(13.50 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Ale ještě k tomu chci říct pár slov. Bude určitě spor o interpretaci hlasování a budeme říkat, která strana byla pro, nebo která strana byla proti. A někdy nejsou úplně zřetelné veřejnosti ty jemné finesy, kdy máme například u tohoto hlasování 81 hlasování a ministr kultury chybí vlastně na hlasování o návrhu kolegy Plíška. A pak přítomní členové KDU byli všichni pro a já jim děkuji. Ale to je jemná finesa a já prostě nevěřím ani vteřinu, že zrovna v tom okamžiku, protože jsme hlasovali od 12.30 do 13.45, že to byl ten okamžik, kdy ministr kultury nemohl být v sále. Ale vyhnul se hlasování, je odhlášen, v pořádku. Tak musíme tu sjetinu analyzovat dobře. Mohl bych jmenovat jiné. Beru legitimní názor sociálních demokratů, upřednostnili klid pro práci, přece si vládu rozvracet nenecháme a tak dále, já tomu všemu rozumím.

Když se budeme bavit o těch vícepracích, tak je to, co jste schválili, sice napopáté nebo napošesté, šlo to hodně ztuha. Ano, máte pravdu, je to v položkách. Ale to je přesně ten prostor, kde podseknout cenu, kterou položku podseknout, pak si tu položku zvednout o 50 %. Ano, celkově to možná nepřekročí 30 %, ale v té položce ano. To je přesně cesta, to je přesně návod (nesrozumitelné). A já si pamatuji na ty vaše plakáty, na ty vaše řeči a opravdu čekám - a to vzkazuji všem těm neziskovým organizacím nestátním, které se starají o zákon o veřejných zakázkách, aby porovnaly svůj přístup v roce, v minulém volebním období. Tohle kdybychom navrhli, tak jsme byli mediálně zničeni, natož abychom to odhlasovali! Pan kolega Farský to říkal správně, když vystoupil v rozpravě ve třetím čtení. My jsme navrhli jedna firma, konec zakázky - to jste zrušili. Navrhli jsme limity pro malou zakázku jeden milion - to jste zvedli. Dneska jste dali 50 % a přitom současně říkáte: my jsme ti transparentní, my proti tomu bojujeme. Ale činy dokázaly, že to je úplně něco jiného.

Ale já jsem ve svém prvním vystoupení říkal, že ani já v souladu s panem premiérem nepovažuji za nejdůležitější část tohoto zákona hlasování o pozměňovacím návrhu pana poslance Plíška. A protože opravdu potřebujeme čas na analýzu toho, co jsme za těch sedmdesát minut prohlasovali a co ne, tak v této chvíli žádám o přestávku na jednání našeho klubu. Děkuji. A říkám, udělal bych to, i kdyby bylo 11.30. A není mým problémem nebo naším problémem, a nevyčítám to ani panu zpravodaji, že se vlastně půl hodiny debatovala procedura a opravovala se na místě. Ta procedura byla mimořádně komplikovaná a věřím, že stejně jako já moji kolegové mají pochopení pro těžkou práci zpravodaje.

Může na mě křičet pan poslanec Chalupa: K čemu se potřebujete radit? No k tomu, jestli budeme hlasovat pro, nebo proti, to je úplně jednoduché. Přece o tomhle hlasování jsme... Já vím, že vy máte jasno, protože vy jste to asi nečetl a víte přesně, které pozměňovací návrhy přišly, nebo ne, prostřednictvím pana místopředsedy. Nekřičte na mě. Řešte si svůj klub. Já vám taky neříkám, co má váš klub projednávat, k čemu se má vyjadřovat. Nechte na nás, k čemu se chceme poradit a k čemu ne. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Než vyhlásím přestávku, přečtu ještě dvě omluvy. Dnes se omlouvá od 13 hodin pan ministr Marian Jurečka a dále dnes od 13.15 se omlouvá pan ministr vnitra.

Byla žádost o vyhlášení přestávky. V okamžiku, kdy bych teď udělil komukoli slovo s přednostním právem, předpokládám, že se strhne nekonečný koloběh přednostních práv. Udělám, jak je zvykem, to znamená vyhlásím přestávku teď na 30 minut. To znamená, že přestávka přesáhne přes 14. hodinu, což je čas, který jsme dojednali na dnešní den jednání. To znamená přerušuji dnešní schůzi do příštího týdne do 14 hodin odpoledne. Děkuji vám všem a přeji pěkný víkend.

 

(Jednání skončilo ve 13.53 hodin.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP