(18.20 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Takže v tomto opozičním mikrookénku přesto si myslím, že ten návrh není dobře. A zkuste mi říct, jestli to platí obecně, jak říkal pan zpravodaj, nebo jenom ve vybraných městech. A skutečně si myslím, že znova to je pravomoc, kterou města a obce nepotřebují, a to jsem byl osm let primátor hrdého slezského města a uměli jsme žít i s tím, že jsme tuto vyhlášku neměli a neměli jsme ani vyhlášku o zákazu popíjení alkoholických nápojů na veřejnosti a mnohé jiné vyhlášky. Znám jedno nejmenované město ve svém Moravskoslezském kraji, kde mají vyhlášku, která trestá zahrádkáře a majitele trávníků, pokud málo často sekají svou trávu na svém privátním pozemku. A já naopak jsem pro to, abychom to nechali přirozenému běhu - a aby obchodníci... Pokud to tak vadí těm lidem, tam nenakupují a ten obchodník zkrachuje a bude to takhle jednoduše vyřešeno.

Naopak bychom mnohem častěji měli používat tam, kde zasahuje veřejná správa, například ve veřejné dopravě, anglické názvy. Já jsem si například v pražském metru nikdy nevšiml, že by bylo next stop, a to v Asii si přečtu. Mají tam sice jejich čínské znaky, ale také si tam přečtu v angličtině, kdy bude příští stanice. Takže tohle je věc, kde můžeme naopak ulehčit život turistům v ČR, aby se sem vraceli a aby své peníze utráceli u nás, a ne tímto návrhem zákona. Dobře, obec to vydá a co bude dál? Budou chodit městští strážníci a budou dávat pokuty? Majitel řekne ja něpanimaju a pokutu buď zaplatí, nebo nezaplatí. Já prostě nevím.

Zkuste mě přesvědčit nějakým pádnějším argumentem. Protože vy říkáte, že to je nápad z Karlových Varů, tomu já rozumím, ale přesto si myslím, že naše legislativa, náš právní řád žádný takový návrh zákona nepotřebuje. Nebo nám zkuste popsat, když to bude fungovat, co se vlastně zlepší, jak se to bude pokutovat, jak se to bude vymáhat, kolik to bude stát úředních sil, a je jedno, jestli to je státní správa, nebo samospráva.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Stanjurovi a nyní předseda klubu TOP 09 František Laudát, poté ještě zástupce navrhovatelů. Prosím.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Směrem k panu předsedovi klubu ODS. Já vám tady nebudu dělat přednášku, že trošku netušíte, že z 90. let minulého století jsme se posunuli někam jinam a že jsou věci, které si asi zasluhují nějaký přístup. Jsme v ČR a myslím si, že je normální, že by se tady měli lidé cítit jako doma, a jestliže sem tam někde, a je to na vůli samosprávy, cítí, že se tam někdo naváží a snaží se tam vnucovat své pořádky... Vy tady velmi brojíte proti migraci, tak to dělejte důsledně.

Směrem k panu předsedovi Pilnému, kterého si jinak vážím. Byl bych rád, kdyby ta samá stanoviska, byť občas se v rámci možností a v mezích mírného pokroku vymezujete proti některým ať už levičáckým návrhům, a vaše hnutí je velmi podivné. Já jsem tady několikrát úporně prosil, abyste nepřidávali zcela nové zákony, které jsou úplně zbytečné. Tohle je novela stávajícího zákona, anžto jak vás tak pozoruji, tak vaše hnutí je v pondělí, v úterý, bych řekl, velmi pravicové. To se ani neschvalují žádné zákony, maximálně od úterka první, výjimečně druhé čtení. Ve středu jste středoví, takže člověk neví, a to už je třetí čtení, co od vás čekat. A čtvrtek, pátek jste levicoví. Hodně zákonů se ve třetím čtení schvaluje v pátek, takže podle toho to také vypadá, tudíž jste levicové hnutí.

Já si myslím, že tady není namístě, a poprosil bych pana předsedu ODS, aby se přece jenom někdy, když mluví, už také trošku zamyslel, že jeho projevy jsou, tak jak tady předvedl, zbytečně redundantní. A on jako informatik ví dobře, co je redundance. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Teď mám dvě faktické poznámky, a to pana poslance Stanjury a pana poslance Pilného. Pak je řádně přihlášená zástupkyně navrhovatelů. Prosím, máte slovo k faktické poznámce, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pro pana předsedu poslaneckého klubu TOP 09 prostřednictvím pana místopředsedy. Za prvé, nejsem předseda ODS, máme lepšího předsedu ODS, než bych byl já. Za druhé vím, co to je redundantní, ale někdy také platí, že opakování je matka moudrosti. Místo abyste použili nějaký solidní argument, proč je to dobře, tak říkáte, že mluvím zbytečně. Když poslouchám tu reakci, tak bohužel máte pravdu. Mluvil jsem zbytečně. Já jsem myslel, že se nad tím zamyslíte. A vyčítat nám, kteří se nebojíme používat slovo jako vlastenec, národní zájmy, zájmy ČR, nám kteří nejsilněji hájíme naše národní zájmy proti eurofederalistům a eurohujerům, je poměrně úsměvné. To skutečně není pravda.

Ale tohle je oblast privátního podnikání a tam stát nemá zasahovat. Příště budete říkat, který fond tam má být, který jazyk má být větším písmem, který má být první, který má být druhý a který má být třetí. K čemu to je? K čemu to je? Zkuste mi říct, pane předsedo, ne prostřednictvím, ale přímo přes mikrofon, k čemu je to dobré. Já jsem přesvědčen, že dneska trošku suplujeme práci vládních poslanců. Vidíte, jak jsme zodpovědná opozice. Navrhli jsme zamítnutí opozičního návrhu KSČM, protože ten je úplně špatný, a navrhujeme zamítnutí opozičního návrhu TOP 09, který je zbytečný. Je tedy mnohem méně škodlivý než ten předchozí návrh zákona, když už tak rozdávám opozičním stranám, abych byl spravedlivý. To je mnohem horší návrh. A to, že to vůbec máme ve druhém čtení, je tedy vina sociálních demokratů, kteří teď nevědí, jak z toho ven, protože slíbili zaměstnavatelům, že to moc podporovat nebudou, ale kdyby se k nám připojili v prvém čtení, k nám a k poslancům hnutí ANO a TOP 09 -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, přihlásil jste se k faktické poznámce, prosím...

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Na to jsem úplně zapomněl a děkuji za připomenutí. (Pobavení.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím. Nyní tedy ještě pan poslanec Pilný také k faktické poznámce a poté předseda klubu KSČM Pavel Kováčik také k faktické poznámce. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem velice rád, že se konečně ve Sněmovně objevila pravicová strana. Po tom, co byl do druhého čtení propuštěn zákon, který dává třetinu zaměstnanců do dozorčích rad u soukromých podniků, který byl propuštěn také hlasy TOP 09 a ODS, jsem nabyl dojmu, že pravicová strana tady není. Jsem rád, že aspoň jedna se objevila, je to ODS a děkuji za to.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byl pan poslanec Pilný, který dodržel čas k faktické poznámce. Nyní tedy pan poslanec Kováčik také k faktické poznámce a kolega Stanjura se hlásí ještě jednou. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane předsedající. Paní a pánové, už jsem se bál, že tady dneska bude nuda. Není. Mě velmi těší, že konečně se ozval pan předseda klubu ODS s kritikou komunistického návrhu na ono placení prvních tří dnů nemocenské, tedy na návrat toho, aby se platily první tři dny nemocenské, tak jako tomu kdysi bývalo, to znamená na návrh, který je výrazně prozaměstnanecký, na návrh, který, jak již bylo řečeno, je i součástí koaliční dohody, byť s podmínkou. A skoro bych řekl, že to, že pan předseda Stanjura tady opakovaně řekl, že způsobili zamítnutí tohoto návrhu, že je velmi špatný, že jej kritizují od počátku, tak pro nás to zní jako pochvala a jsme přesvědčeni, že to děláme doopravdy dobře. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Prosím i ty, kteří mají přednostní právo, aby své diskusní příspěvky vedli k věci. Nyní pan předseda Stanjura zase k faktické poznámce. (Posl. Kováčik: To bylo k věci.) Já to chápu, ale... Prosím, pane předsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Jenom pro pořádek, reaguji podle jednacího řádu na vystoupení pana předsedy hospodářského výboru pana poslance Pilného.

My jsme to nepodpořili. Podívejte se na sjetinu. My jsme s vámi nehlasovali pro zamítnutí. My jsme snížili kvorum, ať si to rozdáte se svými koaličními partnery sami, že vám ten zápas nebudeme pískat. Ale jasně jsem v rozpravě říkal, a na tom se nic nezmění ani ve druhém čtení, že my nejsme v žádném případě pro to, aby v soukromých společnostech stát nařizoval, jaké má být složení dozorčích rad. Byli jsme to my za naší vlády, za naší sněmovní většiny, kdy jsme to z toho zákona dostali. Na tom se nic nezměnilo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP