(13.30 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Na dalších stránkách si zase zjistíte, že ty informace si navzájem odporují. A vy jste informatik na rozdíl ode mě, pane poslanče, tak se prosím vás podívejte na úroveň toho materiálu z hlediska informatiky. Aspoň všichni nezávislí znalci, se kterými jsem hovořil, říkali, že slovo studie se na to použít nedá. Že je to jenom paskvil.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní tedy pan poslanec Kučera s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Mě, abych řekl pravdu, vystoupení pana poslance Zlatušky poměrně zaskočilo. Já jsem se tady dneska snažil sněmovně vysvětlit, jaké zásadní rozdíly jsou právě mezi onou zmiňovanou studií a důvodovou zprávou, kde důvodová zpráva, tzn. jako jediný podklad, který slouží Poslanecké sněmovně k tomu, aby se rozhodovala, zda uvedený zákon přijme, či nepřijme, tak ta důvodová zpráva zcela zásadně, zcela zásadně pomíjí rizika a ohrožení, která jsou zmiňována právě v oné studii. Důvodová zpráva je jakýmsi pouhým PR marketingovým dokumentem, který vytvořilo Ministerstvo financí. A mě naprosto děsí, že lidé jako pan poslanec Zlatuška toto bagatelizují. Toto je naprosto zásadní věc. Tato sněmovna nedostala správné podklady, nedostala kompletní podklady, dostala podklady, které jsou nevyvážené. Dostala podklady, které absolutně zdůrazňují pouze pozitiva celé záležitosti a neupozorňují na rizika.

Já chci znovu opakovat, že rozhodování poslanců jsou pouze na základě, zejména na základě oné důvodové zprávy, kterou máme vloženu v systému. A pokud tam nejsou zmíněna rizika, pokud jsou zatajena, doufám, že neúmyslně, nechci se domnívat, že pan ministr Andrej Babiš ona rizika zatajuje úmyslně, ale pokud jsou zatajena před poslanci rizika a ohrožení, tak já se skutečně ptám, jak je to možné a proč se vůči tomu Poslanecká sněmovna jako orgán Parlamentu České republiky, jako místo, které - vláda se má samozřejmě odpovídat Sněmovně jako takové, tak proč se Sněmovna vůči tomu neozve? Že to přejdeme pouhým mlčením. Proč? (Upozornění předsedajícího na čas.) Jenom proto, že to je Andrej Babiš.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní tedy s faktickou poznámkou pan poslanec Chalupa. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuju za slovo. Zareaguji na slovo paskvil. My jsme tady zdědili po minulé vládě skutečně paskvil, který teď dáváme pracně dohromady. A můžu mluvit zasvěceně jenom třeba o oblasti obrany a bezpečnosti, kde po dvou letech se podařilo napravovat věci, které se tady děly minulých deset let. Takže pokud budete hovořit o paskvilu, tak bych byl hodně opatrný. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Laudát. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. To, kam dovedete tuhle republiku, to ukáže až budoucnost. Zatím mám pocit, že zrovna v těchto dnech jsou to dva roky, co tato vláda vládne. A kromě rozdávání peněz, kromě rušení bez vize jiného systému jste tady neudělali vůbec nic. Žijete z minulosti, kterou vám někdo připravil. (Nesouhlasné ohlasy některých poslanců.) Za kterou my jsme zaplatili politickou cenu. Budoucnost to ukáže. Stačí, aby se ochladila ekonomika, a povíme si o tom, jak to bude.

Samozřejmě každá doba přináší nové výzvy. Ještě nedávná doba nepřinášela výzvy, abychom museli zásadním způsobem rozšiřovat bezpečnostní sbory nebo armádu. Dneska je situace zcela jiná. Když jste tak geniální, tak jste to mohli říkat už dřív. Já jsem od vás nic takového neslyšel a my samozřejmě ty rozumné změny podporujeme. Nicméně já nevím, co vy tady napravujete. Je to vidět, jak napravujete. Že se dostáváme do situace, že tady předkládáte materiály, které by si vzala učitelka na třetí obecné škole a proškrtala a dotyčného zpracovatele by poslala domů s pětkou. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktickou poznámku má pan poslanec Kučera, připraví se pan poslanec Koskuba. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Jenom krátce k mému předřečníkovi panu poslanci... vypadlo mi jméno. (Chalupovi.) Zákon o posuzování vlivu na životní prostředí - paskvil. Zákon o výkupu pozemků - paskvil. Služební zákon - paskvil. Zákon o odpadech - čtyřikrát novelizovaný paskvil! Všechno z dílny vašich ministrů! Všechno z dílny vašich ministrů! Všechny tyhle zákony se budou muset znova novelizovat. Takže pokud se tady bavíme, jestli někdo tady tvoří paskvily, tak za ty dva roky, pane poslanče Chalupo, za ty dva roky jste těch paskvilů vytvořili skutečně rekordní množství. Vámi podepsaných.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak přece jenom v tento moment mám potřebu vás vést ke kázni v tom, abychom diskutovali o elektronické evidenci tržeb. To je to, co se dnes projednává.

Nyní pan poslanec Koskuba s faktickou poznámkou a dalším přihlášeným je pan poslanec Tejc. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Koskuba: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, za 25 minut snad skončí další úmorný den, kdy rozhodně nelze popřít, že se zákonu o elektronické evidenci tržeb tato Sněmovna nevěnuje dostatečně. Já nemůžu souhlasit s tím, že se tu někdo nemohl k tomu vyjádřit. A navázal bych na pana místopředsedu Filipa, který poměrně rozumně a pragmaticky nás vedl k jisté parlamentní kultuře.

Dámy a pánové, my jsme skutečně ve třetím čtení. A jako já nerad slyším, a omlouvám se panu prvnímu místopředsedovi vlády, že všetci kradnú. Mně to vadí, protože já třeba nekradu. Ale vím, jak to myslí. Tak ve třetím čtení o EET momentálně, omlouvám se, nechci slyšet, co Agrofert a podobně.

Já bych jen rád slyšel, jaké názory máte na EET. A to jsem slyšel - opozice logicky tento zákon odmítá. Nyní našla dramatickou chybu v součtech, za to se nesměji nikomu, to je správné a jistě i pan ministr Babiš ocení, že opozice tak velmi pečlivě čte jeho materiály. Ale parlamentní demokracie vám přece v tom případě umožňuje jednu věc. Jestli to považujete za tak zásadní, navrhněte vrácení do druhého čtení. Budeme o tom hlasovat. Ale prosím vás, prostě je tu vládní většina, která očividně zákon protlačila do třetího čtení. A skutečně hrozí, že ten zákon schválí. Ale to je přece normální parlamentní demokracie. Tak pojďme se bavit konkrétně a pojďme hlavně hlasovat. Děkuji vám. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další tři faktické poznámky. První má pan poslanec Tejc, po něm paní poslankyně Langšádlová. Prosím.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážené dámy, vážení pánové, budu mít pouze jednu poznámku, a to na margo toho, co zde sdělil pan předseda poslaneckého klubu TOP 09. On tady chce vyvolat dojem, že jste nám snad jako nové vládní koalici předali zemi v pořádku, že jste nám ji snad předali dokonce v lepším stavu, než v jakém je teď. Tak já bych chtěl říct, že jediné, co jste nám předali, bylo zadlužení, které dosáhlo rekordní výše. A toho rekordu nedosáhl nikdo jiný než váš nejlepší ministr financí Miroslav Kalousek. Nedívejte se na dojmy, podívejte se na čísla. Podívejte se, kolik zadlužení bylo v době, kdy pan ministr Kalousek se stal ministrem financí, a podívejte se na to zadlužení státu, kdy odcházel. Já myslím, že nemá smysl, abychom se o tom přeli. O tom, že jste nám předali zemi, ve které byla blbá nálada, ve které společnost byla rozdělena. My se snažíme o opak. A chci vám říct, že není důležité, co si o tom myslím já. Dokonce při vší úctě k vám není důležité, co si o tom myslíte vy, ale co si o tom myslí voliči. A voliči rozhodli jasně! Jasně rozhodli o tom, koho chtějí mít ve vládě. Zda vás, nebo tu novou koalici.

A když se dívám na preference, které teď mají vládní strany ve svém součtu, na preference, které mají bývalé vládní strany, tak myslím, že se jim nestýská. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Langšádlové a po ní pan předseda Kalousek. Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP