(10.10 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Paní poslankyně Langšádlová si přeje faktickou poznámku? (Ano.) Potom pan poslanec Stanjura, potom pan poslanec Plíšek a potom pan poslanec Gabal. Prosím, pouze dvě minuty.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Pane ministře Dienstbiere, pane předsedo vlády, možná návrh TOP 09 není dokonalý. Ale pak se ptám, proč vy jako členové sociální demokracie, proč vy, jako členové KDU-ČSL, jste za celou tu dobu nepředložili jiný, účinnější návrh. Nebo vám to snad opravdu nevadí? (Potlesk pravé strany sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura, po něm pan poslanec Plíšek. A potom pan poslanec Gabal. Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak podle jednacího řádu reaguji na vystoupení předřečníka, a to pana ministra Dienstbiera.

Tak já jsem jeho vystoupení pochopil takto: Pan ministr Dienstbier přiznal, že tady existuje obrovský střet zájmů, nejenom díky ministru financí, ale i díky tomu, že členem představenstva je první místopředseda hnutí ANO, předseda poslaneckého klubu. Ale současně říká, no, je to tak, a cokoli zkusíme s tím udělat, tak oni to stejně obejdou. Takže mně jako ministru vlády a poslanci Poslanecké sněmovny to vlastně nevadí, protože my si s tím nevíme rady. A co kdyby nám někdo z té vlády utekl, co by bylo s mým ministerským postem?

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Plíška.

 

Poslanec Martin Plíšek: Tak kolegové už to tady řekli, ale že pan ministr Dienstbier, ministr za sociální demokracii, zde vystupuje v podstatě k obhajobě hnutí ANO, mě zcela překvapuje. Ale dobře, je to koaliční partner.

Já si jenom vzpomínám, že na sjezdu jeho strany, což je nejvyšší orgán každé politické strany, bylo přijato usnesení, že sociální demokracie bude dělat všechno proti koncentraci politické, ekonomické a mediální moci, že chce zpřísnit veřejné zakázky, pravidla pro účasti členů vlády a také střet zájmů. Já se ptám: tak jaké návrhy vaše politická strana, pane ministře, v tomto předkládá? Já jsem tady do dneška žádný konkrétní návrh neviděl. Já jsem dával ten svůj návrh k diskusi, čekal jsem, že od vás také přijde nějaký návrh. Nepřišel žádný. Mezitím jste začali říkat, že návrh podpoříte, pak jste si to z nějakého důvodu rozmysleli. A ještě takové to tvrzení, že se to pravidlo dá obcházet... No pane ministře, každé pravidlo, které se tady zavede, se dá přece nějakým způsobem obejít. Ale to znamená, že ta pravidla nebudeme zavádět? Že tedy nebudeme řešit vůbec ten problém? Mě navádíte k tomu, abych omezoval vlastnická práva partnerky pana ministra? Já jsem nechápal, kam směřuje vaše připomínka, jak by ten návrh tedy měl vypadat, abyste ho vy podporovali. Já si myslím, že to je jenom pokrytectví, jak se chcete zbavit toho, abyste pro tento návrh mohli hlasovat, protože... A to jsem rád, že jste na rozdíl od paní ministryně neargumentoval ještě evropským právem. Děkuji. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní faktická poznámka pana poslance Gabala, potom pan ministr Dienstbier, potom pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, vaším prostřednictvím Jiřímu Dienstbierovi. Já jsem samozřejmě neměl Agrofert. Ale prostě čistě z etických důvodů jsem po ukončení zakázek propustil lidi a ukončil jsem činnost. Jestliže není přítomna ta etická dimenze na straně toho, koho se to týká, pak musí být zákon. Omlouvám se jako šéfovi legislativní rady. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré dopoledne, milé kolegyně, milí kolegové. Nyní s faktickou poznámkou pan ministr Dienstbier. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Vážený pane místopředsedo, paní poslankyně, páni poslanci, já jsem tady nijak nezpochybnil závažnost střetu zájmů. Já si myslím, že my se musíme zabývat střetem zájmů, ale ne potom formou, která v zásadě nic neřeší. A myslím, že ta debata bude namístě, až budeme projednávat střet zájmů. Ty návrhy, které byly předloženy i na výborech, já jsem tam označil jako legitimní, a že o nich tu debatu je potřeba vést.

Ale je potřeba se bavit tedy o takovém řešení, které doopravdy přispěje ke střetu zájmů. On dokonce ani Andrej Babiš nepopírá střet zájmů. On říká, že se s tím denně probouzí, takže to ani není předmětem sporu. Otázka je, jakým způsobem upravit tedy podmínky jednak oznamování střetu zájmů, jestli se to důsledně dodržuje, a jak daleko máme jít v tom, abychom někomu zamezili například vlastnit obchodní společnosti nebo ovládat média. Myslím si, že k této debatě se dostaneme, ale že to správné místo není zákon o veřejných zakázkách. A teď se doopravdy nechci bavit o tom, jestli to je, nebo není v souladu s evropským právem. Je to závažný problém, musíme se jím zabývat, ale myslím si, že to teď neřešíme na správném místě a správným způsobem. Střet zájmů, mediální zákony budou tím místem, kde se o takovéto úpravě máme bavit.

A doopravdy tím, že řekneme, že někdo nemůže mít podíl v obchodní korporaci, to nevyřešíme, protože převod na svěřenecký fond, převod na třetí osobu působící jako komisionář, převod na partnerku, cokoliv to samozřejmě okamžitě obchází a střet zájmů se tím nijak nezmenšuje.

Takže ne tady. V jiných právních předpisech nepochybně ta debata vedena může být spíše než na tomto místě. A já jsem se vyjadřoval k tomu, že ten konkrétní návrh, který je tady předložen, vlastně ve skutečnosti nic nevyřeší.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi Dienstbierovi. Další s faktickou poznámkou pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Pan ministr Dienstbier opravdu nezklamal. Říkal, že ten problém tady existuje už dva a půl roku, on s tím sice vůbec nic nedělal, stejně tak jako jeho premiér, ale teď, když je tady nějaký návrh, tak takhle to nejde, musí se lépe, komplexně, systémově. Tohle tady slýchávám dvacet let, když někdo nechce něco udělat.

Já se nechci pouštět do právních kliček, do jaké míry ten převod na partnerku by vůbec byl legální a v souladu. Já si myslím že ne, protože máme v Evropě ojediněle společné jmění manželů. Takže i když pan ministr Jurečka říká, že převedl svou farmu na manželku, tak je v tom konfliktu zájmů dál, protože samozřejmě příjmy z té farmy jsou společným příjmem manželů Jurečkových. Já si myslím, že by to nešlo s tím převodem. Ale do toho se nechci pouštět.

Chci jenom říct, že jakýkoli nástroj se dá pochopitelně obejít. Ale pak je tady zase ten konflikt, že veřejná osoba obchází zákon, a je otázka, jestli si to nechá, nebo nenechá veřejnost a jeho koaliční partneři líbit.

A já nemám vůbec žádnou radost, pane ministře, že jsem dnes vyhrál sázku. Protože v pondělí jsem se vsadil o to, jak to bude probíhat. Že sociální demokracie se bude být v prsa, bude několik dní říkat, že to udělá, že tentokrát ten konflikt zájmů oddělá, a nakonec se zase podělá. Což se stalo. A teď se soustředíte na ten konflikt zájmů a zase budete hrdinně říkat, jak to vyřešíte systémově a komplexně v tom konfliktu zájmů, který tady budete obhajovat. No a jak to dopadne? Poděláte se zase, jako jste se v minulosti podělali už desetkrát. Já vám to nevyčítám, je to politika. Ale přestaňte nám tady něco pokrytecky vyprávět o systémových a komplexních řešeních.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. Pan poslanec Marek Benda má náhradní kartu číslo 16. A pak tu mám další, zatím čtyři faktické poznámky: nejprve paní poslankyně Věra Kovářová, po ní paní poslankyně Langšádlová, pak pan poslanec Heger a pan předseda Sklenák. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, dovolte, abych reagovala na slova pana ministra Dienstbiera, která bych chtěla označit jako fňukání.

Kdykoli vládní koalice přijme špatný zákon, který má dopady ať už na obyčejné lidi, nebo na obce, nebo na kohokoli z této republiky, reaguje na to opozice tím, že návrhy špatné kritizuje a předloží nápravu vadných ustanovení či novelu. A náhle se ozývají ministři vládní koalice či poslanci, že opoziční návrhy jsou populistické, nebo že se chce opozice zviditelnit. Pokud, pane ministře, máte takový pocit a vadí vám to, existuje jen jediná cesta: schvalujte zákony dobré, spravedlivé pro všechny! (Potlesk poslanců TOP 09 a Starostové.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP