(13.00 hodin)
(pokračuje Bendl)

My tady kritizujeme zákon o rozpočtovém určení daní, které jsou nějak nastaveny, zákon o kouření, který si taky vymyslela tahle vláda. A taky ji nechci zachraňovat. Tady je řada takových legislativních kroků, kde velmi vážíme, zda vůbec přijít s nějakým pozměňovacím návrhem a pomáhat tomu. Ale zatím vždycky rozhodlo to, na koho ta legislativa dopadne. (Předsedající upozorňuje na čas.) A toho my chráníme. Tuhle vládu tedy rozhodně ne. (Slabý potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Volný s faktickou poznámkou. Po něm pan poslanec Jandák. (Poslanci se domluvili, že si vymění pořadí.) S pořadím přihlášených poslanců není úplně možné tímto způsobem pracovat. Já vám ruším faktickou poznámku, a až na vás přijde v pořadí řada, tak vám ji udělím. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Jste hodný. Už jsem tady. Já jsem chtěl jenom poděkovat svému váženému kolegovi za slova, která tady řekl. Myslím to vážně. Je z toho vidět určitý vývoj, který ODS prožívá. Protože ještě přednedávnem tady skutečně seděli s tím dotyčným, a teď můžu jmenovat, jenom panem Drábkem, a teď vidíte, že jste dál. Ale víte, co je na tom nejhorší? Dvě malé připomínky. Tato vláda vznikla z vůle lidu, takže bráníte sice lid, ale většina řekla vám ne a této vládě ano. Tak bacha na to. Víte, zkušenost v politice je strašně důležitá. Ona se rychle zapomíná, ale je důležitá. A zkušenost těch Drábků a dalších tady pořád je. Nechte, ať se ten Babiš utopí. Zkuste to. Děkuji vám. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Další dvě faktické poznámky. První pan předseda Kalousek, po něm pan poslanec Volný. (Neklid v sále.) Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já samozřejmě nezpochybňuji, že vláda vznikla z vůle lidu, ale z vůle lidu jsme tu všichni. A každý z nás má povinnost hájit zájmy těch, kteří ho sem zvolili, a dokonce i těch, kteří ho sem nezvolili, za předpokladu, že je stoprocentně přesvědčen, že to, co je předkládáno, poškodí všechny. O tom jsem stoprocentně přesvědčen.

Pokud vám, pane kolego Jandáku, předkládám takový opravdu velmi jednoduchý důkaz, že ta geniální mašinérie, která vám to sem předložila a řekla "tohle je lék na všechny neduhy", neumí ani sčítat, protože neumí, nicméně na základě těchto konečných čísel nám Ministerstvo financí zpracovalo důvodovou zprávu a předložilo návrh zákona, jestliže kterýkoliv IT expert, kterému studii ukážete, a máte jednoho z nich doma, pokud vím, vám řekne, že to je absolutní paskvil, tak byste se mohl spolu s námi, pane poslanče, zamyslet, jestli opravdu to, co tady chtěli schválit, protože tomu věříte, jestli je pravda. Já vám nabízím ten nejjednodušší nástroj, o kterém nepochybuji, že se v něm orientujete, prostý aritmetický součet sedmi dvoumístných a trojmístných čísel, kde přesný výpočet je 396, ale pan ministr vám tvrdí, že je to 308. A nejedná se o nic menšího než roční náklady v milionech. Jestli 82 ročních nákladů v milionech je pro vás detail, tak já vás ujišťuji, že pro mě nikoliv! (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Volný, připraví se pan poslanec Bendl s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji, pane předsedající. Já jsem dal Slávkovi přednost, protože ho teď budu trochu negovat. Já s ním hrubě nesouhlasím. Když vezmu v potaz, že půlka Evropy evidenci tržeb má a druhá ji zavádí, nepředpokládám, že tyto státy řídí nějací blbci. Já si osobně myslím, že ne že by si opozice myslela, že jde o špatný zákon. Oni dobře vědí, že to je dobrý zákon a že posune Českou republiku a českou ekonomiku zpátky do Evropy! A ukáže se, že právě tímto zákonem se vytvoří rovné podmínky pro trh a uvolní se ruce poctivým podnikatelům! A mají panickou hrůzu z toho, že se jednou voliči zeptají: "A proč už to dávno nebylo zavedeno?" Mám tento dojem, že to takto vypadá. V podstatě mi to potvrzuje i argumentace pana kolegy Kalouska, který se chytne 90 milionů. Ano, nejsou to malé peníze, ale v podstatě legislativně nejde, aby Ministerstvo financí dělalo už seriózní výpočty, seriózní studie, které jsou opřeny o seriózní cenové nabídky firem, které to jednou budou realizovat. (Veselost a potlesk v pravé části sálu.) A to přece nemůžou dělat. Oni musí vycházet z nějakých studií.

A jestli je teď podstatné před tímto zákonem diskutovat o tom, jestli 30 nebo 20 % je moc nebo málo, rozdíl těchto dvou interpretací, to je mi tedy líto. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Než budeme pokračovat, přečtu omluvu. Z dnešního jednání se od 13 hodin do konce jednání omlouvá z osobních důvodů pan poslanec Jiří Štětina.

Nyní má faktickou poznámku pan poslanec Bendl a po něm pan předseda Kalousek. Prosím.

 

Poslanec Petr Bendl: Ještě jednou na margo kolegy Jandáka. Použiji jeho slova "nejde o toho Babiše". A omlouvám se, že opakuji to, co tady padlo. Já bych mohl mít radost z toho, že až jednou nějaký úředník, který pak následně dostane sodu, pustí ven všechny faktury, které Agrofert má, to se možná budeme všichni bavit, protože to takhle bude on-line. Všichni budeme vědět, od koho se nakupuje, komu se prodává, za kolik, kde jsme co dostali nad deset tisíc, a on-line to budeme mít všichni. Teoreticky bych z toho měl mít radost. Ale on si to způsobí sám, kdežto řada lidí za to nebude vůbec moct. Všichni budou číst všechno, co je pro ně know-how, co je důležité pro to, aby mohli pracovat a mohli podnikat. V tom tkví jádro pudla. (Slabý potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Odpusťte, pane poslanče Volný prostřednictvím pana předsedajícího. A oslovuji vás spíše řečnicky, protože spíše chci oslovit ostatní, když vy to takhle cítíte. Vy říkáte: "Kalousku, ty se chytáš každého hloupého detailu." Vám opravdu 82 milionů provozních nákladů ročně, to znamená skoro miliarda za deset let, připadá málo? Vám opravdu připadá jako nepodstatný detail, že na Ministerstvu financí neumějí sčítat? To jsou věci, které bychom měli přejít, protože vy to přece myslíte dobře?

Zkuste si probůh představit, že jste ředitel Babišovy firmy a něco takového mu předložíte a řeknete: "Babiši, ty se ale chytáš každé hnidy, tys mi tam našel 82 milionů rozdílu a že neumím sčítat. To ti přece nemůže vadit. Já jsem tvůj manažer a myslím to dobře." Myslíte si, že byste přežil takovouhle argumentaci? Já jsem hluboce přesvědčen že nikoliv. A on je teď ve stejné pozici. On vůči nám, kteří máme střežit peníze daňových poplatníků, argumentuje za pomoci dokumentu, kde se evidentně neumělo sčítat, kde se evidentně chybuje, kde jedna stránka je v rozporu s druhou. A vy říkáte, že to jsou detaily, to přejděte. Jestli si myslíte, že to dělá špatně, tak ho to nechte udělat a on se v tom utopí. Ale to je komunistická logika! To je logika čím hůř, tím líp. A čím hůř, tím líp - my takhle nepracujeme. My bráníme zájmy daňových poplatníků České republiky, A to, co vy tady prosazujete, je na ně tunel, a tunel podložený ještě výpočty, kde si Ministerstvo financí udělá historickou ostudu, že neumí počítat! (Potlesk poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Můžete s faktickou poznámkou, pane poslanče Jandáku. Prosím.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Teď mimo protokol. Já se nechtěl hádat. Já jenom chci říct jednu věc. Jestli někdo podezírá Babiše, že neumí počítat, to je přece blbost, ne? To by neměl Agrofert. Děkuji vám. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Kalousek s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já vím. Ale teď o kterém Babišovi jste mluvil, pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího? To je ten nekonečný konflikt zájmů. Babiš, majitel Agrofertu, zajisté počítat umí. Proto mu od doby jeho nástupu do funkce rostou tržby, ale klesají odvody do státního rozpočtu. Takový docela nepoměr. Tržby rostou, ale daní platí čím dál méně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP