec neznamená, že pro ten zákon bude hlasovat. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane předsedo, za vaše vystoupení, se kterým se plně ztotožňuji.

Prosím pana předsedu Faltýnka.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, kolegyně, kolegové. Já k témuž tématu pouze jednu větu. Podepisuji se pod to, co řekl kolega Stanjura. Náš názor jako hnutí ANO je naprosto totožný.

Já jsem byl překvapen dnes ráno, když mi volal jeden nejmenovaný novinář a říkal: Vy jako hnutí ANO jste pro vystoupení z Evropské unie? Já jsem říkal: V žádném případě, pane kolego, ale když si nastudujete, jak to včera proběhlo, kdy na grémiu byla učiněna dohoda politických subjektů ve Sněmovně, že zařadíme do opozičního okénka body, které jsou ale již v pořadu schůze, podotýkám, které jsou v pořadu schůze, a tento bod tady je zařazen, tak proto jsme ho samozřejmě podpořili, protože taková byla dohoda. Respektovali jsme požadavky všech poslaneckých klubů ve Sněmovně, bez ohledu na to, jak potom dopadne konečné hlasování.

Tolik jenom za nás. To, co řekl kolega Stanjura, plně podepisuji a podporujeme.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní pan předseda Černoch, potom pan předseda Mihola.

 

Poslanec Marek Černoch: Já bych tedy rád poděkoval, že podporujete zařazení tohoto bodu, abyste ho mohli čestně zamítnout. Já si myslím, že si nerozumíme. Tady nejde o to, jestli jste pro vystoupení z Evropské unie, ale o vypsání referenda. Bavíme se o referendu, tedy o vyjádření občanů, zdali si přejí vystoupit z Evropské unie. A my to považujeme za zásadní krok. Protože jestliže včera zazní informace, že Evropská unie přijme bezvízový styk s Tureckem, i když Turecko nesplní veškeré požadavky, které po Turecku byly, tak to bereme jako závažný krok směrem k tomu, že Turecku prostě bude umožněn bezvízový styk.

Není to tak dlouho, kdy se zde hlasovalo o bezvízovém styku s Tureckem, kdy Poslanecká sněmovna se usnesla na tom, že vláda má odmítnout bezvízový styk. To, že vláda pak poslala zprávu a vzkaz, že nebude respektovat Poslaneckou sněmovnu, tak dalším krokem, který by měl být jako první, je vyjádření občanů, zdali si přejí setrvávat v Evropské unii za těchto okolností, nebo ne.

To je ten návrh. A jestliže se včera neprojednal, bylo opoziční okénko, které si myslím, že bylo zhruba po čtvrt roce a možná delší době, tak si myslíme, že by bylo velmi dobré, aby se náš návrh projednal dnes, a proto jsme ho navrhli jako první bod po třetích čteních. Děkuji.

A jakým způsobem se k tomu postavíte nebo nepostavíte, to už je potom na vás a na vaší zodpovědnosti vůči občanům. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP