Neautorizováno !


(18.20 hodin)
(pokračuje Kováčik)

Ukazuje se, a proto podporujeme program této schůze, proto podporujeme, aby se o věci mluvilo, že konečně je třeba mít jasná pravidla, kdo, za jakých podmínek a jakým způsobem smí vstoupit do politiky, aniž by byl podezřelý nebo podezříván nebo aniž by byla možnost jej nařknout z nějakých nepravostí, tedy ze střetu zájmů, protože potom se z toho tématu stane bič anebo hůl, která se použije, jakmile se najde nějaký pes.

Konečně je třeba, abychom se vážně pobavili a také ještě do konce tohoto volebního období, aby pro příští volební období již přece jenom bylo jasněji, abychom se bavili o tom, jak nastavit pravidla pro křížení zájmů politických nebo účast v politice, současně účast v byznyse a současně účast v médiích. Ano, není naší vinou, že toto nastaveno není, a proto nemůžeme nikoho vinit, že tak činí. Já vím, že je to trošku jakoby ve verších, ale bohužel to tak je.

Není pravdou, a tady budu oponovat panu ministru financí, že by se Sněmovna nezabývala nikdy různými kauzami. Já si jen tak maně vzpomínám, jak poslanecký klub KSČM se pokoušel např. vtáhnout do jednání Poslanecké sněmovny prostřednictvím mimořádné schůze kauzu ProMoPro. Určitě si pamatujete, o co jde. A teď si sáhněte do svědomí, kdo jste tehdy vládli, jakpak jste asi podporovali vůbec program té schůze, aby ta tematika zneužití finančních prostředků se vůbec dostala do diskuse na světle božím. A je to jedno, kdo jste vládli. V podstatě jste to neumožnili nikdo.

Není naší vinou, že pořád se pohybujeme na hraně presumpce neviny, presumpce viny v politice či v byznyse či kdekoli jinde, a proto může být neustále cokoliv, to hřiště, řekněme, vykolíkováno velmi nejasně a zase se tady budeme potom zabývat různými věcmi, místo toho, abychom odpracovávali to, proč nás tady voliči zvolili.

Není naší vinou, vinou klubu KSČM, že dosavadní mimořádné schůze, a že jich bylo, teď mi promiňte, dávám to do uvozovek, kuří nožky dole, kuří nožky nahoře, zloděj často křičel: Chyťte zloděje, uvozovky nahoře, vyzněly naprázdno. Není to naší vinou, skutečně ne. Pokoušeli jsme se, byli jsme velmi aktivní v té věci, ale bohužel marně. A já mám obavy, že i teď bude právě proto, že nejsou vymezena ta jasná pravidla, ta schůze velmi do ztracena a že ten čas, který tady strávíme, ztratíme marně.

KSČM, a to je, řekněme, závěr té mé krátké řeči, odedávna tvrdí, a je to doložitelné projevy zde ve Sněmovně, mediálními výstupy atd., že prostě politika a zejména politika v exekutivě je práce na plný úvazek, které je třeba se věnovat s plným stoprocentním, nebo ještě větším nasazením, a že tudíž nezbývá prostor pro to, aby se člověk mohl realizovat ještě někde jinde. Já vím, že to je docela tvrdé, možná to omezuje pocit plnoprávnosti, ale prostě my si myslíme, že to tak je. Koneckonců nedávné dohady o tom, jestli tu v té tu v oné straně smí ten samý člověk vykonávat mandát poslance a hejtmana a náměstka hejtmana, a to je jenom v rámci politiky, že?, kontrolovatelné. Říká se transparentní čili průhledné. Také není tak dávno, kdy tato tematika tady hýbala některými politickými stranami. A teď to propojení vedle politiky ještě byznys a média je daleko méně kontrolovatelné, ale není naší vinou, že ty mechanismy nejsou.

Kdyby tato schůze měla mít jediný výstup, a to že si více politiků v této Sněmovně uvědomí, že konečně je třeba nastavit jasná pravidla bez ohledu na to, co nám různá občanská sdružení v uvozovkách radí, že máme udělat - já jsem nepodepsal žádné sliby před volbami, ke kterým jsem byl poměrně nevybíravým způsobem, jako řada z vás ostatních, nucen, já si prostě myslím, že v programu KSČM jsou tyto věci a že není třeba, abychom podepisovali ještě nějaké sliby, že něco prosadíme. Ale vezměme to vážně, začněme to dělat tak, aby to příští volební období už mělo pravidla jasnější.

Proto poslanecký klub KSČM podpoří program, tedy návrh programu schůze, která právě teď, řekněme, začíná. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Zatím poslední s přednostním právem před schválením pořadu schůze pan předseda poslaneckého klubu Úsvit Marek Černoch. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Marek Černoch: Hezký podvečer, dámy a pánové. Zazněla tady spousta slov, dozvěděli jsme se spoustu věcí o vládě, já bych jenom doplnil vliv dotací, politický vliv dotací, protože si myslím, že to je nezanedbatelné. Dnes se totiž dotace staly něčím, čím si Evropská unie kupuje loajalitu vlád členských zemí. Ano, dotace pokřivují tržní prostředí, a ztráta suverenity České republiky zejména v době dnešního bezpečnostního ohrožení je dvojnásobně nebezpečná. Ekonom Pavel Kohout, kterého lákal pan ministr Babiš do ANO a který sestavil ekonomický program Úsvitu, nedávno řekl, že dotace jsou zlo, které ničí Českou republiku. Pavel Kohout mluvil především o ekonomickém a korupčním prostředí, na které mají dotace neblahý vliv. A je to pravda, je to tak a jsme toho svědky i teď.

Od pana ministra jsme slyšeli, jak je vláda úspěšná, jak nezvyšuje daně. Ale pane ministře, mluvíme zde o kauze, která zahýbala nejenom českými médii a kde se bohužel několikrát objevilo v prohlášení, že se jedná pouze o 50 milionů korun. V uvozovkách pouze 50 milionů korun, protože 50 milionů korun je obrovská suma. A i kdyby se jednalo o 50 korun, tak rozhodně stojí za prošetření. Máte pravdu, je tady spousta dalších kauz, které je potřeba prošetřit, ať už je to kauza OKD, která je spojena s panem premiérem Sobotkou a která může připravit o práci tisíce lidí a kde byly vytunelovány miliardy korun. Nebo nezákonné vyplácení miliard solární baronům, jak vy jste sám tyto lidi nazval. Máte pravdu. A mně to přišlo - chtěl bych říct úsměvné, ale ono to není úsměvné. Vy tady říkáte, kdo vyplácí miliardy solárním baronům. Vždyť to byla vaše vláda a vaši poslanci, kteří nezákonné vyplácení miliard prohlasovali. Pamatujete si na to, pane ministře Babiši? Kolik hodin Úsvit tady strávil u pultu, když jsme navrhovali novely a snažili se vás přesvědčit, aby k tomuto vyplácení nedošlo. Pamatujete si? Proč tedy vaši poslanci a vy jste hlasovali pro, když dnes říkáte, že to je kauza, která je potřeba prošetřit? A my s vámi souhlasíme. Jedná se o 43 miliard korun ročně.

Vyjmenovával jste kauzy, které stojí za prošetření. Chtěl bych se tedy zeptat, proč se nejedná o kauze D47, komise, která je tady více než rok navržená, a více než rok není Poslanecká sněmovna schopna zvolit předsedu, ať už je to kdokoli, předsedu, aby se ta věc začala prošetřovat.

Stejně tak nerozumím tomu, mluvil jste tady o tom, co je všechno potřeba dělat. Máte pravdu. Proč se tedy ještě neprojednala teritorialita exekutorů? V současné době všichni vědí, že exekutoři drtí lidské životy, a je potřeba s tím udělat něco systémově, ne pouze změnami, které k ničemu ve finále nevedou.

Mluvil jste o veřejnoprávních médiích. Pane ministře, můžu vás ubezpečit, že Úsvit má velké neblahé zkušenosti s veřejnoprávními médii, kdy jsou překrucovány naše akce, kdy se musíme a snažíme se probojovávat, abychom získali alespoň trochu prostoru. A budeme předkládat napříč Sněmovnou novelu zákona o veřejnoprávních médiích, a já tedy pevně věřím, že se k tomu připojíte a že vaši poslanci budou hlasovat pro. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP