(10.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Kovářové. S další faktickou poznámkou paní kolegyně Langšádlová, pan poslanec Heger, pan poslanec Sklenák, pan poslanec Schwarzenberg, pan poslanec Chvojka a pan poslanec Foldyna. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Tady často zaznívají slova: Toto trvá dvaapůl roku, ANO vyhrálo volby, všichni věděli, že Andrej Babiš je vlastníkem Agrofertu. Ano, to je pravda. To je pravda, ale nejsem si vůbec jista, že vy jako koaliční partneři, že voliči ANO věděli, že Andrej Babiš bude s takovou vehemencí své ekonomické zájmy díky své pozici prosazovat. Všichni si vzpomínáme, jak tady probíhalo jednání například o zákonech týkajících se biopaliv, všichni sledujeme, jak vyhrávají jeho firmy soutěže, ať už je to v Lesích ČR, ať už jsou to státní rezervy, ať už jsou to otázky jeho nástupu do oblasti zdravotnictví. To přece nikdo nevěděl! A musím říct, že všichni jsme tím velmi znepokojeni. A znepokojeni byste s tím měli být především vy a především vy, koaliční partneři ANO. Takováto situace tady nebyla a na takovouto změněnou situaci je potřeba reagovat. Nebo vám to opravdu nevadí? (Potlesk poslanců TOP 09 a Starostové.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Langšádlové. S další faktickou poznámkou pan poslanec Leoš Heger, po něm pan poslanec Sklenák, po něm pan poslanec Schwarzenberg. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Leoš Heger: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane premiére, vážená vládo, tohle je moje první vystoupení, kdy budu vystupovat ad personam, a zasloužil se o to pan ministr Dienstbier.

Vážený pane ministře Dienstbiere, vy jste tady napadl našeho kolegu Plíška. Jsem velmi zvědav, až skončí tato mikrorozprava, jestli napadnete také pana kolegu Farského za příklad s Olmou a výběrovým řízením a co vymyslíte. To, jak jste napadl pana kolegu Plíška, když jste řekl, že to jsou jeho marketingové nebo TOP 09 marketingové metody, jak tady vystupuje. Musím říct, že vzhledem k tomu, že jste sám uznal, že tady střet zájmů je, tak já bych od slušného ministra vlády očekával, že tedy v tak vážné věci, jako je střet zájmů, řekne: fajn, ten zákon nebo pozměňovací návrh má technické nedostatky, pojďme o něm diskutovat v dalším kole nebo při dalších zákonech. Ale nikoliv, že ho budete takto dehonestovat. Já si myslím, že to je projevem nejnižších pudů, kdy je střet zájmů mezi zájmem této země a úkolem poslance a zájmem politickým. Nezlobte se na mě, ale musel jsem tuto věc konstatovat. Děkuji. (Potlesk poslanců TOP 09 a Starostové.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Hegerovi. S další faktickou poznámkou pan předseda Sklenák. Prosím, pane předsedo. Po něm pan předseda Schwarzenberg.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Kolegyně a kolegové, musím zareagovat na slova pana předsedy Kalouska a některých dalších k údajné změně postoje poslanců sociální demokracie. Já jsem tady před několika dny přesnými citacemi jednoznačně usvědčil, že zejména pan předseda Kalousek z tohoto místa říká nepravdy, a kdybych měl dostatek času, tak to můžu doložit i v tomto případě.

Sociální demokraté a například já osobně v úterý na tiskové konferenci po jednání našeho poslaneckého klubu na přímý dotaz, jestli budeme podporovat pozměňovací návrh pana poslance Plíška v tomto zákoně, jsem odpověděl, a je to na záznamu, že o tom bude poslanecký klub jednat, ale pokud chtějí znát moje osobní stanovisko, tak já pro to hlasovat nebudu a tento postoj budu doporučovat poslancům našeho klubu. Podobně se vyjadřovali i další sociální demokraté. A vy teď říkáte, že jsme změnili nějaký postoj a že jsme se bili v prsa. Prostě to není pravda. A skutečně, pane předsedo Kalousku prostřednictvím předsedajícího, nepokračujte ve své dobré praxi, kdy tady neříkáte pravdu. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Sklenákovi. Nyní pan předseda Schwarzenberg. Prosím, pane předsedo. Po něm pan poslanec Chvojka a pan poslanec Foldyna.

 

Poslanec Karel Schwarzenberg: Pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, pan poslanec Miroslav Kalousek uvedl tuto Sněmovnu v omyl, když tvrdil, že pan ministr financí čelí střetu zájmů mezi Ministerstvem financí a koncernem Agrofert. Není to pravda. Dávno tomu bylo. Panu ministru financí se podařilo perfektně sladit zájmy ministerstva se zájmy Agrofertu. Zde už žádný střet neexistuje, prostě republika pomalu funguje jakožto politická divize koncernu Agrofertu. To je za prvé.

Za druhé jsem zjistil, že už jsem opravdu starý člověk. Já si ještě pamatuji ze svého mládí, kdy sociální demokracie měla zájem o to omezit politický vliv miliardářů. Ale to už bylo za mého mládí, dneska už to dávno není. Ale jenom připomínám, že takové doby byly. Děkuji mnohokrát. (Potlesk poslanců TOP 09 a Starostové.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Schwarzenbergovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Chvojka, po něm pan poslanec Foldyna, po něm pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych i vaším prostřednictvím chtěl vzdát určitý obdiv kolegům, které mám rád a se kterými vycházím dobře. Kolega Farský žije z registru smluv už dva roky, kolega Plíšek, jeho zdatný následovník, který žije z těchto dvou svých pozměňovacích návrhů už asi tři měsíce, byť uznávám, ten návrh je dobrý, ale on není legislativně dobrý. My jsme to říkali, a když to někdo neviděl v televizi nebo na naší tiskové konferenci, tak například pan premiér to říkal minulý pátek do Práva. My prostě pozměňovací návrh, který se týká veřejných zakázek, nepodpoříme, protože máme obavy, že není v souladu s evropskými pravidly. Samozřejmě chápu, že pan kolega Plíšek, který ten návrh prosazuje a podporuje, říká něco jiného, že není v rozporu s evropskými pravidly. My říkáme, že nejspíše je, a teď je otázka, kdo to rozsoudí. Já si myslím, že pan kolega Plíšek to nebude, protože je samozřejmě ve střetu zájmů, když ten zákon navrhuje. Takže my jsme jasně říkali: tento pozměňovací návrh, který se týká veřejných zakázek, ne, protože se bojíme, že není v souladu s evropskými pravidly a Českou republiku by to mohlo stát problémy s Bruselem.

Co se týče novely zákona o střetu zájmů, toho pozměňovacího návrhu, tam jsme jasně deklarovali, že to podpoříme věcně, ale máme problém akorát s účinností, kdy jsme toho názoru, že nelze omezit pravidla pro fungování ministrů v době, kdy ten člověk ministrem už je, protože samozřejmě nelze pravidla měnit v průběhu hry. To je podle mě protiústavní a nebylo by to v souladu s ústavním pořádkem. Takže my jsme připraveni nějakým způsobem omezit střet zájmů a je nám úplně jedno, jestli se to týká někoho nebo někoho jiného, ale také to musí být dobře legislativně připraveno. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Chvojkovi. Další faktická poznámka - pan poslanec Foldyna, po něm pan poslanec Kalousek, po něm pan poslanec Mihola.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji, pane předsedající. Já si dovolím oponovat tomu, jestli se sociální demokracie podělala. Sociální demokracie se nepodělala. To směrem k tomu, co tady říkal pan poslanec Kalousek. Sociální demokracie je na politické scéně 140 let a epizoda, která tady je, což se jmenuje TOP 09, která tady v minulém volebním období vládla s Věcmi veřejnými, s agenturní politickou stranou, z jejich figurky, z Radka Johna udělala ministra vnitra a ohrozila bezpečnost této země, protože všichni vědí, že se to týkalo i různých věcí, tak já si vyprošuji, abyste nám říkali to, že jsme se podělali. My jsme se nepodělali. Vy jste připravili špatný pozměňovací návrh, který má řadu legislativních chyb, a my nemáme důvod ho schvalovat, ještě když z toho cítíme na hony vzdáleně, že to je licoměrnost jenom vytvořit nesoulad zemi, v které všechno v této chvíli funguje, roste na rozdíl od vás ekonomika, všechno se daří a vy tady vytváříte napětí a dusno! To je tak všechno. (Potlesk poslanců ČSSD a ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Foldynovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek, po něm pan předseda Mihola, po něm pan premiér. Prosím, pane předsedo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP