Neautorizováno !


(18.30 hodin)
(pokračuje Černoch)

Ptám se dále, proč se vyplácejí stovky tisíc měsíčně na odměnách manažerů a ředitelů státních firem. Proč když skončí, dostávají zlaté padáky?. To jsou peníze, na které by se měl pan ministr Babiš zaměřit, do toho by se mělo sahat a zatím jsem neviděl, že by se něco takového stalo.

Když říkáte, jak vám jde o lidi, proč do dnešního dne nebyly zvýšeny důchody, kdy se zvedl důchod, ale o minimální částku? Proč se nezvyšují platy zdravotním sestrám, policistům, hasičům? Já si myslím, že je v tomto směru potřeba udělat také systémový krok, a je to na vás. Vy jste vláda a vy máte tu možnost, tak to udělejte! Zvedněte lidem důchody! Ne aby se jim dal jednorázový příspěvek.

Mluvil jste tady, pane ministře, o vážné migrační krizi a impotentních politicích, ale vy sám jste v létě řekl, že migranty potřebujeme. Sám jste řekl, že ČR se nebude bránit žalobou u Evropského soudního dvora, protože bychom přišli o dotace. Vaše strana včera po šíleném útoku v Bruselu hlasovala proti návrhu Úsvitu na usnesení, které má chránit občany ČR. Je to vaše vláda a pan premiér Sobotka, který bez uzardění odsouhlasí bezvízový styk s Tureckem, povinné kvóty, obnovení přístupových rozhovorů Turecka do EU. Proč jste nepodpořili náš požadavek na vyčlenění prostředků na nábor tří tisíc policistů? Těch otázek je spousta.

Vy jste mluvil k občanům a já k nim za Úsvit budu mluvit také, protože my chceme, aby se seniorům opravdu zvedly důchody, a ne o 40 korun, ale o víc peněz. Ti lidé pracovali, platili daně a mají právo na klidný život. Chceme, aby postižení se nemuseli prosit o příspěvek jenom proto, že neměli v životě tolik štěstí, a já mluvím, teď, v tuto chvíli, ze své vlastní zkušenosti, z rodinné zkušenosti. Vím, co to znamená komise, kde ti lidé vám říkají, ale vždyť tomu člověku nic není, vždyť pořád má jednu ruku, tak ještě může pracovat, nepotřebuje příspěvky. A to je realita. Paní kolegyně se tady teď na mě trošku tváří zvláštně, ale to je realita. (Dotyčná je překvapena.) Ale já jsem to zažil. Zažil!

A proč se nedělá více pro živnostníky? Proč se nedělá více pro to, aby nebyli tolik zatěžováni byrokracií?

Jak říká můj kolega Lank, pan ministr si tady dělá dvě hodiny reklamu na Čapí hnízdo, zve tam lidi, farma mu nepatřila, protože ji napsal na své děti, a vůbec jsou na něj všichni neprávem zlí. A teď tady budeme řešit, kdo je vlastně více zlý. My rozhodně nechceme být zlí. Bereme to jako bod, který je potřeba prošetřit padni komu padni, a je úplně jedno, jestli se jedná o pana Babiše. Není to náš boj proti jednomu člověku. Je úplně jedno, o koho se jedná, ale tato kauza se musí vyšetřit.

A mezitím nám pan premiér s ministrem obrany vzkazují, že nějaká usnesení Sněmovny ohledně dohody s Turkem jsou jim zcela u... u Brusele. Bereme to jako výsměch. A naše kolegyně měla docela zajímavý návrh, že když tady pan ministr Babiš zval na Čapí hnízdo, tak by bylo dobré, kdybychom se dohodli a navrhli, že by na Čapí hnízdo jezdili senioři, že by tam jezdili zdravotně postižení, horníci, lidé, kterým exekutoři vzali v neoprávněné exekuci střechu nad hlavou, prostě aby si tedy to Čapí hnízdo užili.

Budeme velmi pozorně sledovat, jak kauza Čapí hnízdo dopadne, jak dopadne vyšetřování ze strany policie a OLAFu. A důvodem, opakuji, proč jsme se k této schůzi připojili, je, že mluvíme o tom, že žijeme v právním státě a vyžadujeme spravedlnost. A právní stát a spravedlnost má platit - nebo ne má platit, ona musí platit pro všechny.

Dámy a pánové, to je názor Úsvitu. Proto jsme se připojili k této schůzi. Chceme, aby se lidem dařilo lépe, a skládali jsme všichni slib, že budeme konat ve prospěch občanů ČR, všech občanů ČR, a to chceme plnit. Já si myslím, že tato kauza rozhodně stojí za prošetření. Navíc jsme slyšeli, že Čapí hnízdo je za dva roky ve ztrátě 141 milionů, takže doufám, že pan ministr Babiš tímto způsobem nehospodaří i na Ministerstvu financí, ale to je jiná věc. Opravdu nám jde o spravedlnost. Není to boj proti jednomu člověku, je to boj za spravedlnost a myslím si, že každý politik je povinen konat ve prospěch občanů ČR a ve prospěch spravedlnosti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Černochovi.

Nyní budeme hlasovat o návrhu pořadu 43. schůze Poslanecké sněmovny tak, jak byl písemně předložen. Přivolám naše kolegy z předsálí. Je tady žádost o odhlášení. Odhlašuji vás všechny a prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami. (Chvíli se čeká.)

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro schválení pořadu 43. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 7, přihlášeno je 148 poslankyň a poslanců, pro 126, proti 9. Návrh byl schválen.

 

Přistoupíme tedy k jedinému bodu pořadu, kterým je

1.
Kauza Čapí hnízdo

Prosím, aby se slova ujal zástupce navrhovatelů tohoto bodu. Hlásí se pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Jenom připomenu, že jsme tu žádost podepsali za tři poslanecké kluby já a můj kolega František Laudát. My jsme vás slušně žádali, aby zdůvodnění, proč jsme tu schůzi navrhli, mohl přednést úplně jako první předseda ODS pan Petr Fiala, to jste mu neumožnili, nicméně zásadní důvody uvedl. V této chvíli chci poděkovat Poslanecké sněmovně, že umožnila vystoupit i poslancům, kteří nemají přednostní právo, protože si myslím, že je dobře, že o tom můžou mluvit i ostatní, a věřím, že ta vystoupení budou skutečně k věci, protože úvodní takřka dvouhodinové vystoupení bylo k věci možná v 5 % a v 95 % to bylo mimo. Ale to nevadí. Já myslím, že každý z nás si mohl sám udělat obrázek. Kdo chce, tak se vykrucuje a najde si vždycky důvody.

Ale já bych z této pozice položil jednu otázku, která reaguje na vystoupení pana ministra financí Andreje Babiše, resp. dvě nebo tři.

Pane ministře, my máme k dispozici vaše vyjádření z roku 2011, kdy jste ostře odsoudil institut anonymních akcií. Myslím, že to bylo v Hospodářských novinách. Nemám s sebou papír, ale jsem schopen dohledat přesný termín a přesnou citaci. Chci se zeptat: V době, kdy jste tak ostře odsoudil existenci institutu anonymních akcií, podle vašich dnešních slov anonymní akcie vlastnili vaši nejbližší příbuzní. Nevidíte v tom rozpor? To je první dotaz.

Druhý dotaz, a opět reaguji na vystoupení ministra financí Andreje Babiše. On nám řekl: Bylo to naše, holdingu, pak jsme udělali anonymní akcie a pak si je vzaly mé děti. A klíčový dotaz je, proč jste použili institut anonymních akcií. Co jste schovávali? Vždyť jste to přece v té době kritizoval - a sám jste ten institut použil. Takže budu věřit tomu, co jste říkal, kdo byl držitelem, a klíčová otázka je, proč jste to udělali. Nebylo to náhodou proto, aby se firma z holdingu Agrofert mohla prohlásit za malý a střední podnik? Mě nic jiného nenapadá. Pan ministr financí tady vykládal o tom, jak je to bohulibý projekt, a já jeho slova nebudu zpochybňovat. Pak se ptám, proč se za tak skvělý projekt schovávají vlastníci? To mi nedává logiku. A měli byste se zeptat vy, kteří jste tleskali vestoje. Není vám to divné? Proč se to použilo? ***
Přihlásit/registrovat se do ISP