Neautorizováno !


(17.30 hodin)

 

Poslanec Petr Fiala: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, kdyby mi Poslanecká sněmovna umožnila, jak to bylo logické, vystoupit před panem ministrem Babišem, tak se pan ministr Babiš nemusel neustále ve svém projevu ptát, proč navrhujeme svolání mimořádné schůze, protože by se to ode mě dozvěděl.

Ale to, co se tady odehrálo, je podle mě neuvěřitelné a je pro mě i těžko to komentovat. Já jsem se nedobrovolně ocitl na předvolebním shromáždění hnutí ANO a to považuji za naprosto nedůstojné. A to, že jsem tady musel zůstat, považuji za jakési násilí vůči mé osobě a budu přemýšlet, co s tím budu dělat. Ale je to nedůstojné pro tuto Sněmovnu a všichni, kdo jste tohle dovolili, včetně způsobu řízení schůze, který tady předvedla paní místopředsedkyně Jermanová, za to nesete odpovědnost. A já vám prorokuji, že budete první, teď mluvím k demokratickým politickým stranám, kterým se to vymstí a kteří na toto doplatíte, protože umožnit v Poslanecké sněmovně tuto nehoráznou předvolební rétoriku, kterou tady předvedl předseda hnutí ANO, to je prostě zásadní chyba.

Já se nicméně nenechám vyprovokovat a nenechám se zatáhnout do debaty, v které bych vyvracel jednotlivá obvinění, která tady Andrej Babiš vznesl proti celému světu, a vrátím tu pozornost k tomu, čím skončil Andrej Babiš a čeho se dotkl v závěru svého vystoupení, a to je to, proč jsme se tady sešli, a to je kauza Čapí hnízdo.

Mimochodem, a tu poznámku mi dovolte, ještě než začnu s jednotlivými argumenty, pan ministr Babiš tady opakovaně zve veřejnost, aby navštívila Čapí hnízdo, a říká nám, i nám poslancům, pojďte se tam podívat, já vás všechny zvu, je to pro veřejnost. Tak pane ministře, já vám říkám, jestli to takhle bude pokračovat, tak nás tam zvát nemusíte, protože my všichni už v Čapím hnízdě jsme nebo brzy budeme, protože jestli to takhle bude pokračovat dál, tak v Čapí hnízdo proměňujete Českou republiku. (Potlesk vpravo.)

Ale pojďme zpátky přímo k té kauze a k důvodům, proč svoláváme mimořádnou schůzi.

Vy mně to možná nebudete věřit, ale mně nedělá žádnou radost, že se tady dnes potkáváme nad kauzou Čapí hnízdo. V současné situaci České republiky jsou určitě témata, kterým bychom se tady mohli věnovat a měli věnovat, a bylo by to lepší pro občany naší země. Ale důvod, proč se tu setkáváme, i když tomu pan ministr Babiš nechce věřit, ten důvod je závažný a nemáme jinou možnost než mluvit o kauze Čapí hnízdo na této mimořádné schůzi.

Já bych vám tady připomněla slova, která řekl Bohuslav Sobotka Poslanecké sněmovně ještě v době, kdy nebyl premiérem této vlády, tedy v březnu roku 2011 jako představitel opozice. Cituji: "Podle našeho názoru se Poslanecká sněmovna nemůže zbavit své kontrolní role, kterou má z Ústavy vůči vládě. A jestliže vláda selže, jestliže některá struktura vlády selže, pak je povinností všech poslanců a poslankyň, aby se tím Poslanecká sněmovna zabývala. Není možné, abychom před těmi věcmi zavírali oči, abychom se tvářili, že se vlastně nic neděje, a nechávali ty věci vyšumět do ztracena, jako by se vlastně vůbec nic nestalo. Ty věci je potřeba řešit. A pokud je neřeší předseda vlády, pokud je neřeší vládní koalice, tak tu kontrolní odpovědnost musí převzít tato Poslanecká sněmovna a tato Poslanecká sněmovna musí jednat." Konec citátu ze slov Bohuslava Sobotky z března roku 2011.

Ano, já naprosto v této věci souhlasím s Bohuslavem Sobotkou a musím konstatovat, jak to nedělám u jiných jeho výroků, že tato slova neztratila nic na své platnosti. Poslanecká sněmovna skutečně musí jednat. A musí jednat v tomto případě proto, že ani ministr financí ani pan premiér se nedokázali za poslední tři týdny postavit kauze Čapí hnízdo čelem.

Jak všichni víte, před několika týdny se objevily závažné informace týkající se ministra financí Andreje Babiše a na základě těchto informací, které nebyly vysvětleny, a podle mě ani dnešní projev Andreje Babiše řadu těch otázek nevysvětlil, tak přece bylo a je povinností opozice požadovat toto vysvětlení. A je také povinností opozice, o které kdysi pan premiér Sobotka dobře věděl, když byl sám v opozici, aby požadovala po premiérovi země, aby k té věci zaujal nějaký postoj, neschovával hlavu do písku a tuto kauzu řešil.

Kauza Čapí hnízdo poškozuje vládu, poškozuje pověst ČR v zahraničí a především poškozuje důvěru občanů této země v politiku a v politiky. Tato kauza dnes už není jenom příběhem, problémem ministra financí, ale už i problémem celé vlády, a tedy i problémem pana premiéra Sobotky. Očekával jsem, že se ministr financí dnes pokusí celou kauzu důvěryhodně vysvětlit, ale toho jsem se nedočkal. Možná proto, že ten projev se zabýval úplně vším a celou historií novodobé České republiky a nejrůznějšími pseudokauzami a různými osobními útoky, takže možná jsem se v tom vysvětlování trošku ztratil, ale obávám se, že ani až si přečtu ten výklad Andreje Babiše důkladněji, tak se nedočkám odpovědi na některé podstatné otázky, které znovu připomenu a znovu je jménem veřejnosti položím.

Ale pokud tu kauzu nedokáže důvěryhodně vysvětlit ministr financí, pokud se mu to nepodařilo a pokud se mu to nepodaří v příštích hodinách, tak je podle mě namístě požadovat, aby konal předseda české vlády. Jiná varianta není možná. To je také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli požádat o svolání této mimořádné schůze, která má vnést světlo do případu, který už několik týdnů hýbe Českou republikou.

Dámy a pánové, když Andrej Babiš vstupoval do politiky, tak se oháněl vzletnými slovy o tom, jak bude bojovat proti korupci a podvodům, a u nemalé části české společnosti vzbudil dojem, že je jakýsi čistý mesiáš, který napraví všechny zlořády světa. Vzpomeňme si např. na slova Andreje Babiše z roku 2011: "Pro čím dál víc lidí je nepřijatelné platit daně státu, který je rozkrádá. Je to tabu, plno věcí se jen tuší. To ale přece neznamená, že to není pravda. Jak mohou politici po občanech chtít, aby šetřili, aby se uskrovnili, když lidi vidí, jaké obrovské sumy se rozkradou ze společné kasy?" Tolik Andrej Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny v roce 2011. Po dvou letech, a nejenom ve světle této kauzy, je jasné, že ministr financí žádným čistým spasitelem, mesiášem, není, a ta současná kauza i to, jak je zatím vysvětlována, nám ukazuje, že ti, kteří mají plná ústa morálky a neustále ji kážou jiným, se mnohdy chovají mnohem nemorálněji než ti, které sami kritizují.

Na permanentní střet zájmů Andreje Babiše, který je vládě, podniká, čerpá dotace, účastní se veřejných zakázek, vlastní média, na tento permanentní střet zájmů jsme poukazovali od samého počátku. Tento problém nezmizel a je také potřeba ho řešit. Ale dámy a pánové, kauza Čapí hnízdo, to je ještě něco docela jiného.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, já vás na chvilku přeruším a požádám sněmovnu o klid. Pokud diskutujete něco jiného, než je předmět dnešní schůze, prosím v předsálí. Myslím to na všechny hloučky tady v sále. Děkuji. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Petr Fiala: Ve světle předvolební rétoriky ministra financí, ale samozřejmě nejenom ve světle této rétoriky je potřeba, aby veřejnost znala pravdu o Čapím hnízdě. A já tady znovu připomenu i po tom zvláštním výkladu Andreje Babiše, co je vlastně podstatou celé kauzy a v čem ten problém spočívá.

Podstatou té kauzy je, že ministr financí je podezřelý z toho, že zneužil evropské dotace určené malým a středním podnikatelům. Podstatou této kauzy je to, že druhý nejbohatší člověk v ČR, jak jsme tady opakovaně slyšeli, miliardář, jak sám sebe označuje Andrej Babiš, je podezřelý z toho, že uměle vyvedl jednu ze svých firem ze svého holdingu, aby na tyto dotace dosáhla. A podstatou této kauzy je také to, že skryl majitele této firmy za anonymní akcionáře, přestože sám x-krát vystupoval proti anonymním akciím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP