(16.10 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Někteří z nás, kteří máme i některé ne úplně veřejné informace, máme důvod se domnívat, že pan Fajád kromě jiného byl agentem nejenom libanonských tajných služeb, ale že byl také agentem ruské zpravodajské služby. Že byl Putinovým agentem. A že pan ministr spravedlnosti České republiky dobře věděl, proč nevydává pana Fajáda. Že pan ministr spravedlnosti České republiky věren své rodinné anamnéze neváhal nehledět na zájem vlastní země a bezpečnosti jejích občanů, ale přišlo mu výhodné se zalíbit zpravodajským zájmům Kremlu, protože teď fouká ten vítr odjinud a u Pelikánů vždycky dobře věděli, odkud ten vítr fouká.

Pane ministře prostřednictvím pana předsedajícího, my vám po tom, co jste předvedl a jak jste dokázal poškodit svoji zemi a bezpečnost jejích občanů, nevěříme nic. My vám nevěříme, ani že dnes je středa. Pro nás jste naprosto nedůvěryhodná kreatura zpravodajských služeb Putinova režimu. My vám nepodpoříme žádný návrh zákona, i kdybyste chtěl uzákonit, že dnes je středa. Já vám to zopakuji v pátek, až budeme mluvit na toto téma na mimořádné schůzi. Doufám, že budeme. Ale vážil bych si toho, kdybyste do pátku už členem vlády České republiky nebyl. (Potlesk z lavic TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Hlásí se pan předseda Laudát. Pardon, s přednostním právem. Poté řádně přihlášený pan poslanec Chalupa.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, já jsem avizoval, rozpočtový výbor si svou většinou prohlasoval usnesení, které jsem vám tady předložil. Já jsem tam navrhoval vrácení k přepracování nebo zamítnutí. Ten důvod je jasný. V tomto zákoně je ta část, mluvím o rozpočtovém výboru, ta část, která se týká přípravy trestného činu. A je to jenom další v té řadě ze zákonů, kde je to tažení s takovým tím, že na koho ukážeme, toho můžeme v životě vláčet. Na koho neukážeme, toho vláčet nebudeme. Je to selektivně a otázka skutečně je, zda je to příprava trestného činu, nebo optimalizace daňového přiznání. Já nevím, co na Čapím hnízdě, jestli to byla příprava trestného činu, či dokonaný trestný čin, nebo optimalizace v rámci nějakého konglomerátu. Je to velmi sporné, a já se proto tohoto zákona velmi obávám směrem k podnikatelům. Zase to zanáší strach, nejistotu, nedefinované podmínky.

Takto skutečně zákony vypadat podle mého názoru nemají. Z tohoto důvodu dávám návrh, aby ve třetím čtení bylo hlasováno o zamítnutí této předlohy. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Omlouvám se, přehlédl jsem dvě faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Chalupa, poté pan poslanec Pilný. Prosím, pane poslanče, vaše faktická poznámka.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Pane předsedo, děkuji za slovo. Vážené dámy, pánové, já bych chtěl požádat pana kolegu Kalouska prostřednictvím předsedajícího, aby vážil slova. Vy nás tady vyučujete, jak se máme chovat slušně - tady padají slova o kreaturách. Já vůbec nevím, kde berete tu drzost, že takhle pojmenováváte ministra vlády, který je na svém místě díky tomu, že tady proběhly nějaké volby. Pan ministr rozhodl kompetentně a v rámci svých pravomocí neporušil zákon. Jak si vůbec dovolujete takhle zpochybňovat roli ministra? A navíc, tady se projednává novela a vy tady otvíráte velmi citlivé informace. Já jsem se obrátil na své kolegy z komise pro kontrolu vojenského zpravodajství, aby byli tak laskavi a svým lidem ve svých poslaneckých klubech, aby je požádali, aby se v těchto věcech snažili být zdrženliví, protože tady se jedná o základní věci týkající se bezpečnosti státu. A obávám se, že mnoho z vás ani neví, o čem mluví. Děkuji. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Chalupovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Pilný. Po něm s faktickou poznámkou pan předseda Stanjura. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, já jsem se hlásil k té faktické poznámce jako reakce na vystoupení pana poslance Kalouska. Projednáváme trestní řád. Pan poslanec Kalousek tady kdysi zavedl pojem poslance čtvrté kategorie. Já při projevech pana Kalouska, které díky přednostnímu právu můžou mluvit vlastně o čemkoliv, si připadám jako poslanec čtvrté kategorie, protože téměř nikdy nemám možnost na to reagovat. Teď konečně, protože jsem se dostal k faktické poznámce, takže bych chtěl prostřednictvím pana předsedajícího panu Kalouskovi připomenout, že vůbec nemluvil k věci, a navíc jeho projev byl hrubý a nedůstojný jeho a Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Pilnému. S další faktickou poznámkou pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Podle jednacího řádu reaguji na vystoupení některého z poslanců a řečníků, a to na pana poslance Chalupu. Skoro jste mě dojal vaší výzvou. Zkuste začít doma, ve svém hnutí. Nebyli jsme to my a byli jsme velmi zdrženliví, opoziční politici z ODS. Celý minulý týden. Byl to váš ministr obrany, který musel dělat chytrého v rozhovoru. Byl to váš ministr spravedlnosti, který to komentuje velmi často. My ani jednou. My jsme požádali o jednání na neveřejném jednání Sněmovny. Vy se můžete cítit, že máte víc informací. Už to, že vládní poslanec má kontrolovat Vojenské zpravodajství, které je v gesci vašeho stranického kolegy, je poměrně zvláštní. Systémově. To není nic osobního.

Neslyšel jsem v této chvíli od vás výzvu např. na Pražský hrad. To si nedovolíte, co? Neslyšel jste dneska, jak komentoval prezident republiky? Neslýchané věci.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se, pane předsedo, výzvy pouze mým prostřednictvím, děkuji.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Když někoho oslovuji. Já jsem nikoho neoslovil, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pana poslance Chalupu.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Neoslovil jsem ho.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak to se omlouvám, jestli jsem to zle pochopil.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Ale kdo se vcítí, ten se vtípí, že jo? Protože jsem říkal - neslyšel jste? Ale pokud to panu Chalupovi vadí, tak prostřednictvím...

Takže měřte všem stejně. My jako občanští demokraté se chováme velmi zdrženlivě. Vy jste byl a vaši kolegové proti tomu, abychom o tom debatovali na neveřejném jednání. Vy a vaši kolegové jste to nepřipustili. Uvidíme, jak budete hlasovat v pátek, kdy znovu navrhneme neveřejné projednávání této problematiky. A nemáme z toho žádnou radost, že nejvyšší ústavní činitel a mnozí další ústavní činitelé neumí držet jazyk za zuby. Neumí! Neumím si představit v normální západoevropské zemi, že se něco takového děje. Vy možná ano.

A pan ministr Pelikán jen tak mimochodem v žádných volbách nekandidoval. To jenom tak pro připomenutí. Vy ano. Vy ano. (Poslanec Chalupa reaguje na řečníka z místa.)

Pane místopředsedo, stačilo by, kdyby poslanci na mě nepokřikovali. Přestože to jsou předsedové komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství a možná mají víc informací než já.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, prosím, kolegy, aby nepokřikovali na řečníky.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Mě nezajímají ty informace. Ne. Mě zajímá to, že ti, kteří mají mlčet, nemlčí a dělají hrdiny. Dělají silácká prohlášení. Naposled pan ministr Pelikán. Vy jste velký zastánce policie. Autoritativně řekne: Policie nezvládla svoji činnost v sobotu. (Upozornění na čas.) Začněte doma s těmi silnými výroky, a pak choďte kritizovat opozici.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Stanjurovi. Ptám se kdo další se hlásí do obecné rozpravy. S faktickou poznámkou pan poslanec Jandák. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Dámy a pánové, vážený pane předsedající, omlouvám se, ale musel jsem něco říct prostřednictvím předsedajícího kolegu Stanjurovi. Já jsem hlasoval pro to, aby se diskutovalo, takže já se k vám připojil, protože si taky myslím, že o těch věcech se má diskutovat. Myslím, že jsme to prohlasovali - a čeho jsme byli svědky? Urážky prezidenta, urážky vlády, nadávání, nadávání a nic jste neřešili. Víte, a ono to nadávání není konstruktivní. A já tu od rána slyším nadávání! Já mám dojem, že už topku napadl zika, protože tohle není možné, co se tu děje! Já jsem pro diskusi. Teze, antiteze, z toho syntéza, jak říkal Hegel. Ano, to je základ demokracie! ***
Přihlásit/registrovat se do ISP