(17.50 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru vnitra Milanu Chovancovi. Pan zpravodaj má své závěrečné slovo. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Bronislav Schwarz: Děkuji. Pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já jsem také poslouchal všechna vystoupení, jak kolegyni Černochovou, kolegu Lanka, kolegu Korteho, tak samozřejmě jsem poslouchal i faktické poznámky pana Chalupy, Klučky a Grospiče. A musím vám říct jako zpravodaj, že nic, co jste povídali nebo o čem jste naznačovali, že vidíte problém, nebo jste to pochválili, tak nic není v rozporu, aby to nešlo projednat, podle mého názoru prosím, ve výborech, tam, kam zákon pošleme, nebo budeme se snažit poslat. A není nic v rozporu, kam bude směřováno, nebo kam bude směřován zákon, co by měl vylepšit. Není to rozpor se zakotvením právního řádu - komplexní přehledné právní úpravy tohoto zákona, když se odstraní naše současná úprava. Není nic v rozporu, že stanovíme jasné podmínky bezpečnostní činnosti. Ani když kolega Korte prostřednictvím pana místopředsedy mluvil o tom, tak v tom rozpor nevidím. Není nic v rozporu se zavedením oprávnění podnikat v oblasti komerční na základě licence, kde nikomu z vás ani nevadilo těch deset let. Pak samozřejmě není problém v oblasti podnikání, když budu mít bezpečnostní agenturu sám pro sebe, pro svou vlastní činnost, tak nikomu nevadilo, což je také správně, že budeme eliminovat, nebo tento zákon může a eliminuje nespolehlivé podnikatele v oblasti právě bezpečnostní činnosti. Stanovuje jasné kvalifikační předpoklady provozovatele bezpečnostní služby. Atd. atd. A což je důležité, i pan kolega Korte o tom mluvil - tento zákon sám vymezuje i přestupky a správní delikty v oblasti bezpečnostní činnosti a sankce za ně ukládané. Včetně odebírání licencí, které budou udělovány.
Já si myslím, že tohle je důležité, protože ten zákon je životaschopný. Připravoval se opravdu - nebudu říkat dva, tři, ale já si myslím, že kolem deseti let. Ti, co na tom měli zájem, si o tom povídali, diskutovalo se a jsem rád, že vaše vystoupení nebyla v rozporu s cíli tohoto zákona, který bychom měli uvést v život.
To je všechno, pane místopředsedo.
A jako zpravodaj bych jenom zopakoval ještě závěrem, že byla tři vystoupení, padly dva návrhy. Jeden návrh na prodloužení ve výborech o 30 dnů, kdy pan ministr řekl, že jako předkladatel souhlasí, tak tady nevidím problém. A druhý návrh byl od kolegy Lanka, kdy chce tento zákon vrátit k dopracování. Jiný návrh prosím, pane místopředsedo, nepadl.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji. V závěrečném slově jste i shrnul návrhy na hlasování. První návrh, který musíme rozhodnout, je návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování, a to ještě předtím, než budeme hlasovat o dalších návrzích. Já zagonguji, aby všichni věděli, že budeme rozhodovat. Odhlásím vás. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.
O návrhu pana poslance Lanka na vrácení rozhodneme v hlasování číslo 356, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro vrácení. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 356, z přítomných 127 poslanců pro 5, proti 104. Návrh nebyl přijat.
Můžeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejdříve pro garanční výbor. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro bezpečnost jako výboru garančnímu. Má někdo jiný návrh jako garanční výbor? Není tomu tak. (Reakce na otázku z pléna:) Garanční.
Rozhodneme v hlasování číslo 357. Zahájil jsem hlasování číslo 357 a ptám se, kdo je pro to, aby garančním výborem byl výbor pro bezpečnost. Kdo je proti?
Děkuji vám. Hlasování pořadové číslo 357, z přítomných 128 pro 126, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání jako garančnímu výboru výboru pro bezpečnost.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalším výborům. Paní poslankyně Černochová se hlásí do rozpravy, pan kolega Korte další.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji. Pane místopředsedo, já si dovoluji ještě navrhnout, aby byl tento návrh zákona postoupen do dalších výborů, a to do výboru pro obranu a do ústavněprávního výboru.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Pan kolega Korte - nemá zájem. Pan poslanec Votava má návrh. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, byť rozpočtový výbor si nemůže stěžovat na nedostatek práce, přece jenom si dovolím požádat o přikázání rozpočtovému výboru, protože se tento zákon také týká pojištění, resp. oblasti pojišťovnictví. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. To jsou tři návrhy na projednání v dalších výborech. Budeme hlasovat jednotlivě podle pořadí.
V hlasování číslo 358 rozhodneme o přikázání výboru pro obranu. Zahájil jsem hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 358 z přítomných 130 pro 96, proti 19. Návrh byl přijat.
Nyní budeme hlasovat o přikázání výboru ústavněprávnímu, a to hlasováním pořadové číslo 359. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 359, z přítomných 130 pro 106, proti 7. Návrh byl také přijat.
Poslední návrh na hlasování o přikázání je rozpočtový výbor. V hlasování 360, které jsem zahájil, se ptám, kdo je pro rozpočtový výbor. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 360, z přítomných 131 poslance, pro 127, proti nikdo. Návrh byl také přijat.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání jako dalším výborům výboru pro obranu, výboru ústavněprávnímu a rozpočtovému výboru.
Nyní tady máme návrh vzešlý z rozpravy o prodloužení lhůty k projednání o 30 dnů. S návrhem vyslovil souhlas předkladatel ministr vnitra, je to tedy hlasovatelný návrh s tím, že o něm rozhodneme v hlasování 361, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro prodloužení lhůty k projednání. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 361, z přítomných 131 poslance pro 105, proti 12. I tento návrh byl přijat. Lhůta k projednání u tohoto tisku byla prodloužena o 30 dnů, tedy na 90 dnů.
Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 50.
Dalším bodem našeho jednání je bod číslo
56.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti,
výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů, a zákon
č. 83/2013 Sb., o označování a sledovatelnosti výbušnin pro civilní použití
/sněmovní tisk 653/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh za ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka uvede pan ministr vnitra Milan Chovanec. Ještě než vám dám slovo, pane ministře, požádám pana poslance Martina Novotného, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. Pane ministře, máte slovo. ***